PDA

Zobacz pełną wersję : Scrollbar



elpc
07-05-2008, 20:19
Wstawiam tekst do artykułu, jest on długi co powoduje rozciąganie strony w dół. Jak zrobić aby pojawił się scrollbar, pasek przewijania, czyli wymuszenie określonej wysokości artykułu, modułu ?

waderski
08-05-2008, 09:51
Normalnie np. na stronie głównej mamy paginację. Text dzielony jest na strony. Jednak w przypadku pojedyńczego artykułu rzeczywiście strona rozciąga się w dół co jest korzystne dla użytkownika, gdyż nie musi on odszukiwac myszą paska przewijania tylko czyta posługując się kółkiem myszy. Dobrze wtedy dodać w stopce link odsyłający na górę strony.
Jeśli jednak chcesz utrudniać życie swoim użytkownikom to w pliku template.css można ustawić wysokość i szerokość elementu za pomocą width iheight oraz ustalić pasek przewijania za pomocą:
overflow:scroll;
W znalezieniu elementu i zmianie ustawień w template.css pomoże Ci Firebug, przeczytaj tego posta:
http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=17912

Pozdrawiam

elpc
08-05-2008, 20:11
tak wygląda przykładowe rozwiązanie problemu

#content {
width: 100%;
height: 400px;
overflow: auto;
}

elpc
08-05-2008, 20:21
Wstawiłem taki oto css dla "scrolla" , działa na internet explorer ale pod firefox pozostał standardowy, czemu ?

BODY {
scrollbar-face-color: #ffffff;
scrollbar-highlight-color: #000000;
scrollbar-3dlight-color: #ffffff;
scrollbar-darkshadow-color: #ffffff;
scrollbar-shadow-color: #000000;
scrollbar-arrow-color: #ffffff;
scrollbar-track-color: #ffffff;
}

waderski
09-05-2008, 10:56
Sorry, oczywiście. Sam nie wiem skąd wziąłem to background (właściwie wiem, wróciłem właśnie z nocnego dyżuru-więcej w tym stanie nie wejdę na forum :) )
overflow:scroll może być auto bo przeglądarki zwykle same wtedy ustawiają scroll.
MEA CULPA zaraz poprawię tego posta

Co do formatowania "scrollbarów" to jest to specyfikacja css3 a tego część przeglądarek jeszcze nie zaimplementowała lub tylko cześciowo.
Być może w Firefox3 już będzie. Teraz nie trać na to czasu.

Pozdrawiam