PDA

Zobacz pełną wersję : Twórz z nami Bibliotekę polskiej dokumentacji Joomla!



zwiastun
15-06-2008, 18:55
Na silniku MediaWiki w specjalnej subdomenie chcemy uruchomić nowy projekt: elektroniczną Bibliotekę polskiej dokumentacji Joomla!
Cele projektu:
- stworzenie platformy uczestnictwa użytkowników Joomla! w tworzeniu i doskonaleniu dokumentacji, instrukcji i poradników
- zorganizowanie zbiorowej pracy nad tłumaczeniem oficjalnej dokumentacji Joomla!
- stworzenie centralnego zbioru poradników, instrukcji, pomocy dla Joomla!

Zanim uruchomimy projekt, potrzebujemy pomocy osób, które doprowadzą jego zręby do publikacji, tzn:

a) przetłumaczą materiały najpilniejsze do przetłumaczenia
b) dokonają przeglądu i potrzebnych porządków,
c) rozwiążą niektóre kwestie wyglądu graficznego
d) przymierzą się do roli opiekunów

Szczególne kwalifikacje?
Bardzo przydatna, choć niekonieczna znajomość oprogramowania mediawiki Bardzo przydatna, choć niekonieczna znajomość języka angielskiego
Czas, czas, czas
Ochota, ochota, ochota.
Zgłoszenia w tym wątku. Będę się kontaktowac na priv

gryzor
05-02-2009, 17:53
Chętnie pomogę. Niestety nie znam oprogramowania mediawiki, znam natomiast trochę j.angielski. Pozdrawiam.

wisnia80
08-02-2009, 11:04
Chętnie pomogę w tłumaczeniach z angielskiego, chociaż nie znam oprogramowania mediawiki - potrzeba matką wynalazków - wiec się nauczymy

bogdan
02-03-2009, 23:59
Bardzo chętnie pomogę mam trochę czasu do zagospodarowania przy Joomli

Bazyl
03-03-2009, 11:03
Polecam się, będzie mi bardzo miło pomóc.

zwiastun
18-03-2009, 01:43
Odświeżam - sporo pracy jest wykonane i czeka na użytkowników, ale jak się nie znajdzie na początek kilku aktywnych, projekt nie ujrzy światła dziennego, a potrzebujący opracowań...

Bazyl
18-03-2009, 02:15
Sam myślałem o odświeżeniu tematu, ale nie chciałem się za bardzo narzucać. :D

trzepiz
13-04-2009, 14:21
jestem do dyspozycji ..

zwiastun
25-05-2009, 03:00
Minął miesiąc od udostępnienia polskiej Biblioteki Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

Pierwsza okazja do podsumowania:
- Na stronie głównej odnotowano przez ten miesiąc ok. 14 350 odwiedzin. Czyli około 500 dziennie.
- 6 odwiedzających dodało coś od siebie, w tym:
a) poza mną tylko jedna osoba - @Trzepiz - dodał nowe materiały, ponadto jeszcze jedna osoba założyła nowy temat, ale na razie na założeniu tylko się skończyło
b) poza mną i @trzepizem jedna osoba przetłumaczyła jakiś "większy" niż jedna linijka tekstu fragment,
c) poza mną, @trzepizem i @bazylem, tylko dwie osoby pokusiły się o drobne korekty błędów.

Przyznam, że nie znajduję słowa czy słów, którymi mógłbym wyrazić jakoś to, co mi się po głowie kołacze.
Zwłaszcza gdy do powyższego prostego, a treściwego zestawienia faktów dołożyć co rusz pojawiające się na tym forum często niewybredne uwagi, pouczenia i pretensje tych, którzy uznają, że im się należy!
Czy my w ogóle mamy w Polsce jakąś społeczność Joomla!?

Jola
25-05-2009, 03:19
Obeszło, obeszło - tylko każdy myśli, ze znajdzie się mądrzejszy od niego.
Jak coś będzie nie tak - to dopiero obciach! :mad:
Mnie dręczy pomysł - a właściwie konieczność napisania jakiś przykazań antykrzaczkowych.
Od zawsze chyba jest to temat-zmora na forum i prywatnie.
Pytanie: gdzie go umieścić?

Bazyl
25-05-2009, 10:27
Obeszło, obeszło - tylko każdy myśli, ze znajdzie się mądrzejszy od niego.
Jak coś będzie nie tak - to dopiero obciach! :mad:


Pewnie to jest główny problem.
Poza tym widać, że jesteśmy nastawieni na branie...

