PDA

Zobacz pełną wersję : joomla 1.5.6 - problem ze znakami w komponencie



mke
17-08-2008, 00:13
Mam oto taki problem, w nowo zainstalowanej joomli 1.5.6 mam problem z wyswietleniem znakow dla pewnego komponentu ktory probuje zaimportowac(chodzi o import tabel z tego samego serwera na ten sam serwer). Chce zaznaczyc ze nie chodzi mi o zykly problem wyswietlania krzaczkow w standardowym pliku jezykowym czy tez pliku jezykowym komponentu ktore to sa poprawnie wyswietlanie. Problem polega na tym ze po imporcie tablel dane z nich wyswietlane maja postac krzaczkow.

1) export import ten sam serwer
2) rozne wersje joomli
3)

Serwer:

System kodowania znaków dla MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)
System porównań dla połączenia MySQL utf8_unicode_ci

bazy danych metoda porownywania napisow
-stara joomla - latin1_swedish_ci
- nowa - latin1_swedish_ci


template ma ustawiony charset=utf-8, zauwazylem ze jak zmieniam Metode porównywania napisów dla danego pola na utf8_general_ci moge edytować dane z pola i uzupelniac je o polskie znaki ktotre to wyswietlaja sie poprawnie, niestety stare niezmienione dane dalej sa krzakami, prawdopodobnei dlatego ze zostaly inaczej zakodowane w bazie. Jak to ugryzc? Zmienic kodowanie czy w jakis sposob zakodowac inaczej dane?

inkos
17-08-2008, 13:42
A ten tajny komponent to....

mke
17-08-2008, 16:10
marketplace (pomijajac ze nie dziala pod 1.5)


aha dodam ze swieza instalacja byla przez fantastico, byc moze powienienem utworzyc baze ustawic kodowanie na utf i zrobic wszystko od poczatku, ale czy nie mozna tego jakos prosciej?

mke
17-08-2008, 16:46
Zrobilem jeszcze jeden maly test. Zaimportowalem table komponentu z innej bazy o kodowaniu utf8_general_ci do bazy o kodowaniu latin1_swedish_ci i takze dostawalem krzaczki co wydaje sie sensowne, zatem to co zrobilem to zmienilem metode porownania napisow dla bazy i wszystkich jej tabel za pomoca http://www.phoca.cz/articles/web/how-to-change-collation-in-database/ na utf8_general_ci, poczym zaimportowalem tych kilka tabel i o dziwo problem nie zniknal. Wiec juz sam nie wiem.


Aha sprawdzilem jeszcze jedno , dla przypadku z tego postu sprawdzilem jak wygladaja krzaczki zeby miec pewnosc czy nie wygladaja inaczej i okazalo sie ze wygladaja chyba tak samo

dla pewnosci:

w pierwotnej bazie wyglada to tak
z kimś kto mógłby pomóc mi śc...

w nowej tak
z kimś kto mógłby pomóc mi śc...

zatem czy jakis diabeł siedzi w joomali 1.5.6? (przeciez kodowania wydaja sie byc identyczne po obu stronach, znaki z wersji jezykowej wyswietlane sa poprawnie bez krzaczkow)

crazyluki
17-08-2008, 16:58
eksport bazy z joomla 1.0 (bazy albo tych tabelek tylko).
plik sql przekonwertuj z iso na utf (np gżegżółką)
import do joomla 1.5.


spróbuj :)

mke
17-08-2008, 18:00
Nietety nie daje to rezultatu, probowalem konwertowac automatycznie i z iso, stare kodowanie bylo w utf wiec dlaczego mialbym robic konwersje z iso (mowie teraz o drugim przypadku, nie tym z pierwszego postu choc oba sa w zasadzie takie same bo kodowania po obu strona sa identyczne, dla omawianego teraz przypadku utf8_general_ci-utf8_general_ci , a dla tego z pierwszego postu latin1_swedish_ci - latin1_swedish_ci)?
Byc moze zle cos robie, bo zapisuje "wypluty" kod sql do pliku, poczym robie jego konwersje.

Kazdy export robie standardowo przez export do gzip'a, import tez (zostawiajac utf8) wiec nie powinno byc problemu, moze powinienem sprobowac ustawic jakis Tryb zgodności SQL

mke
17-08-2008, 18:06
jescze jedno pytanie, gdzie znajduje sie miejsce w joomli 1.5.6 odpowiedzialne za odpowiedni odczyt (kodowanie) danych z tablel? Chodzi mi o jakies wpisy w plikach konfiguracyjnych lub fragmenty kodu?

crazyluki
17-08-2008, 18:07
ten plik ma w nazwie mysqli lub mysql. nie pamiętam dokładnie:)

mke
17-08-2008, 19:01
no dobra jescze jedno pytanko czy potrafi ktos przekonwertowac poprawnie jakims programem dokladnie taki tekst (utf8)?

Mają Państwo pełne bezpieczeństwo i pewność, że

Jesli tak to mysle ze moj problem zniknie

inkos
18-08-2008, 15:45
A grzegżółkę to juz wcięło? ;)

mke
19-08-2008, 00:45
chyba jestem malo kumaty, mozesz powiedziec z jakiego na jakie kodowanie to zamienic?

mke
19-08-2008, 04:55
ok problem rozwiazany, zrobilem to recznie, nie moglem znalezc kodowania dla mnie


gdyby ktos mial problem, moje niby utf8 bylo zakodowane tak

ą Ä…
ę Ä™
ć ć
ż ż
ź ź
ń Å„
ł Å‚
ó ó
ś Å›


Ą Ę Ć Ż Ź Ń Ł Ó Ś



Ä„ Ę Ä* Å» Ź Ń Ł Ó Åš