PDA

Zobacz pełną wersję : konfiguracja globalna - nie mogę dokonać zmian



egregor
02-08-2008, 14:34
Witam,

Wcześniej robiłem jeden serwis korzystając z wersji 1.0.x

Zainstalowałem wczoraj joomla 1.5. chcąc zrobić sobie prostą stronę osobistą. Instalacja przeszła gładko. Wydaje mi się, że pliki i foldery posiadają odpowiednie atrybuty do współpracy z joomla. Jedyny problem to register_globals, które obecnie mam włączone.

Problem pojawia się, jak w konfiguracji globalnej chcę zmienić wiadomość komunikatu o wyłączeniu serwisu i przełączyć na opcję: "witryna jest wyłączona". Jak dokonuję zmian i chcę je zapisać, dostaję komunikat: "Błąd: nie można zapisać pliku konfiguracyjnego". O który plik konfiguracyjny chodzi? Na pewno ma nadane nie takie atrybuty jak potrzeba. Jakie nadać mu atrybuty?

Inny problem - nie mogłem zainstalować polskiego języka zaplecza przez instalator. Czyli wczytaj paczkę - wybierz. Wywalał błąd. Musiałem ręcznie przegrać pliki przez ftp do odpowiednich folderów, żeby uzyskać język polski dla zaplecza. Jest też problem z zainstalowaniem nowego szablonu graficznego przez instalator. Przez jakiś czas mieli, jest zajęty, a potem wywala komunikat: "Ostrzeżenie: Nie udało się usunąć pliku" i szablon jest niezainstalowany. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy z instalatorem?

egregor

inkos
02-08-2008, 15:34
Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy
Z pewnościa przyczyną takiego stanu rzeczy czyli Twoich problemów jest brak wiedzy jak i podstaw z obsługi Joomla 1.0.x (tak to nie pomyslka) przez co pytasz o podstawy dotyczące Joomla 1.5.x.

O plikach konfiguracyjnych jak i chmodach napisano tutaj setki postów. Odszukaj je albo uruchom googla lub forumową szukajkę.

zwiastun
02-08-2008, 15:56
1. Plik konfiguracyjny jest w głównym katalogu.
2. Możliwe, że podczas przesyłania plików przez FTP na serwer zostały zmodyfikowne prawa dostępu do katalogów i stąd problem w zapisywaniu. Może serwer ma ustawiony tryb bezpieczny? Trudno zgadywać.

egregor
02-08-2008, 16:15
1. Plik konfiguracyjny jest w głównym katalogu.
2. Możliwe, że podczas przesyłania plików przez FTP na serwer zostały zmodyfikowne prawa dostępu do katalogów i stąd problem w zapisywaniu. Może serwer ma ustawiony tryb bezpieczny? Trudno zgadywać.

Dzięki za odpowiedź, zwiastun

Chodzi oczywiście o plik configuration.php Obecnie ma on uprawnienia na serwerze ustawione na 644.

Jeżeli plik wyedytowałem w totalcommanderze i przesłałem na serwer, to wchodząc do panelu joomla w ustawieniach konfiguracyjnych widziałem rezultaty zmian, które wprowadziłem, tzn. komunikat o wyłączeniu serwisu był taki, jak ręcznie wpisałem go do pliku.

Czy te dane są pomocne, przy określeniu źródła problemu? Proszę o pomoc. Co sprawdzić jeszcze ewentualnie? Chciałbym móc edytować pliki konfiguracyjne bezpośrednio z poziomu panelu.

zwiastun
02-08-2008, 17:14
Aby edytować plik konfiguracyjny, nadaj mu prawa 707, ale potem trzeba je zmienić na 644.
Komplet informacji, które mogą być przydatne jest na karcie ->System ->Informacje o systemie (bez karty szczegółowych info o PHP)

egregor
02-08-2008, 22:36
Aby edytować plik konfiguracyjny, nadaj mu prawa 707, ale potem trzeba je zmienić na 644.
Komplet informacji, które mogą być przydatne jest na karcie ->System ->Informacje o systemie (bez karty szczegółowych info o PHP)

Zgadza się. Po zmianie atrybutów na 707, można modyfikować plik konfiguracyjny z poziomu panelu administratora, pytanie tylko po co, skoro, żeby atrybuty zmienić, trzeba się zalogować przez ftp. Co za tym idzie, plik można wyedytować bezpośrednio. Czy jest możliwość zmian ustawień konfiguracyjnych joomla z poziomu panelu bez ręcznego przełączania atrybutów przed i po operacji?

