PDA

Zobacz pełną wersję : Jak przenieść Joomle z lokalnego komputera na usługodawcy?



james.bien
16-07-2008, 23:47
Na swoim komputerku zainstalowałem XAMPP (serwer SQL, PHP) oraz Joomlę. Przygotowałem sobie lokalnie cały serwis. Jak to teraz wszystko przenieść na serwer usługodawcy. Mam już dostęp do cPanela, ale nie wiem jak się teraz do tego wszystkiego zabrać. Na razie sobie próbuję, ale jakby ktoś podpowiedział to byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam
Tomek

Rybik
17-07-2008, 00:30
1. pliki spakować
2. baze danych wyexportować
3. zipa skopiowac i rozpakowac (nowe c-panele maja w jednym z 2 managerow plikow opcje dekompresji, jezeli nie to poprawka do 1) -> pliki skopiowac recznie
4. utworzyc baze danych , utworzyc usera z haslem, przypisac mu wszystkie uprawnienia
5. zaimportowac plik bazy danych
6. poprawic plik configuration.php juz na serwerze (sciezki dostepu, parametry bazy danych) opis pliku konfiguracyjnego jest gdzies na pomoc.joomla.pl
Mozliwe problemy:
- różne kodowanie baz danych na localu i docelowej -> docelowa zalecamy utf, jezeli lokalna byla inna to użyć programu Gżegżółka XP do przekonwertowania pliku SQL pochodzącego z exportu lokalnej bazy danych
- serwer lokalny uzywa innych slashy w ściezkach dostepu (windows\pliki unix/pliki) warto pamiętać, szczególnie gdy ścieżki z "wtyłciachem" ustawiliśmy na localu np. w konfiguracji komponentu downloadu, trzeba pozmieniać na "wprzódciachy" :)
- pamietac ze nowa baza nie musi sie nazywac tak jak stara i nie rozpaczac, ze cpanel doda nazweusera_ przed nazwa bazy i przed nazwa usera bazy, to sobie ustawimy w pliku konfiguracyjnym
- jeżeli pogubimy sie w ścieżkach na serwerze i nie wiemy co dac w konfigu to sobie najpierw zainstalowac na szybciora pustą joomle i podejrzec utworzony przez nia plik konfiguracyjny pod kątem ścieżek absolutnych
- dla Joomli 1.5 i trybu ftp zalecane jest osobne konto ftp
- w razie draki najpierw zainstalowac joomla apotem nadpisac tym z locala, opronic baze i zaimportowac lokalną.
- dla joomla 1.0.x profilaktycznie przy imporcie/exporcie stosować tryb zgodności MYSQL40

james.bien
17-07-2008, 12:40
Po tak profesjonalym opisie nie pozostaje mi nic innego, jak podziałać.
Dzięki

zwiastun
17-07-2008, 16:52
Pamiętaj tylko, żeby nie pomylić "wprzódciachów" z "wtyłciachami" :)

Rybik
17-07-2008, 20:25
wtyłciach to nic w porównaniu z "dwumlaskiem wleczonym" (double click + drag) :D

inkos
18-07-2008, 14:35
wtyłciach to nic w porównaniu z "dwumlaskiem wleczonym" (double click + drag) :D
Normalnie "Polska trudna język" :)

james.bien
29-07-2008, 01:32
W cPanelu założyłem bazę danych. Zainstalowałem Joomlę na serwerze usługodawcy. Wszystko chyba poszło dobrze, bo mogłem obejrzeć standardową stronkę ze standardowym szablonem.
Następnie wchodzę w phpMyAdmin. Widzę moją bazę. Klikam i wchodzę do bazy. Wyczyściłem zawartość wszystkich tabel, w wyniku czego odświeżenie mojej strony startowej kończy się komunikatem - plik baza2.jpg.
Następnie przechodzę do zakładki import i wybieram z dysku lokalnego wyeksportowaną bazę. Próba kończy się komunikatem - plik baza.jpg.