Gdyby każdy pomógł choć trochę, na miarę swoich możliwości, byłoby inaczej.
Dla mnie brak czasu i nieznajomość angielskiego to główne ograniczenia, a pomagam na miarę swoich umiejętności.

p.s. Ostatnio zostałem postawiony na baczność i... postanowiłem przetłumaczyć sh404sef (właśnie się zabrałem za ustawienia, a że wychodzą zonki - tłumaczę).

Będzie to translate.wujek.com z drobnymi poprawkami - tam, gdzie wiem :o - tak, wiec ktoś będze to musiał wygładzić...
Zrobiłem 100 linii. Ech, duma mnie rozpiera.


Powiedz TAK (http://powiedztak.allegro.pl) transplantologii

magdaa
25-05-2009, 11:05
społeczność Joomla! - taka nie istnieje - to forum to pogotowie techniczne ...

P.S. bazyl ... widzę, że nie marnujesz wolnego czasu. Świetnie! tłumaczenia są potrzebne w każdej ilości!

zwiastun
25-05-2009, 15:19
Mnie dręczy pomysł - a właściwie konieczność napisania jakiś przykazań antykrzaczkowych.
Od zawsze chyba jest to temat-zmora na forum i prywatnie.
Pytanie: gdzie go umieścić?
W "Joomla" -> Język i tłumaczenie"

yanek
29-05-2009, 00:31
Ja dojechałem do ok 250 linii (koniec ok 565).
Staram się tłumaczyć aby można było przeczytać z sensem. Posiłkuję się tłumaczeniami które są standardowo w SH404SEF, tj. angielskie, niemieckie i rosyjskie. Nad niektórymi opisami trzeba posiedzieć kilkanaście minut aby trafić w sens. Proszę się zapoznać z tym co już mam przetłumaczone i zgłaszać ewentualne uwagi.

magdaa
09-06-2009, 22:09
1. szukam osoby chętnej do opracowania prostego tematu na potrzeby Wiki Joomla!.

temat: Korzystanie z menedżera mediów. (dla joomla 1.5)

w razie potrzeby (problemów z koncepcją opracowania, problemów technicznych wynikających z obsługą wiki itp.) służę pomocą na forum i na PW.

Chętnych do podjęcia wysiłku i poświęcenia chwili czasu na rzecz nas wszystkich - proszę o zgłaszanie się w tym wątku. :)

magdaa
13-06-2009, 21:57
o! jak tłum! ile chętnych! cieszę się, że chcecie pomagać innym!

nie kłócić się kto pierwszy! - dla każdego coś się znajdzie :)

trzepiz
16-06-2009, 14:05
@magdaa - no chętnie bym napisał .. niestety w czwartek znikam na jakiś czas ... chociaż jak znam życie - to do mojego powrotu nikt się za to nie weźmie :)

Więc mogę napisać po powrocie z zasłużonego (chociaż bardzo krótkiego) odpoczynku

magdaa
22-06-2009, 15:43
dziękuję, choć miałam nadzieję, że zgłoszą się tutaj ci, którzy jeszcze nie mieli okazji pracować dla Wiki Joomla! Ty już swoje zasługi tam masz! :)

Jdwind
25-06-2009, 10:44
To nie chodzi o to, że ktoś nie chce napisać poradnika Magdaa. Ja bym chętnie spróbował, ale po 1. jestem z natury rzeczy nieśmiały, po 2. wiem, że niewiele wiem i po 3. słabo u mnie z językiem angielskim. Jak więc mogę pomóc? Wycinając obrazki ze screena? Jeżeli takie coś może pomóc, to chętnie to zrobię.

zwiastun
25-06-2009, 12:49
1. Nieśmialość - w niczym nie przeszkadza. Wprawdzie każda, najdrobniejsza nawet zmiana opisywana jest autorstwem (IP komputera lub nazwa użytkownika), ale żeby je zobaczyć, trzeba zajrzeć do historii opracowania.
2. Niewiele wiem - Magda podała przykład prościutkiego zagadnienia do opisania, m.in. by pokazać, że najczęściej to nie jest kwestia wiedzy, ale doświadczenia: nazwać kolejne czynności w instrukcji - opowiadaniu o tym, jak coś się robi, jest zadaniem, do którego nie trzeba jakichś specjalnych kwalifikacji. Zwłaszcza, że nawet jeśli coś zostanie opisane niezbyt udolnie, ktoś inny poprawi.
3. Nie znam j. angielskiego: to nie przeszkoda. Joomla! jest przetłumaczony, wiele rozszerzeń również. A nawet jeśli oś jest nieprzetłumaczone, to umieszczamy w opisach oryginalne etykiety. W Bibliotece nie gromadzimy jedynie tłumaczeń.

