PDA

Zobacz pełną wersję : o serwerach słów kilka



crazyluki
19-08-2008, 14:10
witam!
generalnie mam parę pytań do Was. temat jest raczej dla osób które miały kiedyś/mają serwer dedykowany lub mają jakąś wiedzę na temat optymalizacji joomla przez zastosowanie komponentów.

1. serwer
na jednej z moich stron początkowo miałem zainstalowany apache na systemie debian. apache jak to apache, jak wzrosła liczba użytkowników - zaczął miewać różne nastroje. Szukając rozwiązania i pozostając nadal przy tym samym sprzęcie wraz z administratorem zastanawialiśmy się nad zmianą apache na coś "szybszego". Nasz pierwszy wybór padł na lighttpd.
Generalnie okazał się to strzał w dziesiątkę. dzięki lighttpd obciążenie tak spadło że jeszcze mógłbym milion klonów wikipedii postawić:) (oczywiście żart).

na serwerze zainstalowany mam system cachujący Xcache, wcześniej mialem Eaccelerator (lub podobna nazwa), ale krzaczył się przy najnowszym php (5.2.6) więc aktualnie używam xcache.

2. systemy cachujące w joomla.
czy poza standardowym pluginem cachującym w joomla 1.5 komuś z Was zdarzyło się korzystać z czegoś innego ?
ja miałem okazję brodzić ( chodzić ) po PA strony która miała JRE cache ( wtedy w wersji 2.0).
Powiem szczerze że ten komponent mnie strasznie rozczarował - był bardzo ubogi w opcje, administrator tej strony pare dni konsultował z autorami jak zrobić żeby logowanie na stronie działało i tak dalej.

u siebie korzystałem kiedyś z JAccelerator - komponent fajny, mocno konfigurowalny, generalnie - super. Ale niestety - autor chyba o nim trochę zapomniał, bo na jego stronie jedyne co się ostatnio pojawia to coraz to wymyślniejsze reklamy viagry :P
komponent działał w joomla 1.0.13, w 1.0.15 zaczęły się pojawiać błędy. w j1.5 nie działa wcale.



Generalnie temat zacząłem po to byśmy mogli się wymienić doświadczeniami co do punktu pierwszego ( serwer i system na serwerze generalnie) oraz co do punktu drugiego ( systemy cachujące, optymalizujące Joomla).

Mam nadzieję że coś bardzo konstruktywnego z tego wyjdzie:)
pozdrawiam