Wciąż mam problem z instalatorem, za żadne skarby świata nie chce działać. Wszystko muszę wrzucać ręcznie do odpowiednich katalogów. Co może być przyczyną tego problemu? Może niezapisywalny katalog? Dodam, że safe mode w php ustawione jest jako OFF. Biblioteka zLib jest obecna

zwiastun
02-08-2008, 22:59
Powtórka: Jeśli instalujemy Joomla w środowisku spełniającym wymagania, jeśli to środowisko jest dobrze skonfigurowane, jeśli korzystamy z oficjalnych pakietów, to takich zmian dokonywać nie trzeba. problemy, które spotykasz, nie leżą więc w Joomla! Przypuszczam, że w drodze, jaką przeszedł pakiet instalacyjny od pobrania do zainstalowania.

egregor
02-08-2008, 23:15
Powtórka: Jeśli instalujemy Joomla w środowisku spełniającym wymagania, jeśli to środowisko jest dobrze skonfigurowane, jeśli korzystamy z oficjalnych pakietów, to takich zmian dokonywać nie trzeba. problemy, które spotykasz, nie leżą więc w Joomla! Przypuszczam, że w drodze, jaką przeszedł pakiet instalacyjny od pobrania do zainstalowania.



Używałem pakietu pobranego z joomla.pl Instalowałem na serwerze ddl2. Wszystko jest, co być powinno. Tak mi się wydaje. Nawet register globals zmieniłem na OFF. Była możliwość samodzielnego wyedytowania .htaccess

Droga, jaką przeszedł pakiet instalacyjny od pobrania do zainstalowania... co masz na myśli?

Ilekroć chcę zainstalować np. nowy moduł z dysku mojego komputera, program mieli, mieli, po czym wyrzuca komunikat błędu o dziwnej treści: "Ostrzeżenie: Nie udało się usunąć pliku".

Czy jest inna droga niż reinstalacja?

zwiastun
02-08-2008, 23:19
Na joomla.pl nie ma pakietu instalacyjnego joomla 1.5!

egregor
02-08-2008, 23:27
Na joomla.pl nie ma pakietu instalacyjnego joomla 1.5!

Wybacz skrót myślowy. Chodzi o pakiet joomli 1.5.5, do którego link jest na joomla.pl Link przenosi do oficjalnego repozytorium

egregor
03-08-2008, 23:16
Wyczyściłem dokładnie konto ftp. Usunąłem starą bazę danych. Założyłem nową. Ściągnąłem od nowa pakiet instalacyjny. Przesłałem na serwer. Tym razem jeszcze przed instalacją wyłączyłem register globals. Instalacja przebiegła gładko. Problem dalej ten sam. Nie mogę zainstalować nic przez installer. No i global configuration mogę zmieniać tylko po ręcznej zmianie atrybutów na 707 przez ftp, ale to chyba standard.

Proszę o pomoc. Jakie uprawnienia powinne mieć foldery, które mogą mieć wpływ na wadliwe działanie installera joomli? Które to foldery?

egregor
03-08-2008, 23:43
Z pewnościa przyczyną takiego stanu rzeczy czyli Twoich problemów jest brak wiedzy jak i podstaw z obsługi Joomla 1.0.x (tak to nie pomyslka) przez co pytasz o podstawy dotyczące Joomla 1.5.x.

O plikach konfiguracyjnych jak i chmodach napisano tutaj setki postów. Odszukaj je albo uruchom googla lub forumową szukajkę.

inkos, dopiero teraz zauważyłem Twój wpis. Szkoda, że zgrywasz forumowego guru, zamiast pomóc. Taki problem, jak mój zgłaszał tylko 1 użytkownik. Nikt mu nie pomógł. Co jest przyczyną Twojej agresji? Może mógłbym Ci jakoś pomóc?

zwiastun
04-08-2008, 00:13
Włącz podczas instalacji obsługę warstwy FTP. Może pomoże.
To nie jest problem Joomla! To jest problem konfiguracji serwera. Zorientuj się może, czy na tym serwerze działa jakiś Joomla.

egregor
04-08-2008, 00:27
Włącz podczas instalacji obsługę warstwy FTP. Może pomoże.
To nie jest problem Joomla! To jest problem konfiguracji serwera. Zorientuj się może, czy na tym serwerze działa jakiś Joomla.

Dzięki zwiastun. Na kolejną reinstalację dzisiaj nie mam już siły, ale skieruję e-mail do administratora serwera. Jeżeli masz jakiś konkretny pomysł, co może być nie tak z konfiguracją serwera, proszę daj znać.

ryba_krakow
01-09-2008, 21:01
Ilekroć chcę zainstalować np. nowy moduł z dysku mojego komputera, program mieli, mieli, po czym wyrzuca komunikat błędu o dziwnej treści: "Ostrzeżenie: Nie udało się usunąć pliku".