Co jest nie tak?
Tomek

zwiastun
29-07-2008, 02:11
No, jak benio nie ma praw dostępu, to nie ma. Nie przejdziesz. Benio musi miec prawa ostępu do DB.

james.bien
29-07-2008, 20:06
A jak to zrobić, żeby Bienio miał te prawa dostępu do bazy?:)

Tomek

inkos
29-07-2008, 20:29
Sprawić aby w pliku z backupem bazy danych ktory importujesz ni bylo juz odwolan do starej bazy danych i jej ustawień. :)

Rybik
30-07-2008, 00:45
@Inkos: co Ty opowiadasz ? Facet pyta jak nadac userowi prawa w cpanelu a Ty odpowiadasz jakies dyrdymały, bez urazy ale masz wyżej poprzeczkę niż inni, więc proszę nie nabijaj postów. Cyferki ładnie wyglądaja ale pomyśl, że autor pytania może przez to ślęczeć nad plikiem sql szukając niewiadomo czego.

Bazy danych exportowane z phpMyadmina w c-panelu są 'stand-alone' można je zaimportować gdziekolwiek indziej bez ustawień poprzedniej bazy, być może poza kodowaniem znaków w tabelach.

W c-panelu -> bazy danych -> baza danych mysql (tego nie ma w phpMyadmin)
najpierw masz formularz tworzenia i naprawy baz danych i tabelke z bazami (to nie tu :) )
potem, niżej jest formularz tworzenia userow i dodawania ich do bazy (to tutaj), po utworzeniu usera z hasłem, trzeba czasem odświeżyć ekran, niektóre cpanele nie widza nowo dodanego usera od razu, trzeba użyć ctrl+F5. Potem z listy wybierasz usera i baze, w nastepnym kroku nadajesz mu wszystkie uprawnienia (albo recznie zaznaczacz wszystkie boxy albo wybierasz "all priviliges".
W razie wątplikowści podaje screena

zwiastun
30-07-2008, 08:53
Pytanie tylko, czy rzeczywiście w tym tkwi problem. Rozważałem wczoraj reakcję na ten post i w końcu zrezygnowałem. Sytuacja jest zupełnie niejasna:
a) zainstalowano Joomla! - działał
b) wyczyszczono bazę danych, spróbowano importować dane - podczas importu komunikat, że użytkownik nie posiada uprawnień

Zakładać nowego użytkownika? Po co? Dlaczego? Z pytania wynik, że konto do bazy danych już jest.
Zatem "nieoczywista nieoczywistość" - nie wiadomo z jaką sytuacja mamy do czynienia.

Rybik
30-07-2008, 10:18
@Rybik : wyśpij się zanim wejdziesz na forum :D

widze wlasnie ze baza dzialala, zastanawiam sie czy zamiast recznie edytowac plik sql nie lepiej bedzie inaczej exportowac. Wczesniej zapomnialem ze to z locala, gdzie phpMyadmin ma wiecej trybow exportu, sprobuj exportowac tabele będąc już w bazie, tzn wejdz do bazy w trybie przegladania zaznacz wszystkie tabele i wtedy export.

inkos
30-07-2008, 13:16
james.bien: Masz moze na tym serwerze w sieci dostęp do phpMyadmin czy tylko do cpanelu?

Rybik: Przyznaję iż w moim poprzednim poście zapomniałem o tym że z jednej strony jest cpanel stad też ta moja wcześniejsza odpowiedz przeznaczona bardziej dla uzytkowników którzy korzystają z phpMyadmin.

Niemniej jednak sprawa wydaje się dziwna. Rybik może mógłbyś pomóc naszemu koledze i samemu to sprawdzić?

james.bien
30-07-2008, 15:46
Może ja źle exportuje baze. Jak to zrobić dobrze?

james.bien
30-07-2008, 16:02
Nic nie idzie. Powiedzcie może i po kolei co mam robić. Od samego początku, bo chwyta mnie już mega osłabienie.

james.bien
30-07-2008, 16:10
Może na początek - JAK WYEKSPORTOWAĆ BAZĘ DANYCH, która chodzi na Joomli zainstalowanej lokalnie.

james.bien
30-07-2008, 16:28
[quote=inkos;81499]james.bien: Masz moze na tym serwerze w sieci dostęp do phpMyadmin czy tylko do cpanelu?

