PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka jest różnica między UTF-8 a ISO ?



Kamil
02-05-2006, 10:23
Witam!

Czym się różni joomla 1.0.8 UTF od Joomli na ISO ? którą lepiej zainstalować i dlaczego (jakieś przykłady bym poprosił) ?

Na forum ani w pomocy nic nie znalazłem na ten temat

stone
02-05-2006, 21:18
utf to przedewszystki zestaw znaków dla wszystkich jezyków jednoczesnie, weic jezeli masz strone w utf to teoretycznie jezeli uzyjesz czegoś zgodne z tym standartem bedzie sie poprawnie wysiwetlac, czy to angieslki, polski, czy inny jezyk. W przypadki iso kazdy jezyk ma swoje kodowanie co wymaga zmian kodu w zaleznosci jaki jezyk checmy w danym momencie wyswietlac co czasem sprawia problemy.

W chwili obecnej jest troche zamieszania gdyz przejscie ze standartu iso na utf nie jest bezbolesne gdyz nie sa one ze soba zgodne, a wiec strona musi byc albo taka albo taka, a nie wszystkie dodatki spelniaja te wymagania

na chwile obecna bym polecal jednak iso zwlaszcze jezeli nie masz w planach budowy serwisu wielojezycznego gdyz caly czas jest on bardziej popularny popularny

Martin123
08-05-2006, 12:55
posadziłem sobie na localhostcie 1.08 pl stable z ISO i wszystko pięknie wyglądało dopóki nie przesadziłem to na serwer WWW. Teraz każdy polski znak wyswietla sie jako "?"

Efekt: http://212.160.143.75/joomla/

Co dalej. Posadzić na serwerze wersję UTF-8, czy to jest problem z bazą danych?
Do tego będzie na tej stronie kilka wersji językowych.
Prosze o pomoc.

zwiastun
08-05-2006, 22:42
To nie jest problem utf-8 isoo-8859-2, to problem sposobu przenoszenia bazy danych. Na stronie www.joomlap.com znajdziesz art. _vj o tym, jak on sobie poradził

Martin123
09-05-2006, 14:28
Ten artykół wcale nie jest do końca taki jasny , albo ja jestem przepracowany!

Kiedy uruchomilem mojego phpmyadmina to okazało się że baza jest w pl-iso-8859-2. Administartor serwera poinformował że baza na sewerze jest w UTF-8.

Więc gdzie należy zrobic zmianę - u mnie w phpmyadmin czy na serwerze?
Nawet jak zmieniłem swoją bazę z ISO na UTF, zrobiłem eksport i importowano to na serwer to nadal miałem krzaki "?".

Wcale nie mogłem odfajkować pola "Dane".
Przy okazji nie znalazłem u mnie tego drugiego screana. Gdzie go szukać? Mam phpmyadmin 2.6.0-pl2.

Do tego administator zasugerował że eksport może byc zrobiony w UTF ale jak znaki były zapisane w ISO to dalej moga byc krzaki i może należy przeprowadzic konwersję znaków.