Witaj egregor, czy udało Ci się znaleźć rozwiązanie? Mam identyczny problem

egregor
01-09-2008, 21:39
Witaj egregor, czy udało Ci się znaleźć rozwiązanie? Mam identyczny problem

Cześć kolego,

Jeżeli chodzi Ci o brak możliwości instalowania nowych komponentów to tak, znalazłem częściowe rozwiązanie. Musisz skorzystać z warstw ftp. Niestety nie wiedzieć czemu obecnie działa mi tylko pół automatyczna instalacja, tzn. instaluje z folderu tmp. Nie udało mi się zmusić joomli 1.5.x do instalacji pakietów bezpośrednio z mojego dysku. Możliwe, że wynika to z "wadliwej" konfiguracji serwera. Jednak próby zbadania, co jest nie tak z joomlą, przypominają mi czasy windows95 i podejmowania prób dowiedzenia się, dlaczego system się wykłada... ciężko, oj ciężko.

zwiastun
01-09-2008, 21:45
egregor = nie musisz wyjaśniać sobie, co jest z Joomlą - możesz wyjaśnić sobie, dlaczego instalujesz go w środowisku innym, niż wymagane czy zalecane. To nie problem Joomla! tylko serwera i jego konfiguracji!

egregor
01-09-2008, 21:56
egregor = nie musisz wyjaśniać sobie, co jest z Joomlą - możesz wyjaśnić sobie, dlaczego instalujesz go w środowisku innym, niż wymagane czy zalecane. To nie problem Joomla! tylko serwera i jego konfiguracji!

zwiastun,

nie wyjaśniam sobie, tylko koledze... nie instalowałem joomli w środowisku innym niż wymagane czy też zalecane, napisałem to w cudzysłowiu. oczywiście serwer jest w 100% zgodny z wymaganiami joomli (instalator to potwierdzam...), jednak najnowsza wersja jest dość kapryśna, stąd moje porównanie z windowsem 95 - nie działa i nikt nie wie dlaczego. zagraniczna społeczność joomli działa dość prężnie i jest bardzo życzliwa, jednak nikomu nie udało się mi udzielić skuteczniejszej rady niż ta udzielona przez Ciebie (włączyć warstwy ftp...) pytanie dlaczego to należy zrobić skoro wszystkie wymagania serwera postulowane przez joomla są spełnione pozostaje bez odpowiedzi. myślę, że jest to kwestia niedopracowania pewnych kwestii i mam nadzieję, że problem zostanie rozwiązany w przyszłych wydaniach. byś może podejmę próbę instalacji joomla na IIS. zobaczymy co z tego wyniknie.

pozdrawiam

zwiastun
01-09-2008, 22:00
Widocznie jest problem z jakimiś szczegółami konfiguracyjnymi - to jest na pewno kwestia praw dostępu. Na IIS nie do zbadania - inny system praw. Ale jasna... wie, może i cóś z Joomla? :)

gotrek
07-09-2008, 01:45
Miałam takie same komunikaty jak opisujesz, rozwiazanie było prozaiczne pomimo podania właściwego loginu i hasła do połączenia FTP podczas instalacji w formlularzu instalacyjnym (Instalator) były one nieporawne.

allegeu
11-09-2008, 11:28
Witam Was,

Ja mam taki problem. Wszystko działa bez zarzutu, lecz jezeli chce zmienic w panelu administracyjnym Konfiguracja globalna (moge wszystkie dotychczasowe dnae, czyli pierowtnie wporowadzone ogladac) Jezeli chce zapisac zmiany pokazuje mi sie pusta strona z komunikatem:


Not Acceptable

An appropriate representation of the requested resource /administrator/index.php could not be found on this server.




Co jest nie tak? Prosze o pomoc.


Pozdrawiam.

ryba_krakow
18-09-2008, 20:59
Widocznie jest problem z jakimiś szczegółami konfiguracyjnymi - to jest na pewno kwestia praw dostępu.