Z poziomu cPanelu mam phpMyAdmin (załączniki).

vego007
30-07-2008, 16:39
Z tego co widzę Twoja baza danych nazywa się "bienio_baza" a błąd dotyczył bazy "baza", której nie ma

james.bien
31-07-2008, 13:38
Podczas zakładania bazy w cPanelu nadaję jej nazwę "baza". Przedrostek bienio_ dodaje mi sam cPanel. Nazwa bazy "baza" (bez żadnych przedrostków) istnieje w Joomli na moim komputerze w domu. No i chodzi o to, żeby ta "baza" z domu znalazła się na serwerze, tylko że podczas tworzenia bazy w cPanelu dodawany jest ten przedrostek.

Rybik
31-07-2008, 13:57
localhost -> cpanel -> phpmyadmin -> wejdz do bazy tak zeby widziec tabele -> zakladka export
to wyeksportuje baze w postaci samych tabel bez jej ustawien

vego007
31-07-2008, 14:16
A nie trzeba czasem w pliku configuration.php zamiast:


var $db = 'baza';

wpisać:


var $db = 'bienio_baza';

?

james.bien
31-07-2008, 20:34
Jest "bienio_baza".

james.bien
31-07-2008, 20:45
localhost -> cpanel -> phpmyadmin -> wejdz do bazy tak zeby widziec tabele -> zakladka export
to wyeksportuje baze w postaci samych tabel bez jej ustawien

Tylko w ten sposób eksportuje bazę będącą na serwerze. A jak tu prawidłowo wyeksportować bazę z Joomli, która chodzi lokalnie, na moim komputerze, żeby ją potem zaimportować (już w cPanelu).

vego007
31-07-2008, 20:45
Spojrzałem w załączniki które wcześniej wysłałes i tam jest mysql_error itd. przy use baza. Napisz jak to dokładnie robisz a ja Ci napiszę jak ja importuję swoją bazę.

W phpmyadmin wybieram bazę i tam eksport. Nic nie zmieniam tylko wybieram wykonaj. Otwieram phpmyadmin na drugim serwerze, wybieram bazę i tam opcję SQL. Wówczas z pierwszej bazy (tej z eksportem) wciskam CTRL+a (zaznacz wszystko), następnie CTRL+c (kopiuj) i w okno SQL na serwerze docelowym CTRL+V (wklej).
Po zatwierdzeniu powinno dodać bazę danych. Czasami jest problem z alokacją pamięci. Wówczas trzeba wkleić to do pliku np baza.sql i użyć opcji import na serwie docelowym

Nie wiem czy to o to chodzi ale staram Ci się jakoś pomóc. :)

james.bien
31-07-2008, 23:24
Opiszę Wam, do którego momentu wszystko chodzi i wiem, o co chodzi.

