PDA

Zobacz pełną wersję : Piractwo, nie dziękuje...



PeFik
26-07-2008, 12:44
W sumie długo zastanawiałem się na ile piractwo jest złe (bo jest złe),
oczywiście nie wierze w te wszystkie kampanie typu " że jeśli ścigasz film, mp3 to nabijam kasę dealerom narkotykowym, popieram mafię".

Ale co jeśli piractwo dotyczy szablonów, rozszerzeń dla Joomla!.
http://img131.imageshack.us/img131/143/nopirat13kx.jpgCodziennie przeglądamy setki stron, różnych ...wiadomo, czasem na forum tu i tam niedoświadczony user trafi na szablon - patrzy DOWNLOAD i co robi ściąga, skąd może wiedzieć że jest "to nielegalna kopia". Jeśli po nazwie się nie skapnie że pochodzi od RT, JA, JJ to nie wie ... pobiera otwiera i używa.
A przecież dolar kosztuje 2 zł, członkowsko w wielu filmach zagranicznych robiących piękne szablony to jedyne 60-70 $ / rok - czyli ~140 zł.
A potem z takim "piratem" user zdaje pytanie na forum, ze to lub tamto nie działa ... etc.
I tu się pytam skoro robisz realizacje za kasę, nie sądzę że za mniej niż 500 zł to co nie stać się kupić?
Wolisz jeździć kradzionym samochodem i pytać się w salonie gdzie wlewa się do niego paliwo i czy nie mają aby zapasowych kluczyków i instrukcji obsługi?

A teraz inne...
Czasami widzę ciekawe rozszerzenie i mam ochotę je sprawdzić. I nie chodzi mi tylko o zrzuty ekranu, ale jak działa. Szczególnie jeśli producent nie dał wersji demo online. Co co robię ... kupuje czy szukam null'a ?
A jeśli null'ek ma jedną linijke extra. Taką małą jedną, liniję kodu powiedźmy JS.
Przeglądasz rozszerzenie działa i ...jest super. Przy tym zakładam, że uważasz że programy typu antywirus to zbędny dodatek.
Budujesz komuś stronę firmową lub wręcz urzędową.
I nagle 1000 osób oprócz informacji ze strony dostaje -> TROJANA!*
I co wtedy, jeśli miałeś umowę o rzetelne wykonanie umowy, mówisz że ktoś się włamał / shackował stronę ?? A może to Ty ?
Jak myślisz jak zachowa się Twój klient? Czy założy sprawę w sądzie o odszkodowanie? Czy warto?

Jeśli nie znasz php i js - bądź świadom ryzyka!

Ile kosztują rozszerzenia ? Mało.
Czasami wręcz dostajesz je gratis z członkostwem ponieważ są dołączone do szablonów które kupujesz.

*mogę podać przykład przynajmniej 3 osób, którym się to zdarzyło.

p.s.
TYLKO OD CIEBIE ZALEŻY CZY WOLISZ KRADZIONY I CZĘSTO DZIURAWY PRODUKT, CZY LEGALNĄ I AKTUALIZOWANĄ LIMUZYNĘ. DLATEGO NA TYM FORUM NIE POMAGAMY PIRATOM. WIERZ MI CZASEM ŁATWO ZGADNĄĆ CZY TWÓJ SZABLON JEST LEWY.

p.s.
Dziękuje Zwiastunowi za natchnienie do tej mini wypowiedzi ku przestrodze.

inkos
26-07-2008, 13:25
Popieram. Piratom mówimy NIE.

Dezerterka
27-07-2008, 17:19
Zgadzam się,piractwo jest niedopuszczalne . Nic dodać nic ująć, trzeba zmienić mentalność naszego społeczeństwa, jak? Za młodu , zanim socjalizacja pierwotna nieuchronnie zinternalizuje w dzieciach , poczucie przyzwolenia na taki proceder. Piractwu i ograniczeniu , mówię : NIE.

zwiastun
27-07-2008, 17:35
Na piractwo? Wolne oprogramowanie Szanowne Panie i Panowie. Oczywiście, są rzeczy, które chronić trzeba, ale także i w przypadku klubowych szablonów coś mi się wydaje niektórzy zbyt wiele chronią zamkniętą licencją!

wafcio
19-08-2008, 12:20
wybaczcie ale nie za bardzo rozumiem o co chodzi PeFikowi w jego długiej wypowiedzi.

dkint
19-08-2008, 12:36
wybaczcie ale nie za bardzo rozumiem o co chodzi PeFikowi w jego długiej wypowiedzi.

Witam

A co tu nie rozumieć ? wypowiada głośno jakie ma zdanie na temat piractwa - w skrócie, zanim ściągniesz pirata zastanów się czy ten kto to udostępnia nie robi tego tak zupełnie bezinteresownie - jaką masz gwarancję, że nie dostaniesz paczki z zaimplementowanym np. keyloggerem ?

pozdrawiam
Krzysiek