PDA

Zobacz pełną wersję : Migracja na nie przerwanej pracy serwisu



juzio5
04-09-2008, 01:23
Mam takie pytanie dotyczące migracji:
Sama migracja przy większej stronie będzie trwała jakiś czas, instalowanie, ustawianie itp.
W związku z czym
- czy jest mozliwość zainstalowania nowej joomli 1.5.6 np. na subdomenie i budowaniu sobie serwisu, a następnie jak już będzie gotów, skasować na głównej domenie stary serwis oparty na joomli 1.0.x i przekopiować wszystkie pliki z supdomeny do domeny głównej z j1.5.6 i zmienić ew. parametry w configuration.
Czy taka oparacja ma szanse bezproblemowego przeniesienia z subdomeny do domeny, lub ewentualnie z podkatalogu do katalogu?

inkos
06-09-2008, 14:02
Jak nic nie sknocisz to powinno dzialac. ;)

zwiastun
06-09-2008, 16:17
juzio - czytałeś na pewno art o migracji. Czy ja tam naprawdę piszę, że dokonujemy jej na wersji produkcyjnej, na katalogach wersji produkcyjnej?

juzio5
07-09-2008, 00:39
juzio - czytałeś na pewno art o migracji. Czy ja tam naprawdę piszę, że dokonujemy jej na wersji produkcyjnej, na katalogach wersji produkcyjnej?
być może 14h pracy robi swoje, ale nie bardzo zrozumiałem pytanie. Można prosić o prostrzą formę?

crazyluki
07-09-2008, 00:51
migracji nie wykonujesz na stronie która jest odwiedzana przez użytkowników.
migrację wykonujesz na osobnej stronie którą tworzysz w celu wykonania migracji. następnie podmieniasz starą stronę z nową.

czy wiesz ze google przestanie Twoje linki indeksować na jakiś czas i Twoja pozycja w google spadnie przez migrację?

juzio5
07-09-2008, 02:00
Tak, wiem o tym, że migrację wykonuję na nowej stronie, ale mam sporą stronę, dużo ustawiania i jeszcze więcej sprawdzania, więc nie wykonam tego w ciągu jednego dnia, a nie chciałbym by serwis stary przestał działać np. na tydzień, więc pytanie było:
Stary serwis włączony cały czas,
w międzyczasie w subdomenie lub nowym podkatalogu na serwerze (nie należącym do starej joomli) buduje nową stronę która jest wyłączona. Jak już ją zrobię to:
wyłączam i usówam stary serwis, przenoszę pliki nowego serwisu o jeden poziom wyżej do katalogu głównego w miejsce starego serwisu i włączam go.
Wtedy serwis zachowałby ciągłość pracy, tym samym powinny uchować się linki i indexacaja w google i innych.
Skutki uboczne byłyby takie, że nowe dane wprowadzone do starego serwisu między exportem, a właczeniem nowego na nowej joomli poszły by na spacer - ryzyko skalkulowane.
W związku z powyższym chodzi mi czy jak nową joomle zainstaluje w podkatalogu i przeniose jej pliki później o poziom wyżej do kat. głównego to czy zadziała nowy CMS?
Mnie wydaje się to być proste, ale chciałbym się upewnić czy oby na pewno to takie jest.

crazyluki
07-09-2008, 02:03
Wtedy serwis zachowałby ciągłość pracy, tym samym powinny uchować się linki i indexacaja w google i innych.


sory stary, ale linki ze starego joomla różnią się od tych z nowego. ostatnio na forum była osoba która narzekała że nikt prawie nie wchodzi na jej stronę i jej ruch spadł.
będziesz przy dobrym wietrze 2-3 miesiecy w plecy i zero linków przez jakiś czas w google. ruch spadnie Ci o 3/4 - czy tego pragniesz?



co do zamysłu migracyjnego - dobrze myślisz.

zastanów się tylko po co. wypisz 5 powodów dla których to robisz(migrację) :)

juzio5
07-09-2008, 02:29
teraz rozumiem. To dość nieciekawa wizja zmian :( z tymi linkami.
W zasadzie to obecna wersja joomli którą używam odpowiada mi w całości, bo wszystko chodzi jak trza i nic się nie sypie, a hakują ją tak samo jak nową wersje, no może nawet mniej.
Mam 1 powód dla którego chciałem przenieść.
Wcześniej czy później nie będzie nowych modułów i komponentów pod stare wersje, obecnie jeszcze da się przenieść satrą joomle pod nową, ale za jakiś czas wyjdzie kolejna wersja joomli, gdzie zmiany będą większe i może nie być już nawet takiej opcji by w miarę bezpiecznie przejść na nową joomle.
i tylko dlatego rozważam taką możliwość

crazyluki
07-09-2008, 02:32
i co zyskasz po zmianie?
użyjesz tego samego szablonu, tej samej treści i tak dalej...

ludzie nic nie zyskają a Ty zyskasz satysfakcję z używania joomla 1.5.
Twoja wola:)

zwiastun
07-09-2008, 03:36
1. Dobrze przygotowana migracja to nie tygodnie i nie dni pracy i nawet nie godziny.
2. Sens i potrzebę migracji trzeba przemyśleć - napisałem wprawdzie, że ani kijem Wisły nie zawrócimy, ani że nie po to jest nowy Joomla!, żeby korzystać ze starego, ale napisałem też, że:
- migracja nie jest bezstratna, wręcz przeciwnie
- migracja może się skończyć niepowodzeniem,
- migracja ma sens, gdy mamy raczej niewielką witrynę, z niewielką ilością dodatkowych rozszerzeń albo gdy używane przez nas rozszerzenia zostały opracowane dla 1.5.
No i parę innych rzeczy też pisałem.
Joomla 1.0, zwłaszcza w wersji JIE działa na utf-, ma polskie zaplecze, generuje poprawne PDFy. Jeśli jest jakiś racjonalny powód migracji do 1.5 - proszę bardzo, ale najpierw waro ten powód napisać sobioe czarno na białym i ocenić przewidywalne i nieprzewidywalne koszty.

I jeszcze w sprawie samej metody: o ile w przypadku 1.0 znaliśmy Joomla na tyle, że spokojnie moglismy doradzać i ręczne przenosiny, to zważ, że w przypadku 1.5 nie znamy! Kto jest na forum, widzisz. Prenieś - jak mówisz, zamiast normalnej drogi, będzie klapa i co wtedy?

Normalna droga: instalacja nowego Joomla, w trakcie migracja danych, potem dokończenie. Opisane. Wcześniej dokładne przetestowanie migracji nie na roboczej (produkcyjnej wersji), ale albo na lokalnej kopii, albona kopii na serwerze!