PDA

Zobacz pełną wersję : Usuwanie nieaktywowanych kont użytkowników



fotomagik
16-06-2008, 23:17
Witam.

Realizuję zlecenie, które wymagam aby użytkownik podał numer PESEL.
Mój komponent opiera się na danych zapisanych podczas rejestracji przez com_registration. Zamiast login użytkownik podaje swój PESEL, który jest sprawdzany pod względem poprawności.
Zapewnia to unikalność identyfikatorów użytkowników.

Jak wiadomo Joomla po rejestracji generuje e-mail z linkiem aktywacyjnym.

Zleceniodawca uznał, że proces aktywowania konta, stosowany przecież w prawie każdym systemie wymagającym rejestracji np.fora dyskusyjne, płatne serwisy, itp. jest zawodny i uniemożliwia powtórzenie operacji rejestrowania. Np. podanie błędnego e-mail i prawidłowego PESEL(login). Próba powtórnej rejestracji na ten PESEL nie uda się, ponieważ został on już zarejestrowany w systemie.

Zleceniodawca stwierdził, że jedynym satysfakcjonującym go rozwiązaniem jest usuwanie w ciągu 20-30 minut wpisów z tabeli users, które nie zostały aktywowane przez użytkownika. Moje argumenty nie trafiają do tej osoby.

Wiem jak to zrobić za pomocą procesu uruchomionego na serwerze. Wiem, że mogę to zrobić za pomocą CRON, ale tylko w teorii bo nigdy tego nie robiłem.
Poza tym nie mam uprawnień administratora serwera.

Pytania:
1) Czy usuwanie użytkownika, który nie aktywował konta w tak krótkim czasie można uznać za pozytywnie wpływające na bezpieczeństwo danych i funkcjonalność systemu ?
2) Czy znacie przykłady serwisów www, które w ten sposób działają ?
3) Czy ktoś może napisać jak zrealizować na serwerze automatyczne usuwanie niechcianych rekordów z tabeli users ?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

inkos
17-06-2008, 11:42
Poza tym nie mam uprawnień administratora serwera.

Obawiam się że bez dostepu do serwera nic nie zdziałasz. A co do Twoich pytań - niech wypowiedzą się inni. :)

f1xer
10-07-2008, 11:06
Ad. 1
jeżeli użytkownik będzie świadom tego że musi aktywować konto w 30 minut to ok ale jeżeli ten portal ma być dostępny szerszej grupie osób to ja np nie podałbym nr PESEL w żadnym portalu

Ad. 2
Nie nie znam.

Ad. 3
Ale zakładam że masz dostęp do serwera w ogóle tak? bo np. ja mam konto na home.pl i wystarczy że wrzucę plik cron do głównego folderu i mi działa więcej o cronie a także o tym jak go poprawnie nazwać tutaj: http://home.pl/pomoc/funkcje/cgi/cron (http://home.pl/pomoc/funkcje/cgi/cron)nie wiem czy tam jest napisane ale warto żebyś w .htaccess zablokował możliwość odpalenia crona z przeglądarki

a i gdybyś jednak nie miał dostępu do serwera to możesz napisać crona u siebie gdzie będzie działał a później powiedzieć klientowi że to rozwiązanie wymaga takich ustawień serwera i niech administrator to umożliwi