PDA

Zobacz pełną wersję : Tworzenie komponentów, modułów i templatek



hal9000
18-04-2006, 16:35
Witam serdecznie,

Od jakiegoś już czasu jestem SZCZĘŚLIWYM użytkownikiem Joomli. Środowisko wydaje się bardzo przyjazne i spełnia moje potrzeby. Administracja oraz instalacja komponentów nie sprawia trudności nawet początkującym użytkownikom. Chciałbym zrobić kolejny krok i zacząć tworzyć swoje własne moduły, komponenty i templatki. Proszę o rady od czego najlepiej zacząć ? Jakich programów używać ? Jakie strony www opisują tą problematykę. Wiem, że istnieje komercyjny program do tworzenia templatek (Dreamweaver Joomla Template Kit) czy istnieją podobne, darmowe aplikacje?

Pozdrawiam,

zwiastun
18-04-2006, 16:54
Hmmm. programów to jakichś specjalnych nie ma. Ot edytory PHP.
Zacząć? Najlepiej... od początku. Poznania API.
Dokumentacja na www.joomla.org (http://www.joomla.org)
Jest równiez i u nas coś w serwisie pomocy (jak tworzyć komponent), trochę o klasie HTML.

Rybik
18-04-2006, 17:12
Moim zdaniem najlepszą metodą jest przerabianie istniejących kodów. Na początek czasem wystarczy spróbować spolszczać proste moduły. Widzać wtedy jasno gdzie są komunikaty ekranowe, gdzie parametry a gdzie czyste funkcje.
Warto zacząć od myślowego rozdziału zadań takiego rozszerzenia i każdy typ zadania poznawać osobno:

logowanie, sesja, obsługa uzytkownika, prawa użytkownika
korzystanie ze zmiennych z plików językowych
moduł wyświetlający to co nas interesuje
obsługa własnego CSS
korzystanie z bazy danych
obsługa plików zewnętrznych, upload / downloadNa pierwszy krok wziąłbym prosty moduł i przerobił tak, żeby korzystał z pliku językowego i własnego arkusza CSS. To pozwala dobrze poznać sposób wyświetlania, wykorzystanie standardowych klas joomla i własnych oraz sposób formatowania wynikowego kodu html.

Drugi krok to przeróbka i dodawanie własnych zapytań SQL - po opanowaniu tego wydobycie jakichkolwiek danych i odpowiednie ich sortowanie, czy wrzucenie do zmiennej tablicowej nie powinno stanowić problemu.

To taka moja teoria :)

madmips
14-09-2006, 12:45
Rybik, a jak jest z legalnością takiego działania? Nikt się o to nie pogniewa?

zwiastun
14-09-2006, 16:11
Wszystko reguluje jasno i klarownie licencja GNU GPL