PDA

Zobacz pełną wersję : Kodowanie znaków. Joomla i utf-8



wm amc
05-09-2008, 12:01
Witam wszystkich. Do niedawna nie korzystałem ze strony joomla.pl ponieważ żyję za granicą i pracuję w obcych językach. Ostatnio jednak siostra poprosiła mnie o zrobienie stronki i potrzebowałem polskiej Joomli. Zaciągnąłem polską wersję i zanim zapakowałem na serwer sprawdziłem całą istalkę pod względem kodowania. Niestety oficjalna instalka 1.0.15 z joomla.pl jest tylko częsciowo kodowana w utf-8, wiele plików jak na przykład templatki, w tym również tamplatka admina jest zapisana w iso. Myślę że przydało by sie to zmienić. Skoro jest napisane przy oficjalnym downloadzie że jest kodowana w utf to jeśli templatki są zapisane w iso, nic mi taka instalka nie daje.

Pozdrawiam, Wojtek

zwiastun
05-09-2008, 12:50
Nie gniewaj się, ale bajki jakieś prawisz
a) oficjalna Joomla 1.0.15 jest kodowana w ISO a nie w utf-8
b) w utf jest kodowane wydanie JIE i jest w nim tak kodowane wszystko, co trzeba

wm amc
05-09-2008, 15:26
Nie gniewam się, tylko nie rozumiem dlaczego się tak bronisz i niemiło odpisujesz, widocznie coś jest nie tak skoro tak pryskliwie odpowiadasz.

Nie prawię bajek, mówię właśnie o wersji JIE, która rzekomo jest kodowana w utf. Zresztą jak może być kodowana skoro plik .xml templatek (front-end i back-end) zawera informację:

<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-1"?>
<mosinstall version="1.0" type="template">

a to ma istotny wływ na to jak "czytana" jest zainstalowana teplatka przez przeglądarkę. Same pliki może i są zapisane jako utf ale co z tego skoro zachowana jest informacja <?xml version="1.0" encoding="iso-8859-1"?>
?

Po prostu nie obrażaj się jak ktoś ci uprzejmie zwrócił uwagę. To był z mojej strony raczej przyjacielski zamiar więc mam nadzieję że potraktujesz go poważnie bo wydaje mi się że nie w stylu administratora polskiego oficjalnego forum joomli jest pisanie do użytkowników w stylu "bajki prawisz".

wm amc
05-09-2008, 15:30
Nie prawię bajek, mówię właśnie o wersji JIE, która rzekomo jest kodowana w utf. Zresztą jak może być kodowana skoro plik .xml templatek (front-end i back-end) zawera informację:

<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-1"?>
<mosinstall version="1.0" type="template">

a to ma istotny wływ na to jak "czytana" jest zainstalowana teplatka przez przeglądarkę. Same pliki może i są zapisane jako utf ale co z tego skoro zachowana jest informacja <?xml version="1.0" encoding="iso-8859-1"?>
?


najlepszy dowód na to, to to, że po zainstalowaniu polskiej joomli JIE która jak mówisz jest w utf na serwerze niemieckim który wyłącznie obsługuje utf, templatki dają przeglądarce znak że jest kodowana:

<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-1"?>

i z polskimi znakami jest problem

zwiastun
05-09-2008, 16:38
Hmm...
Przepraszam, skoro nie wiem, co piszę.
Oto linia kodująca domyślny szablon z JIE -rhuk_milkyway10:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; <?php echo _ISO; ?>" />
Widzisz gdzieś tutaj to co piszesz, bo ja nie!
A to kodująca szablon rhuk_solarflare_ii:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; <?php echo _ISO; ?>" />
Ta z kolei koduje szablon eGov:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; <?php echo _ISO; ?>" />
To, jakie jest kodowanie w pliku xml szablonu nie ma najmniejszego znaczenia dla kodowania witryny.

Zwykle jest tak, że przychodzi na forum ktoś, komu nie staje wiedzy, kultury, cierpliwości, sam nie wiem, czego jeszcze, i nim zrozumie, co doń piszą, ma pretensje, że jest źle potraktowany.
Zanim znów zaczniesz się doszukiwać niestosowności w mojej odpowiedzi, sprawdź sobie, w jakim kodowaniu jest użyty przez Cię plik języka.

hazael
26-09-2008, 15:11
moze po prostu Twoj serwer domyslnie ma właczone ISO a nie UTF

wojtekkk87
03-10-2008, 22:55
a co za problem z templatką? i tak jeśli robisz jakiś serwis to templatke przystosowujesz pod siebie ;]

rychu
08-10-2008, 22:45
sprawdz ustawienia kodowania na serwerze

neo_fox
09-10-2008, 14:40
Zresztą jak może być kodowana skoro plik .xml templatek (front-end i back-end) zawera informację:

<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-1"?>
<mosinstall version="1.0" type="template">


Kodowanie pliku instalacyjnego XML nie ma zupełnie nic wspólnego z kodowaniem strony. W tym plik znajdują się jedynie informacje wymagane do instalacji szablonu.

Pozdrawiam,
Neo