PDA

Zobacz pełną wersję : komponenty, niekomercyjne



Fyner
25-04-2008, 15:04
zastanawiam sie jak to jest z uzywaniem niekomercyjnych komponentow, na stronie, na ktorej beda adsensy, i inne bannery, z ktorych teoretycznie bede czerpal jakies "korzysci"?

kurtz
25-04-2008, 15:07
nijak, czerpiesz i tyle. a jak już naczerpiesz to możesz dać trochę temu co ci pomógł. czyli twórcy ... modułu.

crazyluki
25-04-2008, 15:13
przeczytaj na jakiej licencji są te komponenty z których będziesz czerpał korzyści. komercyjne wykorzystanie darmowego komponentu w niektórych przypadkach jest zabronione. Także najlepiej sprawdzić na jakiej jest licencji udostępniane dzieło i ową licencję przeczytać.
pozdrawiam

Fyner
25-04-2008, 15:16
ok, to moze inaczej. mam serwis na joomla 1.5 i chcilbym miec komenty do artow i planowalem zainstalowac !JoomlaComment, ale jest to dodatek nie komercyjny wiec sie pytam...

crazyluki
25-04-2008, 15:32
http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
prosze, oraz nieoficjalne tłumaczenie http://www.gnu.org.pl/text/licencja-gnu.html

na tej licencji rozpowszechniane jest !JoomlaComment
pozdrawiam

Fyner
25-04-2008, 16:02
crazyluki, znam sie na licencjach, tylko nie wiem dokladnie jak jest z ich kwestionowaniem jak ma status niekomercyjnej a ktos ma adsensy na stronie.

crazyluki
25-04-2008, 19:13
nijak się ma. Zawsze jest darmowy. Możesz używać jak chcesz i w jaki sposób chcesz.

halohalo.pl
26-04-2008, 01:14
Właśnie doczytałem się na forum, że warto z komentarzy wybrać MXcomment zainstalowałem sobie wersję 1.0.7 i się cieszę, że mi działa aż tu dostrzegam:
"Noncommercial. You may not use this work for commercial purposes."
więc dla pewności zapytam: Jak mi ktoś zapłaci za baner albo link na stronie to łamię licencję dla tego komponentu?

crazyluki
26-04-2008, 01:18
Niekomercyjny. Nie możesz używać tej pracy w celach zarobkowych. Najlepiej spytać twórców. Lecz mi wydaje się że to nie o ten typ ( reklamy) prac zarobkowych chodzi.

halohalo.pl
26-04-2008, 01:35
"Użycie niekomercyjne. Nie wolno używać tego utworu do celów komercyjnych."
no właśnie tego utworu - mi też się wydaje, że nie będzie problemu ale wolałbym się upewnić. Moze ktoś się jeszcze ustosunkuje i nas precyzyjnie uświadomi?
Bo napisać to bym napisał do autorów ale pewnie mnie nie zrozumieją ;-)

halohalo.pl
26-04-2008, 02:33
No to chyba nici z używania tego komponentu, znalzałem info:
http://creativecommons.pl/faq/#36
Jest tam:
"W sytuacjach wątpliwych, gdy pieniądze nie są bezpośrednio uzyskiwane z wykorzystywania utworu, trzeba uznać, że mimo wszystko jest to wykorzystywanie komercyjne, gdyż zakaz licencyjny jest bardzo szeroki. Dotyczy to np. stron internetowych z banerami reklamowymi."
:-/

halohalo.pl
26-04-2008, 02:37
Ewentualnie:
"W przypadku licencji z atrybutem „Użycie niekomercyjne”, w sytuacji gdy ktoś chce komercyjnie wykorzystywać utwór, musi zawrzeć odrębne indywidualne porozumienie z Licencjodawcą."
Napiszę, zapytam.

juzio5
10-07-2008, 22:58
Nie jestem prawnikiem, ale nie komercyjne i komercyjne wykorzystanie komponentu na stronie raczej będzie się tyczyło:

strony komercyjne (całość serwisu) np. płatny dostęp do zawartości, zarobkowy charakter serwisu jak sklep internetowy, gazeta internetowa publikująca regularnie i za pieniądze, strona świadcząca odpłatne usługi - wiekszość zdecydowanie powiązana z działalnością gospodarczą np. wp, onet, allegro, ceneo,
nie komercyjne (strony hobbystyczne, wizytówki firm) coś za co nie płacisz jak dostęp do zawartości np. funner.pl, to forum (nawet jakby miało reklamy)reklamy nie czynią strony komercyjną, chyba że otworzyłeś serwis poświęcony reklamom, gdzie można je kupić bezpośrednio a konstrukcja serwisu (składników) ma wpływ na zarobkowy charakter całego serwisu.
Pamiętać trzeba o jednym, że sprzedaż reklam i przyjmowanie korzyści majątkowych są obięte obowiązkiem opodatkowania i raczej nad tym należało by się bardziej zastanowić niż nad licencją nie komercyjnego wykorzystania komponentu, a wpływy z adsens na waciki przy stronie - zakładam (domowej)

halohalo.pl
11-07-2008, 01:01
Co do MXcomment to napisałem po prostu do autora opisałem mu jak to będzie u mnie wyglądało i się zgodził.