PDA

Zobacz pełną wersję : usuwanie praw autorskich



FasOlQa
27-08-2008, 14:23
Chciał bym usunać prawa autorskie z niektórych komponentów. Nie znam się na PHP i nie wiem gdzie ich szukać oto komponenty, jeżeli z któregoś komponentu usuwanie praw jest łamaniem jakiejś licencji proszę o wiadomość. Oto komponenty, proszę o wskazówkę gdzie szukać wpisów:
- SOBI2
- mXcomment 1.0.7
- RSGallery2 (http://rsgallery2.net/) 1.11.10 Alpha
- Marketplace Version 1.3.1
- FireBoard 1.3.1
- ExtCalendar 2 (http://extcal.sourceforge.net/)
to chyba tyle, z góry dziekuje.

zwiastun
27-08-2008, 15:02
Hmmm. Pozwolisz zatem na umoralniającą gadkę:
1. Jeśli się nie znasz na PHP, to nie grzeb w kodzie, bo zepsujesz.
2. Jeśli autor komponentu chce umożliwić usunięcie stopki z prawami autorskimi, to stwarza taką możliwość w ustawieniach swojego komponentu. Jeśli jej nie stwarza, to najwyraźniej nie życzy sobie, by usuwano jego firmowe znaki. I ma do tego pełne prawo.
3. Usuwanie informacji o prawach autorskich z kodu jest działaniem naruszającym warunki licencji GPL. Bywa, że projektanci wyraźnie zastrzegają w komentarzach do takich wpisów, iż nie wolno ich usuwać albo - aby je usunąć, trzeba się skontaktować w sprawie warunków takiego działania.
4. Pisałem o tym niedawno - gdy sobie kupisz jakiś produkt oznakowany firmowymi etykietami na trwałe, to je demontujesz? Z pralki, z telewizora, z telefonu. Czy dlatego, że za komponenty nie płacisz, to możesz - przepraszam za słowo - 'wyjelenić' projektanta dokumentnie? Uwidocznienie stopki na Twojej stronie jest Twoją zapłatą za jego pracę!

To wszystko nie znaczy, że nie można tych wpisów usunąć. Można - jeśli się projektantom komponentów w odpowiedni sposób zrekompensuje takie działanie. Nie piszesz wszakże, że masz w tej mierze jakikolwiek pomysł.

I na koniec: Jak będziesz taki pomysł mieć, to zapewne znajdziesz i odpowiednie wpisy w kodzie, by dokonać stosowanych modyfikacji. Nie licz natomiast na to, że będziemy podpowiadać jak hurtowo oszwabiać projektantów!

FasOlQa
27-08-2008, 15:16
Ale brzydko wygladaja mi na stronie, nie chce ich całkiem usuwać bedzie link na stronie copyright i tam bedzie jaki komponent od kogo tylko tak jakos dziwnie wyglada jak pod kazdym komponentem jest cos innego z tego co mi wiadomo to autor komponentu komentarzy zabrania usunac. Beda prawa na stronie tylko poprostu w innym miejscu...

zwiastun
27-08-2008, 15:20
Brzydko wyglądają?
Hmm... No bywa. Zwykle jednak są jakoś oznakowane - więc jak się postarać, to można upiększyć.
Tak czy owak, musisz sam przeszukać skrypty - nie liczysz chyba, że ktoś teraz siądzie i będzie wykonywał tę pracę za Ciebie.

FasOlQa
27-08-2008, 15:22
Brzydko wyglądają?
Hmm... No bywa. Zwykle jednak są jakoś oznakowane - więc jak się postarać, to można upiększyć.
Tak czy owak, musisz sam przeszukać skrypty - nie liczysz chyba, że ktoś teraz siądzie i będzie wykonywał tę pracę za Ciebie.
nie chce zeby ktos wykonal prace za mnie tylko wskazal mniej wiecej gdzie ich szukac w koncu plikow nie jest 20... ale masz racje zaczne szukac :)

zwiastun
27-08-2008, 15:29
Wyobraź sobie, że chcę Ci pomóc. Czy będę robić coś innego, niż Ty? Te wpisy mogą być w różnych miejscach - standardu nie ma. Zwykle w pliku kontrolera, a w pliku html jest tylko odwołanie do zmiennej. Ale to trzeba znaleźć i sprawdzić.