PDA

Zobacz pełną wersję : Błędy z uprawnieniami



Thunderbird
23-08-2008, 01:54
DB function failed with error number 1
Can't create/write to file '/var/tmp/#sql_1d8_0.MYI' (Errcode: 28) SQL=SELECT c.*, g.name AS groupname, u.name AS editor FROM jos_sections AS c LEFT JOIN jos_content AS cc ON c.id = cc.sectionid LEFT JOIN jos_users AS u ON u.id = c.checked_out LEFT JOIN jos_groups AS g ON g.id = c.access WHERE scope = 'content' GROUP BY c.id ORDER BY c.ordering, c.name LIMIT 30

Witam ostatnio przeniosłem się moim cms'em joomla na serwer domowy (dedyk) z systemem freebsd, apache, php i mysql w wersjach bardzo świeżych (2008 rok).

Ten błąd wyświetla mi się gdy w panelu admina otwieram zakładkę Moduły, bądź komponenty. Sądzę, że gdzieś są źle ustawione uprawnienia, ale nie wiem gdzie.

Drugim problemem jest to ze po zalogowaniu zamiast być zalogowanym, to wywala mi błąd że nie mam takich uprawnień aby zobaczyć tą stronę.

Trzeci błąd to już bardziej od strony serwera: Gdy public_html (folder z plikami od strony www) ma chmody inne niz 777 to wtedy wywala mi błąd że nie mam uprawnień (You don't have permission to access on this server.)

Te wszystkie błędy związane są z tymi nieszczęsnymi chmodami, htaccess nie pomaga w tym wypadku. Proszę o szybką odpowiedź, bo strona MUSI ruszyć w poniedziałek. Pozdrawiam i liczę na Was - Thunderbird.

crazyluki
23-08-2008, 02:42
hmm czyż nie najlepszym rozwiązaniem będzie gdy przeniesiesz stronę na powrót tam gdzie była?

generalnie dedyk na łączu domowym to lipny pomysł, jakiekolwiek by to łącze nie było.

poszukaj jakichs podręczników jak ustawić apache, tak by dobrze działał...

Thunderbird
23-08-2008, 02:57
To jest dedyk od kolesia co ma sieć komputerową, podpięte do dedyka są dwie dwójki 2x2Mbit co daje 4Mbit :)
Za dużo nie pomogłeś, oczekiwałem czegoś lepszego ;/

crazyluki
23-08-2008, 03:02
akurat to zauważyłem że nie pomogłem. Ale
przeczytaj pierwszą część błędu - pisze o słabych uprawnieniach dostępu.

Daj jakieś wysokie 777 na wszystkie pliki mysql, na foldery tymczasowe. generalnie to sprawa do kogos obeznanego w administracji freebsd (tutaj chyba na forum tylko pare osob zajmuje sie serwerami, lub tylko pare osob sie tym chwali).
4mbit to spoko - generalnie mało która strona zużywa tyle. ale weź pod uwagę, że:
to 4 mbit jak wszystkie pani krysie podpiete do tego lacza zaczna uzywac GG, skype, przegladac allegro w pracy , to mało co zostanie na stronę.

Thunderbird
23-08-2008, 10:25
Będę to musiał robić funkcją co zmienia chmody bo ftp mówi że to pliki zdalne i że nie ma uprawnien do zmiany ple ple ple. To jest niewytłumaczalna sprawa, że klient FTP nie może tutaj zmienić chmodów!

crazyluki
23-08-2008, 14:04
jest to wytłumaczalna sprawa.

joomla wykonując operacje na plikach wykonuje je jako apache i tak te pliki zostają oznaczone. aktywowanie powłoki ftp w joomla naprawia ten problem

Thunderbird
23-08-2008, 15:29
Czyli wtedy ja już nie jestem jakby właścicielem tych plików, bo joomla je "przejęła" ?

EDIT:

No tak ale folder 'administrator' ma chmody 755 i ja nie mogę nawet do PA wejść -.-

crazyluki
23-08-2008, 15:31
przejął je apache.
te pliki mozesz edytować np extplorer (taki menadzer plikow).
generalnie dajesz (na debianie)
chown kontowww:kontowww /home/kontowww/ -R
i to przywraca wszystko do porządku :)

Thunderbird
23-08-2008, 16:05
Hmm ok, ale czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby wgranie wszystkich plików ręcznie i backup bazy danych na serwer, potem plik configuration.php skonfigurować żeby się z bazką łączył ? Generalnie to ja to robiłem że z localhosta JoomlaPack pakowała mi wszystkie pliki, .rar'a wysyłałem na serwer i potem odpalałem plikiem kickstart.php, przez to te pliki są zdalne i prawdopodobnie mam takie kupsko na serwerze ( niestabilne działanie, raz mam dostęp do strony, raz nie. Ale najpierw sprubuje na tym extplorerze.

Aha i jeszcze jedno: skoro te pliki przejęło apache to czy nie mogę użyć funkcji chown(nazwa_pliku, mój login), dzięki temu zmienię właściciela na mnie ?

crazyluki
23-08-2008, 16:49
przeczytaj moją poprzednią wiadomość.
napisałem właśnie że możesz użyć tego polecenia:)

Thunderbird
23-08-2008, 20:48
Aha, ty to robisz na debianie - a ja rozumiem mam zrobić w php :D Debian to taki system, no nie ?

EDIT:

Funkcja chown() nie działa dla plików zdalnych

To pozostają mi dwie możliwości - wgrać ponownie (samemu), albo użyc jakiegoś skryptu zastępującego ftp (extplorer)

crazyluki
24-08-2008, 09:49
funkcja chown - ją trzeba odpalić z konsoli, pierwej trzeba zalogować się na roota.

Thunderbird
24-08-2008, 11:15
Powiesz jak to zrobić ? Nigdy nie stosowałem tego typu zagrań ;\

crazyluki
24-08-2008, 11:17
w konsoli wpisujesz
chown NAZWAUŻYTKOWNIKA:NAZWAUŻYTKOWNIKA /home/KATALOGUŻYTKOWNIKA/ -R

tak jest na debianie (linux). ta komenda ustawia wlasciciela plikow na NAZWAUŻYTKOWNIKA. dzieki temu znowu spod ftp wszystko Ci działa.

Thunderbird
24-08-2008, 12:24
no dobra coś mi z tą konsolą nie wychodzi (brak doświadczenia), ale tera już moge funkcją zmienić właściciela!

Pliki joomli są już moje, moge je usuwać itd, ale mam tera inny problem: niestabilne działanie znowu związane z uprawnieniami (Can't create/write to file '/var/tmp)

chyba muszę znaleźć folder /var na serwerze (mam pełny dostęp)

zwiastun
24-08-2008, 17:22
Chyba? W przysłowiu pchła i ryba. W informatyce czasem trzeba "pochybać", ale najczęściej z odrobiną wiadomości. Skoro musisz szukać tego foldera, to proponuję zacząć od jakiegoś podręcznika na temat Linuksa i systemu plików.