PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla dla słabowidzacych



keiser_wroc
19-05-2008, 23:18
Witam

Od kilku miesięcy mam stronę na bazie Joomla. Chciałbym teraz przystosować moją witrynę dla osób słabo widzących, zgodnie z w3c, wcag. Z obecnych patentów dostępnych z poziomu szablonu dostępne są takie funkcje jak powiększanie czcionki (Aaa), zmiana kolorów. Czy ktoś z grypowiczów zetkną się już z Joomla przystosowanym dla osób słabowidzących? Czy do Joomla można doinstalować moduł czytania tekstu? Może macie jakieś inne pomysły, które mogą pomóc w tworzeniu strony na bazie Joomla dla osób słabowidzących.

---
Pozdrawiam
Marek z Wrocławia

crazyluki
19-05-2008, 23:34
hmm powiem że ciekawy pomysł.
z takimi modułami nie spotkałem się.
zastanawiające:)

co powinna poza czytaniem tekstu mieć taka strona ? prawdę powiedziawszy nie znam tych norm, nie wyobrażam sobie jakie to mogą być ułatwienia poza czytaniem.

hmm jakaś lupka czy coś mogłaby się przydać ( tak jak dawniej w windowsie).

kurtz
20-05-2008, 00:05
moduł to może nie, ale jest program nazywa się Expressivo Ewa lub Jacek. poczytaj o nim. program czyta wybrane strony www, dokumenty word, excel, itd.

teraz pytanie czy kontakt z twórcami programu pozwoliłby twoim użytkownikom kupić ten program jako oem lub czy pfron byłby w stanie to dotować twoim odbiorcom lub inne metody wspólpracy z dostawcą oprogramowania.

http://www.expressivo.com/pl/pomoc/najczesciej_zadawane_pytania.html

http://say.expressivo.com/?lang=pl

albo jeszcze jedna alternatywa.

Przeglądarka OPERA - zawsze w najnowszej wersji. Aktywna funkcja Opera SPEAK. Po aktywowaniu funkcji, wystarczy zaznaczyć wybrany tekst, wcisnąć klawisz ins [lub inny zdefiniowany] i do mikrofonu wydać komende werbalną "Opera Speak". niestety problemem jest kipeska w porównaniu z experessivo forma czytania tekstu. chyba, że jest angielski lub jakis anglosaski.

jesli podejmiesz dialog z twórcami programu, napisz tutaj, w tym temacie, jakie są tego efekty. jestem sam ciekawy. co prawda nie ciśnie mnie aby w tym kierunku budować jakąkolwiek stronę póki co, ale skoro temat został podniesiony i jest jakies alternatywne rozwiązanie ... to ktoś musi robić za pathfinder'a

party
20-05-2008, 15:24
Według mnie osoby słabowidzące lub nie widzące wcale jak przeglądają internet to wykorzystując oprogramowanie do tego przystosowane - czyli przeglądarkę, która przeczyta im tekst. Nie wiem jaka jest tematyka strony, którą prowadzisz - jeżeli jest przeznaczona dla osób słabowidzących, to faktycznie można by się zastanowić nad tym, natomiast jeżeli prowadzisz stronę ogólnotematyczną, to myślę, że nie warto dodawać takiej funkcjonalności, bo osoby naprawdę słabowidzące potrzebujące funkcji czytania tekstu to jakiś mały procent, a dodatkowo jeżeli przeglądają internet to prawdopodobnie są wyposażeni w oprogramowanie do tego potrzebne.

Jeżeli ktoś poczuł się urażony lub zdyskryminowany moim postem to przepraszam.

waderski
20-05-2008, 15:30
Dodam, że każde oprogramowanie dla słabowidzących czyta zawartość strony po kolei zgodnie z jej kodem html, dlatego ważne jest aby plik templatki index.php był możliwie semantycznie poprawnie napisany.
Aby to sprawdzić zainstaluj w swoim Firefoxie dodatek "web developer":
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/60
następnie będąc na swojej stronie wyłącz wszystkie obrazki i css. To co zostanie będzie po kolei odczytywane. Teraz można dokonać poprawek.
Jeżeli chcesz dodać wiele informacji dźwiękowych na swojej stronie to możliwe jest ich formatowanie przy pomocy stylów projekcyjnych CSS.
Powiększanie treści jest najwygodniejsze za pomocą CTRL+. Niestety tu ważna jest elastyczna templatka. Nie ma to znaczenie w IE7, który powiększa w ten sposób całą stronę włącznie z elementami graficznymi.
Pozdrawiam