PDA

Zobacz pełną wersję : Wideokonferencja



andrzej61
15-08-2008, 01:04
Jest następujący problem. Klient ma na Joomli szkołę. Joomlę ma na własnym serwerze z łączem symetrycznym. I chce zrobić tak, żeby o danej godzinie uczniowie którzy zapłacili mogli mieć na zywo lekcję z nauczycielem. Zastanawia mnie czy jesli będzie to stu uczniów ( a już jest 30tu), to wtedy jakoś podejrzewam problemy z łączem przy 100 kamerkach na raz. Czy jest jakaś usługa gdzie możnaby to dać za pośrednictwem jakiegos zewnetrznego serwera? Czy przy łączu o "nielimitowanym" transferze to wyjdzie? bo jeszce są sprawy limitu technicznego, wynikającego z samej przepustowości.

kurtz
15-08-2008, 10:04
serwer streemingowy ... popatrz na te w ovh.pl poza tym gts energis i atm ale ja nie wiem czy wydołasz na te serwery.

eksperymentalnie przy 2 Gbps sprawdziliśmy mozliwości emisji w stylu website cinema dla 200 osób.


krótki 30 minutowy film w formacie wmv hd
łącze po stronie użytkownik nie mniejsze jak 1Mb/sec
app po stronie nadawcy joomla 1.5.3 + oprogramowanie dedykowane

problem z ciagłością pobierania pliku w czasie rzeczywistym, mieli uzytkownicy korzystający z łaczy radiowych. wynika to z różnych przyczyn, najczęściej po stronie dostawcy takiego łącza lub ilości użytkowników współdzielących.

co ciekawe, w Lubelskim Hot - Spot'cie zlokalizowanym na Placu Litewskim film pobierany był w rzeczywistym czasie rzeczywistym (to jakaś chora forma obrazująca efekt) - co dla mnie jest niezrozumiałe bo tam jest 512 kb/sec

z joomla usunieto całkowicie zbędne komponenty. pozostał dedykowany odtwarzacz + zmodyfikowany login + jeden z komercyjnych dodatków do płatności za dostęp do zasobów.

co nalezy wiedzieć :

emisja fimu / fimów w formacie HD wymaga potężnej przestrzeni dyskowej, bardzo szybkich maszyn i dużej przepustowości łacza.

analiza finansowo / techniczna jaką wykonaliśmy, pokryła się z oczekiwaniami jakich spodziewalismy się.

w kwestii emisji lekcji zapewne zapisanej w formacie wmv lub mov(od razu odradzam flash przy takiej ilosci jednoczesnych połaczeń (chyba, że masz jakis remote server z oprogramowaniem, które udżwignie taką ilość wdzwonień do tego filmu) - przy łaczu 1Gbps, standardowej dla serwerów dedykowanych pojemności HD i zwykłym bocie np SIG możesz z powodzeniem nadawać taką transmisję + kilka zalet bota osadzonego w artykule.

w innym wypadku ... albo robisz coś na dużą skale i ... adekwatnie do tego inwestujesz ... albo nawet nie próbuj utopić własnych oszczędności.

andrzej61
15-08-2008, 18:04
Rzecz dotyczy niepolskiego projektu. W międzyczasie owiedziałem się że w grę wchodzi coś takiego jak Adobe Conference. Ale z tych informacji na pewno wiele jest istotnych rzeczy. Nie robić we flashu?
W ogóle sprawa jest zupełnie powiedziałbym sensacyjna bo dotyczy szkoły gry na czymś podobnym do gitary a projekt jest amerykański. Polecam zajrzeć na www.cuatristas.com (http://www.cuatristas.com). Wprawdzie jest to dopiero w budowie i niezbyt jeszce widac o co chodzi, ale wystarczy tylko zajrzeć na YouTube i podać hasło Prodigio Claudio albo Maribel Delgado albo cuatro (ten instrument) aby przekonać się że chodzi tu o szkołę mistrzów na poziomie światowym. A tutaj jest to o tyle ciekawe, że pare osób z tych mistrzów lubi sobie po prostu podłubać w Joomli i dlatego robią to na Joomli. :) Moim zdaniem przebija to nawet dane, że sobie uzywa Joomli ministerstwo edukacji.
Sprawa jest nie tyle na dedykowanym, ale na serwerze chyba dobrym który sobie stoi w szkole i ma dobre łącze. Ale i tak videokonferencje będą na Adobe Conference ( czy może coś na świecie jest lepszego? ) Czyli tak czy inaczej chodzi o to żeby zminimalizować strumień, przerobić jakoś graficznie Seyreta, czy może potestować coś jeszce innego na Joomlę do video. No i część będzie szła w formie video z tego serwera jako lekcje wideo w odcinkach a część jako lekcje na żywo w formie wideokonferencji. Również z góry należałoby już teraz testować i poważnie brać pod uwagę techniczne możliwości przy liczbie uczestników nawet bardzo dużej, bo takie są realia. Jakby to na przykład było w tysiącach ?
A jakie to jest to oprogramowanie dedykowane do Joomli do wideokonferencji ? To jest coś jak dodatek do ściągnięcia z tej firmy która udostępnia usługę wideokonferencji ?