Pkt. 1.
Na moim komputerze mam zainstalowaną Joomle i prawie gotowy cały serwis. W trakcie instalacji tej Joomli tworzę bazę o nazwie "baza".
Pkt. 2.
Lokalnie mam wgrany na dysk XAMPLITE. W folderze MYSQL\DATA mam folder BAZA, który jak mniemam jest bazą, w której mam wszystkie rzeczy z mojego serwisu.
LOKALNIE WSZYSTKO CHODZI
--------------------------------------------------------------------------
Pkt. 3.
W cPanelu tworzę bazę i nadaję jej nazwę "baza". cPanel tworzy mi bazę i nazywa ją bienio_baza.
Pkt. 4.
Przez FTP wgrywam sobie paczkę zip Joomli. Plik ten umieszczam w folderze public_html. Rozpakowuję i rozpoczynam test przedinstalacyjny.
Pkt. 5.
Test pokazuje mi następujące błędy:
- Session save path – Niezapisywalny
- Ustawienie RG_EMULATION w tej chwili jest na `ON`, powinno jednak być na `OFF` - zmiany dokonamy w pliku globals.php
- Safe Mode: OFF (zalecane): ON (jest)
- Emulacja Register Globals: OFF (zalecane): ON (jest)
Pkt. 6.
Edytuję na serwerze plik globals.php i zmieniam define( 'RG_EMULATION', 1 ); na define( 'RG_EMULATION', 0 );
Pkt. 7.
Klikam na SPRAWDŹ PONOWNIE. Dostaję komunikaty:
- Session save path – Niezapisywalny (czyli nic się nie zmieniło. Komunikat obok: Jeżeli któreś z rozpoznanych ustawień wyświetlane jest w kolorze czerwonym, popraw je. Jeśli nie zostaną spełnione powyższe wymagania, Twoja instalacja Joomla! może działać nieprawidłowo.). Wynika, że może działać więc zostawiam to.
- Safe Mode: OFF (zalecane): ON (jest) (czyli ni się nie zmieniło. Komunikat obok: Dla pełnej zgodności z Joomla! zalecane są wymienione poniżej ustawienia serwera. Nawet jeśli Twoje środowisko nie spełnia tych wymagań, Joomla! zostanie zainstalowana i powinna poprawnie funkcjonować.) Wynika, że może działać więc zostawiam to.
Pkt. 8.
Przycisk DALEJ. Tu jest licencja.
Pkt. 9.
W cPanelu w opcji BAZA DANYCH MySQL tworzę użytkownika „bienio”. W polu USERS mam bienio_bienio.
Pkt. 10.
W cPanelu w opcji BAZA DANYCH MySQL tworzę bazę „baza”. W polu DATABASE mam bienio_baza.
Pkt.11.
Pod polem DATABASE klikam na SUBMIT i wybieram ALL PRIVILEGES. Klikam na MAKE CHANGES.
Pkt. 12.
Konfiguracja bazy danych.
Nazwa hosta – localhost
Użytkownik – bienio_bienio
Hasło - **************
Nazwa bazy – bienio_baza
Prefix – jos_
Instaluj przykładowe tabele.
Przycisk DALEJ.
Pkt. 13.
Bazę zaimportowano pomyślnie.
Wpisz nazwę swojego serwisu Joomla!: no i tu wpisuję sobie nazwę.

Przycisk DALEJ.
Pkt. 14.

Potwierdź adres URL serwisu, ścieżkę absolutną, adres e-mail Administratora oraz prawa dla plików/katalogów. Prawa dla plików/katalogów zostawiam na domyślnych ustawieniach.

Pkt. 15.

Gratulacje! Joomla! została zainstalowana

PROSIMY PAMIĘTAĆ, ABY KOMPLETNIE
USUNĄĆ KATALOG INSTALACYJNY

Pkt. 16.
Na serwerze usuwam katalog INSTALLATION.
Pkt. 17.
Wchodzę do panelu administracyjnego JOOMLI. Jest wszystko OK.
Pkt. 18.
Uruchamiam już w Internecie moją stronę. Jest tam treść po angielsku z jakimś tam domyślnym szablonem.
CZYLI DO TEGO MOMENTU WSZYSTKO JEST DOBRZE.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
I TERAZ PROŚBA DO WAS KOLEDZY.
CO MAM ZROBIĆ ŻEBY TEN SERWIS Z LOKALA WRZUCIĆ NA SERWER.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

inkos
01-08-2008, 00:07
James.bien skorzystaj z opisu jaki jest w poscie vego007. Wtedy wszystko powinno zadzialac poprawnie.

zwiastun
01-08-2008, 00:32
Przepraszam, że zapytam: o czym jest trzecia już z kolei strona tego wątku? Jakie nowe informacje, których nie ma w opisie instalacji Joomla! zostały tu podane? poruszone? jakie nowe problemy? I czy odpowiedź na "problem" Jamesa.bien ma być powtarzaniem rzeczy opisanych w materiałach na www.pomoc.joomla.pl albo www.demo.joomla.pl?

james.bien
01-08-2008, 22:13
Dzięki Koledzy za wszystkie wskazówki. Jakoś mi się udało to wszystko zrobić. Pozostały mi tylko 2 rzeczy: z jedną będę kombinował na razie sam, druga - brak polskich znaków na stronie w Internecie. Jedynie "ó" wyświetla się jak "ó", reszta to "?". Jak to ugryźć?