Oczywiście problemem były prawa dostępu a dokładnie atrybuty katalogów components i administrator/components, które były niezapisywalne.
Podstawy, których mi ciągle brakuje...;)

andivv
05-10-2008, 17:56
No i też mam problem ze zmianami w konfiguracji globalnej. W poradach pisze o zmianie atrybutów pliku configuration.php, ale takiego pliku nie znalazłem:( jest tylko admin.config.php. Zmieniałem atrybuty na 707 i żadnych efektów i nigdzie nie doczytałem jakiejś konkretnej porady. Są ale do Joomla 1.0. Proszę o pomoc.

andivv
05-10-2008, 18:33
sorry, configuration.php znalazłem:o ale zmiana atrybutów na 707 nic nie pomogła, nadal błąd:("nie można zapisać pliku konfiguracyjnego".

zwiastun
05-10-2008, 18:38
Nas już ręce bolą od wpisywania rzeczy typu:
- prosimy podawać dane serwera,
- prosimy najpierw przeszukać forum
- sugerujemy nie instalować Joomla! na serwerach z safe_mode=ON
- a jeśli już tak jest, to koniecznie włączyć obsługę Joomla! przez FTP.
Ile razy można w kole Macieju to samo!?????????????????

mixmi1977
21-10-2008, 22:54
Poradziłem sobie z problemem w prosty sposób. Gotrek ma rację, musicie ściągnąć plik configuration.php, wyedtowac go np. w dreamweaverze, czy czym tam edytujecie pliki i wpisać w jego treści
var $ftp_host = 'xxx.xxx.xxx.xxx';
var $ftp_port = '21';
var $ftp_user = 'wasz login do ftp';
var $ftp_pass = 'hasło do ftp';
var $ftp_root = 'katalog główny w którym umieszczacie pliki joomla';

plik zapisac i nadpisać na ftp. Instalator zaczyna hulać a plik konfiguracyjny się zapisuje po takim leczeniu. Bynajmniej u mnie

Panco
03-11-2008, 15:36
Witam was. Temat juz jest wałkowany ale nie ma tu żadnych konkretów wiec : założyłem konto na cba.pl .. zainstalowałem joomla 1.5.3 i wszystko jest ok oprucz tego że nie moge nic zainstalować za pomocą instalatora w panelu admina. Czekam pilnie na odpowiedz. Jak coś to można pisać na gg 1759167 nawet jak bede niedostepny. Z góry dziękuje

zwiastun
03-11-2008, 15:59
I jakiej oczekujesz Waść odpowiedzi. Po raz kolejny: Włącz FTP? Ile to razy można pisać!

Panco
03-11-2008, 18:28
I jakiej oczekujesz Waść odpowiedzi. Po raz kolejny: Włącz FTP? Ile to razy można pisać!
Czyli gdzie mam to włączyć??

zwiastun
03-11-2008, 19:37
Jeśli nie wiesz, to najwyższa pora żebyś się dowiedział. Sam, nie z książki (bo nie ma), ani z podręcznika elektronicznego, bo tez nie ma. A jeśli nie umiesz przeczytać tego, co masz po polsku w administratorze Joomla!, a nawet jeśli jeszcze nie masz języka polskiego, to akurat FTP jest skrótem od angielskiego, to poszukaj sobie w dokumentacji angielskiej na www.doc.joomla.org (http://www.doc.joomla.org)

Panco
03-11-2008, 21:10
NIe rozumiem cie? chcesz mi pomóc czy wyrzucać mi, że nie wiem jak zrobić to co mówisz. Ja sie dopiero ucze i jak byś był na tyle uprzejmy to napisz mi jak zrobić zebym mógł instalować w panelu admina . Z góry dzięki

zwiastun
03-11-2008, 22:23
To się ucz!, a nie opowiadaj, ze się uczysz! Bo to akurat nikogo nie interesuje! A jeśli dla Ciebie aż tak wielką filozofią jest przejrzeć 3 karty w konfiguracji i znaleźć tam FTP, to się nie ucz, bo nie ma po co! Za trudne dla Ciebie!

bobrza
10-02-2010, 01:35
Jak w tytule. Nie widzę opcji zapisz (i ewentualnie innych, bo nie pamiętam z pamięci czy obok zapisz coś jest w zakładce konfiguracji globalnej) w konfiguracji. Wszystkie inne zakładki typu stwórz artykuł, kategorię i wszędzie gdzie można coś zmieniać wyświetla się przycisk zapisz, a tylko w w/w miejscu nie.

Brak grafiki, a co za tym idzie nie ma możliwości zapisania ustawień po przez panel admina.
Atrybuty pliku configuration.php to 644
Mogę tylko zmieniać w edytorze php nadpisując plik przez FTP.


Na tym serwerze działają mi inne joomle i gdzie indziej jest ok.

zwiastun
10-02-2010, 01:38
Widocznie nie masz praw własności do pliku. Zresetuj je w panelu klienta (CPanel) albo poproś administratora o zresetowanie