PDA

Zobacz pełną wersję : przestały działać wszystkie odnośniki



Anderlik
09-09-2008, 17:52
Korzystając z migratora przesiadłem się właśnie na Joomla 1.5.6. Doinstalowałem język polski oraz najnowszy JCE w wer. ang. Wszystko przez dwa dni działało i nagle z dnia na dzień przestały działać odnośniki zarówno te z menu jak i te typu -więcej. Bez problemu ładuje się strona startowa, ale naciśnięcia jakiegokolwiek odnośnika kończy się wyjściem ze strony i komunikatem:


Nie znaleziono obiektu!

Nie znaleziono żądanego URLa na tym serwerze. Odnośnik na referującej stronie (http://www.poliglota.com.pl/) wydaje się być nieprawidłowy lub nieaktualny. Poinformuj autora tej strony (http://www.poliglota.com.pl/) o problemie.
Jeśli myślisz, że jest to błąd tego serwera, skontaktuj się z administratorem (anderlik@poliglota.com.pl).
Error 404

www.poliglota.com.pl (http://www.poliglota.com.pl/)
Tue Sep 9 17:36:55 2008
ApacheJedyny działający odnośnik to Administrator w menu użytkownika, który przekierowuje na zaplecze, które działa bez zarzutu.
Niestety nie zdążyłem zrobić żadnych beckupów, mam jedynie plik eksportowy z bazy danych, który wykonał migrator. Czy taka awaria mogła być wynikiem ataku hakerskiego?

dkint
09-09-2008, 20:36
Korzystając z migratora przesiadłem się właśnie na Joomla 1.5.6. Doinstalowałem język polski oraz najnowszy JCE w wer. ang. Wszystko przez dwa dni działało i nagle z dnia na dzień przestały działać odnośniki zarówno te z menu jak i te typu -więcej. Bez problemu ładuje się strona startowa, ale naciśnięcia jakiegokolwiek odnośnika kończy się wyjściem ze strony i komunikatem:

Jedyny działający odnośnik to Administrator w menu użytkownika, który przekierowuje na zaplecze, które działa bez zarzutu.
Niestety nie zdążyłem zrobić żadnych beckupów, mam jedynie plik eksportowy z bazy danych, który wykonał migrator. Czy taka awaria mogła być wynikiem ataku hakerskiego?

Witam

Jeśli miałeś na starej stronie jakiś komponent do prostych linków to raczej zapomnij, że po przenosinach zadziała tak jak chcesz, joomla 1.5 ma swojego "sef'a", który przynajmniej u mnie sprawuje się znakomicie i żaden sh404sef czy inne komponenty typu artio itp już nie są potrzebne, pod warunkiem, że serwer jest ok tzn działa mod rewrite itp ...

pozdrawiam
Krzysiek

zwiastun
09-09-2008, 21:06
Krzysiu, chyba nie do końca jest tak, jak piszesz. Spróbuj nadać jakiemuś menu czy artykułowi sztampowy tytuł Zażółć żółtą gęśl i nie wpisuj aliasu. Zobaczysz, co Ci Joomla! sam stworzy. A komponent do prostych adresów stworzy odpowiedni alias :)

http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/694/65/

Ad rem: Płacz nic tu nie pomoże!
Pisali w materiale o migracji, że trzeba zrobic backup? Pisali
Pisali, że trzeba migrację najpierw przetestować na lokalu lub kopii? Pisali
Pisali, że może się skończyć niepowodzeniem? Pisali
Pisali, że starą witrynę można zlikwidować dopiero wówczas, gdy w nowej wszystko będzie działać? Pisali
Czegóż chcesz jeszcze? Czy powodem mógł być atak hackerski? Mógł. Pewniejszym jednak jest, że nie przetestowałeś porządnie tego co zrobiłeś!

dkint
09-09-2008, 21:16
Witam


Krzysiu, chyba nie do końca jest tak, jak piszesz. Spróbuj nadać jakiemuś menu czy artykułowi sztampowy tytuł Zażółć żółtą gęśl i nie wpisuj aliasu. Zobaczysz, co Ci Joomla! sam stworzy. A komponent do prostych adresów stworzy odpowiedni alias

Oczywiście masz rację, źle rozwinąłem myśl a w zasadzie jej chyba nie rozwinąłem - problem chyba tkwi w tym, że u siebie nauczyłem się chyba już rutynowo po zapisaniu artykułu wrócić do jego edycji i poprawić ręcznie alias. No chyba, że ktoś tworzy setkę artykułów dziennie - przyznaję może to być z lekka kłopotliwe ...

pozdrawiam
Krzysiek

Anderlik
09-09-2008, 21:30
Joomla, z której migrowałem (1.0.15 uft8) nie miała jeszcze uruchomianych żadnych komponentów (poza edytorem JCE) i przed migracją funkcjonowała na tym serwerze nie dłużej niż 2-3 tygodnie. Zanim wchodzić w rozbudowę starej wersji podjąłem decyję o przyjściu na 1.5. A poniweaż nie chciałem tracić tego co już zostało zrobione zastosowałem migrator. Więc to chyba nie ten problem.

zwiastun
09-09-2008, 21:35
Korzystasz z prostych adresów. Sprawdź ustawienia, bo wygląda, jakbyś zapomniał o odpowiedniej konfiguracji. Plik.htaccess? A może coś się na serwerze zmieniło?

Anderlik
09-09-2008, 21:37
Dzięki, zwiastun. Zaraz to przestudiuję.

Anderlik
10-09-2008, 06:12
Trochę nie na temat ale
Zażółć żółtą gęślCzy to przypadkiem nie powinno brzmieć: Zażółć gęślą jaźń?;)

zwiastun
10-09-2008, 12:01
Nie to miałeś studiowac:)

Anderlik
10-09-2008, 15:44
Trochę się pozastanawiałem i doszedłem do wniosku, że najbardziej prawdopodobną przyczyną awarii wszystkich odnośników w menu mogło być to, że zrobiłem kilka nowych menu nie wprowadzając im w parametrach rozszerzonych przyrostka klasy CSS modułu. Menu, które przejąłem z dobrodziejstwem inwentarza instalowanego JOOMLA 1.5, miały przyrostek _menu. Ja te wszystkie stare moduły menu wykasowałem i była to ostatnia czynność jaką wykanałem przed tym zanim system przestał działać.
W tym miejscu prosiłbym o potwierdzenie lub nie, że właśnie to było przyczyną awarii.
Joomle niestety musiałem przeinstalować. Wykonałem powtórnie drugi etap migracji korzystając z zachowanego pliku .sql. Na szczęście straty w artykułach nie były zbyt duże. A czego się nauczyłem? Od razu ustawiłem na serwerze automatyczny codzienny beckup.