Jeszcze raz dzięki. I sorki, że banalne dla wielu pytania. Ale tak to już jest, jak ktoś się uczy to często zadaje pytania, które dla wielu są "śmieszne".

vego007
01-08-2008, 22:53
Na początku sprawdź jaką masz metodę porównywania napisów na localu i jaką na serwerze zewnętrzym.

james.bien
02-08-2008, 13:06
Uruchomiłem phpMyAdmin'a na lokalu i serwerze. Tu i tu mam to samo (załącznik).

damian1812
31-05-2009, 14:27
Potrzebuję dokładny opis pliku configuration.php z joomli 1.5, ponieważ przez przypadek skasowałem go i nie wiem jak powiniem wyglądać ten poprawny plik.

marc1551
12-06-2009, 15:26
Witam. Żeby nie otwierać nowego tematu, opiszę tu moje pytanie.

- Czy da się przenieść Joomle (stronę zrobioną na lokalnym serwerze "localhost") po prostu przez FTP na serwer usługodawcy bez zbędnych programów takich jak np.cPanel ?

Chodzi o to, żeby od nowa wszystkiego nie robić itp. Posiadam baze danych MySql na serwerze i na lokalnym serwerze utworzoną dzięki XAMPP. Czy da się to w łatwy i szybki sposób przenieść ? Aktualnie myślałem, żeby przenieść katalog XAMPP na serwer usługodawcy, ale czy to zadziała ? Ponieważ aktualnie nie mogę na serwie usługodawcy nawet konfiguracji globalnej zmienić.. Dlatego chciałbym przenieść gotowca.

zwiastun
12-06-2009, 15:36
Nie da się tylko przez FTP, bo musisz założyć bazę danych, czego przez FTP nie zrobisz.
Jeśli nie możesz dokonywać takich zmian na serwerze to daruj sobie taki serwer, bo nawet jeśli uda Ci się przenieść, to wcale nie znaczy, że zadziała, a jak zadziała, to nie znaczy, że wszędzie dobrze - wręcz przeciwnie, wcześniej czy później wyjdzie szydło z worka.

marc1551
12-06-2009, 16:06
No, ale skoro utworzyłem jedną bazę danych na serwerze usługodawcy to ile jeszcze tych baz mam utworzyć ? Bez tego cPanelu się nie obejdzie ?

zwiastun
12-06-2009, 16:12
Przeczytaj całą odpowiedź, a nie kawałek - i daruj mi tłumaczenie, dlaczego nie instalować Joomla! na nieprzyjaznych serwerach.

marc1551
12-06-2009, 19:08
Przecież już mówiłem, że serwer jest "dobry" mogę tworzyć Bazy Danych, obsługuje PHP itp. Przy instalacji Joomli nie było żadnego problemu...żeby utworzyć stronę na serwerze "większych problemów" też nie było, jednak ciągle bym musiał dogrywać nowe dane itp. Zamiast za jednym razem wszystko wgrać, ale skoro nie umiesz pomóc w tym bo chyba mnie nie rozumiesz to poczekam na odpowiedź innych...Bo nad obsługą cPanelu to ja się nie znam

trzepiz
12-06-2009, 19:21
zacznij od początku - bo widzę, że zupełnie nie rozumiesz jak "to" działa ...

marc1551
12-06-2009, 19:27
Co masz na myśli od początku ?

trzepiz
12-06-2009, 19:37
dokładnie to:

http://www.joomla.pl (http://www.joomla.pl/)
PODSTAWY - podstawowe poradniki, użyteczne także, gdy korzystasz z Joomla 1.5 (http://www.demo.joomla.pl/)
POMOC - podręczniki administratora, projektanta szablonów i nie tylko! (http://www.pomoc.joomla.pl/)
Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla! (http://wiki.joomla.pl/)

marc1551
12-06-2009, 22:42
Zrobiłem tą kopię bazy danych i bazę serwisu, ale nie mogę wgrać tego na serwer :O

Pewnie by się dało wgrać, ale nie da się zainstalować Rozszerzenia "JoomlaPack" ...próbowałem ręcznie wgrać przez FTP jednak w komponentach nie znalazło takiej opcji