kurtz
15-08-2008, 18:15
tam jest Joomla! linii 1.0.x + Community Builder + GroupJive + Joomla LMS z czego ostatni to wydatek rzędu 4 000 złotych / komponent + dodatki.

instalowałem 2 takie serwisy na zlecenie, robię też jeden dla siebie, trochę doświadczenia z nim mam.

adobe conference to app pisane zwykle na zamówienie, stad !! nie znajdziesz informacji o cenie na stronie adobe !! a ta sięga rzedu 20 000 $$ więc tak jak pisałem w poprzednim postcie - odpuść ! bo do adobe conference bedziesz musiał mieć serwer z adobe flash serwerem 4 700 PLN, serwer miesięcznie z 1 000 PLN najbidniej, kogoś kto tym zarządzi 5 000 - 6 000 PLN miesięcznie (liczysz) ??

TurkTube (registered fuck'n trademark for icek_klezmer) aka Seyret od razu odradzam chyba, że lubisz brame na stolicę turcji ... sa tacy co lubia ... no i jakoś to się kręci w necie (jedni se hakują inni odbudowują)

Joomla! LMS jest komponentem developerów z matuszki rasiji - to bardzo dobry komponent ... w naszym wypadku grupy były 50 osobowe.

na co pozwala - transmisja na żywo + czat na żywo z lektorem + interaktywna tablica zarządzana przez lektora i słuchaczy, quizy na zywo + cb - panel użytkownika + group jive - grupy - chociaż Joomla! LMS dzieli na zespoły robocze czytaj - klasy ! forum grupy, do lekcji możesz wrócić w czasie trwania okresu abonamentowego / semestru (jak kto chce niech se tłumaczy) ...

andrzej61
15-08-2008, 18:45
Z tego co wiem to chyba tam w grę wchodzi kwestia dotacji rządowych, nie wiem na ile i nie bardzo się palę dopytywać, ale tam za bardzo z kasa się nie będą szczypać w tym względzie może. Chociaż i tak kto się nie liczy z wydatkiem. Czyli że ten ruski LMS elearning jest w miarę najlepszy? Ale i tak był problem typy zgranie opłat przez Paypal z kwestią tego żeby to było dokładnie ustalane na czas tej konferencji a nie innej, a będzie wiele na różnych poziomach. Czyli na razie nie wiedzą którą usługę wybrać żeby była najlepsza (pewnie i najtańsza).

kurtz
15-08-2008, 18:49
dla Joomla! jest najlepszy a co za tym idzie najdroższy. Nie wiem jak rozumieć podane kryterium wyboru ale skoro tak to najlepiej nagrać film skonwertowac do flash'a i opublikowac na YouTube w profilu zamkniętym !

pytanie kto ??!! się tym zainteresuje.

andrzej61
15-08-2008, 18:59
Czyli że w profilu zamknietym w YouTube można dać film i potem jego nikt nie zobaczy jak poda w google a będzie jakoś można go podłączyć pod stronę i wtedy (tylko jak to sprzegnąć ze stroną żeby tylko było dostepne via strona a potem ta pozycja jakoś zrobiona przez Jugę czy coś jak JACL z płatnosciami, żeby było tak dostepne? )
Kto się zainteresuje? To nie jest na Europę głównie tylko na Amerykę. Oni wszyscy są wykładowcami w szkołach muzycznych i wiem że tam jest to na szczeblu poparcia rządowego do tego. A koncertują na dużą skal ę w Ameryce łacińskiej i USA. A akurat na Joomli bo traf że ktoś sobie lubi hobbystycznie webmasterstwo i Joomlę. Radzę popatrzeć na muzę na YouTube. (filmiki czasem kiepskie bo na YouTube się często z widowni robi.
Ale i tak videokonferencja będzie a na profilu zamknietym w YouTube najwyżej filmy można dać płatne. A na zywo jakoś to inaczej.

kurtz
15-08-2008, 19:02
można.

można też nagrać w film w high definition, od jakiegoś czasu YouTube wspiera ten format. reszta opisana powyżej.