PDA

Zobacz pełną wersję : Bezpieczeństwo czy modyfiakcaj wyglądu strony?



Dezerterka
25-07-2008, 22:35
Mam zainstalowaną joomlę na cba.pl , od paru dni męczę się jakby tu zmienić index php na zapisywalny (tak bym mogła poprawić / zmienić wygląd strony) znalazłam informację , że najlepiej nadać prawa katalogom na 755 , jednak , gdy tak zrobiłam , już nie tylko index.php był niezapisywalny , ale wszystko!! Tak więc po głowie chodzi mi tylko jedno pytanie : Bezpieczeństwo czy możliwość edytowania czegokolwiek? Czy ktoś wie o co w tym chodzi? dodam że narazie korzystam z bezpłatnego hostingu,choć jestem już na dnie rozpaczy (korzystałam z yoyo.pl,ugu.pl,etc..) i mam dość . :confused:


Znów wróciłam do yoyo , tam przynajmniej nic takiego się nie dzieje , pomijając pływający baner , nawet w panelu admina ...:p Żeby wiedzieć jak pokombinować z ustawieniami w cba.pl to trzeba być informatykiem , a ja mam tylko zacięcie :P informatyczne , więc nie ma co (choć nie mam w zwyczaju się poddawać,więc może wgram 20raz joomlę na serwa i coś jeszcze poszukam)
Dzięki za pocieszenie :) przyda się :) darmowe serwy to tylko na początek więc za niedługo nie będę molestować tak intensywnie nikogo na forum :P
Jeszcze raz dziękuję

zwiastun
25-07-2008, 22:46
Efekt kombinowania tam,gdzie kombinować nie należy. Jak się ma serwer taki jaki się ma, tosię postępuje tak, jak na to ten serwer pozwala. Plik index.php szablonu można edytowac z poziomu joomla. Jeśli to nie było moożliwe, to możliwe było pobranie i edytowanie na komputerze likalnym. A teraz to proś PB tudzież administratora, żeby Ci zrobił z tym porządek

inkos
25-07-2008, 22:46
A - polecam platny hosting - wtedy jak nie idzie to i admina mozna "pomolestowac" ;) a w darmowym to niestety z problemami zmagac sie trzeba samemu. :)
B - polecam lekturę pomoc.joomla.pl jest tam wiele info nie tylko o prawidlowych chmodach ale i o sprawach zwiazanych z tym ze jakis plik/katalog jest niezapisywalny.
C - Nie łam sie ;) jak jest zle to znaczy ze moze byc jeszcze gorzej... tfu - lepiej :D

Rybik
26-07-2008, 02:56
1. nie używać preinstalowanych wersji Joomla
Wiele hostingów ma w cpanelu pakiet fantastico z preinstalowana wersja Joomla. (mozna pominąc dalsze wymądrzanie się ;) aż do punktu 2)
Dlaczego nie uzywać?
- wersje preinstalowane są często nieaktualne
- i co najważniejsze, często wspominany konflikt uprawnien: joomle instaluje skrypt php - a jesli php dziala jako modul CGI lub ma dziwne uprawnienia to zazwyczaj nie ma poprawnie ustawionej maski wlasciciela, przez co jedynym uprawnionym do edycji plikow jest ... php bez mozliwosci edycji przez klienta ftp, ktory dzial na innym procesie - to jest niezalezne od praw plikow i jest najczestszym powodem klopotow z edycja plikow przez ftp na rozmaitych serwerach
2. Co dalej ?
Bezpieczenstwo: przywrocic oryginalne prawa katalogow, jak nie wiemy jak i skad to w podkatalogu postawic joomla jeszcze raz i podpatrzec :) ew zmienic wszystkie na 755 a potem tym co trzeba 757
Edycja plikow: Jezeli nie da sie edytowac plikow zainstalowanych przez Joomla to trzeba to jakos obejsc. Zainstalowac php'owego managera plikow (Joomla Xplorer / JXplorer - czy jakos tak) i teraz albo edytowc w nim pliki (koszmar) albo kontynuowac obejscie -> pliki usunac pod JXplorerem i wgrac przez ftp. Yyyy jeszcze raz jak ?
Każdy plik ktorego nie da sie edytowac przez ftp nalezy jxplorerem zgrac na dysk i wgrac raz jeszcze przez ftp.
3. "jestem już na dnie rozpaczy " -> serwery od 32PLN netto -> www.hosting.cmsplay.org (http://www.hosting.cmsplay.org)

Dezerterka
26-07-2008, 11:51
Właśnie pobrałam Xplorer , tyle że gdzie ja mam go wgrać na serwer??? czy jak ? :P Dzięki zrobię tak jak piszesz , może faktycznie dlatego mam wszystko niezapisywalne przy 755 . Jeszcze raz dzięki :) Dno rozpaczy powoli zamienia się w dołek .. a później kto wie , przy tak życzliwej pomocy ;) pozdrawiam

Rybik
26-07-2008, 12:28
joomla xplorer to komponent i nalezy go zainstalowac z poziomu panelu administracyjnego Joomla nie trzeba nic konfigurować i jest prosty jak zupa w proszku :)

Dezerterka
26-07-2008, 12:41
Aaa komponent , no to super :) dzięki , szczerze powiedziawszy nic mnie już nie zdziwi na darmowym serwerze :) Ja bym Ci przyznała punkcik za pomoc, objaśniłeś mi ,że jaśniej się nie da :) Dzięki

Dezerterka
26-07-2008, 16:47
Czy możesz mi tylko wyjaśnić co znaczy:
B albo kontynuowac obejscie -> pliki usunac pod JXplorerem i wgrac przez ftp. Yyyy jeszcze raz jak ?
Każdy plik ktorego nie da sie edytowac przez ftp nalezy jxplorerem zgrac na dysk i wgrac raz jeszcze przez ftp.
pliki usunąć pod..czyli co?:) bo próbowałam różnych rzeczy :P z marnym skutkiem.A jestem pewna że Twoja pomoc zadziała:)

zwiastun
26-07-2008, 18:39
Rybik! Do roboty! Dziewczyna czeka! :)
Dezerterko - punkciki to się daje, a nie obiecuje, jak buzi :) Do punkcików sluży taka żółta ikonka po prawej stronie nad postem.
JoomlaXplorer pozwala usunąć pliki. Usuń w komponencie,. prześlij FTPem. Dokładnie jak pisze. R

Dezerterka
26-07-2008, 20:34
I dodałam plusika:P
Zwiastun Tobie też się da? za poczucie humoru ;)