PDA

Zobacz pełną wersję : Wołający na puszczy czyli np jak modyfikować szablon Joomla 1.0.13



Bałtycki
08-07-2008, 18:20
Mam taki pomysł. Telefon pomocy dla początkujących w Joomla - każda rozmowa płatna, od minuty np 2 zł albo od impulsu. To byłby szlagier. Oczywiście wszyscy fachowcy od Joomla mnie wyśmieją, a początkujący poprą... Ja na przykład szukam od wczoraj po helpie i forum (Joomla 1.0.13) rozwiązania aby wykasować moduł "search" który wisi mi w lewym górnym rogu pod topmenu. Oczywiście wyrzuciłem listą modułów (witryna) moduł search i tyle to się przydało że pod ikoną-bannerem search zniknęła opcja szukaj... i koniec. Najzabawniejsze jest to, że skoro tak, to chciałem w takim razie przywrócić poprzednie działanie modułu search, zainstalowałem go no i wskoczył mi jako dodatkowy w położeniu left pod mainmenu. I tego dodatkowego search mogę skasować a banner search pod top menu na left siedzi...
Smutno pozdrawiam, szczególnie że zaraz dostanę odpowiedź że wszystko jest wyjaśnione... Niestety, zakupiona książeczka "Ćwiczenia Joomla! " jest OK ale zbyt powierzchownie rzeczy porusza. A natomiast kupiona "CMS Jak szybko i łatwo stworzyć stronę www i zarządzać nią" to porażka w stosunku do tej cieniutkiej "ćwiczenia" Obydwie Pawła Frankowskiego. Teraz następna w sprzedaży ale czy warto wydawać na rzecz zawierającą eseje na temat CMSu i domen... Marzenie i szlagier to byłaby książeczka opisująca na dołączonym szablonie Joomla (np CDROM) przykładowym, różniste modyfikacje tego szablonu krok po kroku za rączkę z ekranami. Niech kosztuje 100 zł nawet. Ale takiej nie będzie... W książeczce jest modyfikacja szablonu polegająca na... wymianie jednego szablonu na inny czyli instalacja szablonów. A przecież nie ma szablonu (to zrozumiałe) takiego którego nie należałoby nieco przynajmniej zmodyfikować do potrzeb... Brak takich podręczników to jest pierworodna wada wszystkich opensource programów z ich strzegącymi zazdrośnie guru czarownikami...

inkos
08-07-2008, 20:32
Brak takich podręczników to jest pierworodna wada wszystkich opensource programów z ich strzegącymi zazdrośnie guru czarownikami...
Zamiast tracić czas na takie posty weź się do solidnej roboty. Poczytaj trochę dokładniej tą "opluwaną" przez ciebie pomoc.joomla.pl jak i te wspomniane ksiazki. Do tego jako uzytkownik tylko komercyjnych legalnych systemów i programów miej trochę odwagi i... zacznij eksperymentować z tym systemem który masz. Bez obaw nic nie zniszczysz. Najwyzej bedziesz musiał przeinstalować. A z pewnością zmienisz zdanie o Joomla... ale czy wtedy nie będzie już za późno.... ;)

A co do pomysłu telefonu pomocy Joomla. Ciekawa idea ale mam nadzieję iż nie będzie obsługiwana przez takie osoby jak autor powyższego posta. Wtedy wszyscy będziemy mieli u siebie zainstalowane tylko okna. ;)

A tak na koniec. Do adminów - przenieście wątek do różne albo wyrzuccie w informatyczny niebyt. Taka jest jego wartość w tym dziale.

PeFik
08-07-2008, 20:37
Bałtycki (http://www.joomla.pl/forum/member.php?u=13314) -> Masz 100 zł i znasz angielski - to dawaj:
Joomla! Template Design: Create your own professional-quality templates with this fast, friendly guide.
LINK: http://www.packtpub.com/Joomla-Template-Design-open-source-PHP-MySQL/book
Standard: €35.99
eBook only: €21.24

I tam masz za rączkę jak zbudować i przerabiać szablony dla 1.0.x i już...

p.s.
Ja bym nie inwestował czasu na wersję 1.0.13 jak Bałtycki piszę, bo... jest już 1.0.15! To taka dobra rada jeśli nie chce się wkurzać na pewne małe drobiazgi.