Każdy może coś dodać od siebie! Dosłownie każdy!

Jak można pomóc? (http://wiki.joomla.pl/Pomoc:Jak_mo%C5%BCna_pom%C3%B3c%3F)

Jdwind
25-06-2009, 14:15
Przekonałeś mnie, dzisiaj spróbuję coś napisać na temat MM, chociaż kilka zdań już widziałem, że jest. Próba nie strzelba jak mawiali starzy Indianie, najwyżej ktoś się z tego pośmieje.

magdaa
25-06-2009, 16:38
dziękuję Ci Jdwind :) nieśmiałość, nieudolność ... tym się nie przejmuj. Każdy pisze lepiej lub trochę gorzej - to nic. Jak to się mówi ... praktyka czyni mistrza :) Najważniejsze jest to, aby przekazana treść trafiała do czytelnika - była prosta, zwięzła i skuteczna. Jeśli będziesz miał jakieś problemy techniczne na wiki - to pisz do mnie, jak będę umiała, tak pomogę. Zwiastun z pewnością też udzieli rady.

I jeszcze jedno ... nie obawiaj się krytyki - tu nie ma i nie będzie na nią miejsca - zaufaj mi ... ;)

Zarejestruj się na swoim forumowym nicku na wiki!Joomla :)

magdaa
01-07-2009, 18:06
Jdwind, dziękuję Ci, że dotrzymałeś słowa i opracowałeś na Wiki Joomla! materiał na temat Menedżera Mediów dla Joomla 1.5 :)

W tym miejscu proszę innych o opisywanie na wiki joomla np. swoich ulubionych dodatków do joomla!, które są przez was wykorzystywane w codziennej pracy i sprawdzają się dobrze.

magdaa
07-07-2009, 22:56
no i proszę mamy kolejnego użytkownika, który postanowił opracować coś dla nas wszystkich! seba.adm, zadeklarował się opracować na wiki poradnik dla Community Builder - myślę, że przyda się on wielu z nas :) Widziałam poradnik w wersji roboczej - wygląda bardzo obiecująco! :) Brawo!

magdaa
08-07-2009, 23:14
Wczoraj seba.adm zgłosił się do mnie z propozycją poradnika dla Community Builder (http://wiki.joomla.pl/Community_Builder), a dzisiaj mamy już efekt końcowy! Niezłe tempo! Dziękuję ślicznie za pracę. Brawo! :)

tlewap
10-08-2009, 22:41
Może zechciałby ktoś przygotować mały poradnik jomsocial?

trzepiz
10-08-2009, 23:00
seba.adm - brawo, dobra robota :)

KYCu
11-08-2009, 00:18
Cześć

Chciałbym dołączyć do grona ;). Nie obiecuję, że akurat dużo pomogę ale będę się starał. MediaWiki nie znam, to zaznaczę na początku ale myślę, że z czasem nauczę się.

zwiastun
11-08-2009, 03:01
Nic trudnego!
http://wiki.joomla.pl/Pomoc:Pomoc

tlewap
12-08-2009, 20:29
Witam, tak jak kolega KYCu (http://forum.joomla.pl/member.php?u=10463) z chęcią pomogę.

Jestem grafikiem, więc w tej kwestii mogę najwięcej pomóc. Nie znam systemu MediaWiki, ale z chęcią się z nim zapoznam. Z systemem joomla mam do czynienia od ok. 2 lat.
Z wykształcenia jestem technikiem informatykiem, studia informatyczne zacząłem ale nie było mi dane ich skończyć.

Ostatnio ciężko z wolnym czasem ale myślę, że coś znajdę.
W czym mogę pomóc? :)

a_m
12-08-2009, 21:53
Dobry wieczór,
podobnie jak powyżej - jeśli chodzi o grafikę jestem do dyspozycji.
Pozdrawiam.

zwiastun
12-08-2009, 22:39
Istotą wiki jest swobodne współtworzenie przez każdego, kto chce. Nieco informacji na temat, co jest do zrobienia, znaleźć można czasem znaleźć na stronie głównej (materiały do przetłumaczenia) czy na stronie portalu użytkowników (np. brakujące ilustracje). A z zasady nie ma tam nikogo "rozdzielającego" pracę.
http://wiki.joomla.pl/Pomoc:Dlaczego_i_jak_zosta%C4%87_naszym_redaktorem
http://wiki.joomla.pl/Pomoc:Jak_mo%C5%BCesz_pom%C3%B3c