Bałtycki
08-07-2008, 21:56
punkt 0. Na forum nie chodzi okienko "odpowiedz na ten temat" (mam Firefox 2.0.0.15) to błękitne tło - nie można pisać na nim. Trzeba opcje "cytuj" wrzucić i wykasować cytat i można pisać odpowiedź. To tak na początek.
pounkt 1. Do Inkosa: Gdzie ty widzisz opluwanie przeze mnie pomoc w Joomla? To po poirwsze. Po drugie, ja nie muszę zmieniać zdania o Joomla, bo uważam go za najlepszy jaki znam program do tworzenia stron dla ludzi o takim poziomie wiedzy (stukania po klawiaturce) jaki mam.
Po trzecie - przeczytaj jeszcze raz mój post. Ja zainstalowałem szablon i go modyfikuję. Zmodyfikowałem grafikę startowej strony Corelem (tu akurat jestem dobry, wydaję drukiem informator pewnego stowarzyszenia). Ja, tak jak (podejrzewam) 98 % użytkowników Joomla nie tworzę nowych szblonów i nie tracę czasu na naukę tworzenia nowych szablonów, tylko biorę free szablon z netu z setek dostępnych i modyfikuję go dla swoich potrzeb. I chodzi mi o to jak mam wywalić nieszcęsną grafikę w postaci napisu Search który cholera wie czy jest modułem czy czymś innym - nie mogę go wykasowac a na edycję html mam za słaby wzrok by "we flakach" grzebać. Joomla 1.0.13 na najętym przeze mnie serwerze chodzi i chyba nie trzeba przeinstalowywać jej - zresztą stronę już nieco rozbudowałem i nie chcę zniszczyć mojej roboty. To chyba normalne że znam się na przygotowywaniu do druku publikacji w Corelu Draw i Photopaint a nie zamierzam uczyć się edycji flaków html (tej składni koszmarnej) . I dlatego Joomla tak mnie zauroczyła. Zainstalowałem wersję 1.0.13 bo podobno więcej szablonów jest niż pod niedopracowaną (?) ver 1.5.
punkt 2. do Pefika. Dlaczego wciskasz mi że mam złą opinie o wydawnictwie Helion. I znowu - ja nie chcę robić mojego own template. Ja chcę modyfikować szablon do moich potrzeb tak jak 98 % użytkowników Jopomla którzy używają jej tylko do ustawienia i aktualizowania jednej jedynej swojej strony, ewent strony swojej dziewczyny...
A nie mają działalności gospodarczej pt. "Proffesional Webdesigner Luxuson @ Co".
punkt 3. I prosiłbym jeszcze o nie obrażanie nowych forumowiczów, autorów postów, szczególnie przez tych, którzy dumnie podpisują się "Elita forum".

zwiastun
08-07-2008, 22:07
Zamiast wołać na puszczy i grzmieć, wystarczy zapytać, dodając odpowiednie info. Bo tak, to gadka szmatka!

Michael_23
08-07-2008, 23:16
Bałtycki (http://forum.joomla.pl/member.php?u=13314) napisał:
I chodzi mi o to jak mam wywalić nieszcęsną grafikę w postaci napisu Search
Prawy klawisz myszki na obrazek "Search" (w FF) i "Pokaż obrazek",
zostaje sam obrazek, u góry widzisz ścieżkę do niego, podmieniasz go przez FTP-a i cześć.

Bałtycki
08-07-2008, 23:54
Prawy klawisz myszki na obrazek "Search" (w FF) i "Pokaż obrazek",
zostaje sam obrazek, u góry widzisz ścieżkę do niego, podmieniasz go przez FTP-a i cześć.[/quote]
Niestety.
"The request /joomla/templates/freshgreenjl-01/images/bgimage.gif was not found on this server."
I faktycznie tam nie ma tego bgimage.gif.
Szukam dalej.
Ale dzięki za odpowiedź.

Michael_23
09-07-2008, 00:02
Prościej dla Ciebie i dla nas byłoby dać linka, bo tak to zgadywanka...

Bałtycki
09-07-2008, 00:11
Stronka jeszcze nie opublikowana, bo ciągle ją rozbudowuję.
To jest ta stronka. I ten "search" w górnym lewym rogu.
http://www.kolinski.net/joomla/index.php

Michael_23
09-07-2008, 00:19
Przecież to "Szukaj" ("Search") nie jest grafiką, to moduł, po prostu go wyłącz...

Bałtycki
09-07-2008, 00:39
Moduł dziesięć razy wyłączałem, a napis został.
Wyflakowałem go edytorem html.
Widać?
Chyba tak zostawię.
Tylko teraz chce taki sam odstęp do dołu zrobić od topmenu na to lewe mainmenu (Menu witryny) jak środkowy moduł ("Witamy na stronie...") i tak samo nieco do dołu "Migawki" (moduł - jak chciałem usunąc to "top empty module" czerwony napis, dlatego zostawiłem te gówniane "migawki".
I znowu będę musiał we flakach kombinować...
Zgroza.
To po to Joomlę zainstalowałem żeby again znowu w tych koszmarnych flakach grzebać...

zwiastun
09-07-2008, 02:17
Naprawdę nie musisz w niczym grzebać! Dostajesz za frico potężny system do obsługi witryny, dostajesz za frico szablonów do wyboru bez liku, nie masz ochoty, sił, zdolności "grzebać we flakach" - zleć to specjaliście, zakasuje Cię odpowiednio i zrobi, co trzeba.

Michael_23
09-07-2008, 08:59
Zwiastun ma rację. Widać, że "nie marnowałeś" czasu na czytanie podstaw pomocy.


Widać?
Chyba tak zostawię.

No chyba nie zostawisz. Używasz FF a to ok. 30 % rynku, strona w IE wygląda chyba inaczej od Twych zamierzeń. ;-)
I jeszcze jedno: moduł modułem, a wyłączyłeś pozycję "Search" w Menedżerze menu, mainmenu ??

asker
23-03-2011, 20:44
Mam pytanie odnośnie tej wersji Joomla! 1.0.13.
Przejąłem do administrowania stronę na tej wersji i chciałbym zmodyfikować szablon. Da się to zrobić z poziomu panelu kontrolnego? Chciałbym tak naprawdę tylko skopiować ten stary szablon bo jest ładny i przerzucić go na nową wersję Joomli. Dodam że nie mam dostępu do FTPa więc wchodzi w grę tylko obsługa z panelu kontrolnego.

Michael_23
23-03-2011, 21:31
Jest jakis patent w sieci (skrypt) do migrowania wyżej, poszukaj w sieci. Nigdy nie migrowałem (tzn. przenosiłem ręcznie małe stronki) więc nie wiem gdzie ten skrypt jest.

Nie masz dostępu do FTP-a?
Jak nie masz też do bazy, to raczej zrezygnuj z administrowania, bo nawet backupu nie zrobisz.

Poza tym robisz bałagan na forum, powinieneś założysz nowy wątek.