PDA

Zobacz pełną wersję : po chmod configuration.php 644 i dalej nie mogę modyfikować ustawień joomli



grzegorz.nowak
09-05-2006, 20:30
instalacja w pełni się udała, wszystko cacy, strona startowa chodzi. ale kiedy chce coś zacząć zmieniac w panelu administracyjnym (ustawienia serwisu), to mam niedostepne zmiany.

Co robić ?

Sprawdzam pod klientem FTP i na 100% prawa do pliku są 644.

Pozdrowienia dla wszystkich wyjadaczy Joomli
i dla tych początkujących też :)
Grzesiek

sogo
09-05-2006, 21:45
spróbuj 666 dla plików, jeśli serwer pozwoli.
pozdr.

Qwert
09-05-2006, 22:27
z tego co pamietam configuration.php ma miec 707

sogo
09-05-2006, 23:25
Widząc na czerwono zaznaczone opcje należy dążyć do tego, aby poprawić wszystkie wymagane opcje. Prawo zapisu pliku configuration.php uzyskujemy na przykład poprzez wydanie zaklęcia chmod 666 configuration.php - wtedy będzie on zapisywalny z poziomu panelu admina. Katalogi i podkatalogi całego Mambo mają mieć prawa ustawione na 707 (chmod 707).

cytat z instrukcji.
pozdr.

zwiastun
10-05-2006, 04:09
Sogo, nie mieszaj!
Nie jest prawdą, że katalogi CAŁEGO Joomla/Mambo mają mieć ustawione prawa na 707.
W instalatorze Joomla masz podane:
ustaw prawa dostępu na 0755 do katalogów:
/administrator
/cache
/components
/editor
/help
/images
/includes
/language
/mambots
/media
/modules
/templates

Właściciel ma prawo do czytania, zapisu i wykonywania, inni do czytania i wykonywania. Nie mają PRAW DO ZAPISU!, a więc nie mogą Ci grzebać bez specjalnego zezwolenia tam, gdzie grzebać nie mogą.
Ustawienie, któe tu sugerujesz, daje prawa grzebania właściwie wsdzystkim wszędzie.

sogo
10-05-2006, 05:53
http://www.mambopl.com/content/view/44/27/ jest to stara instrukcja do mambo, czy coś się zmienia?
sorki jeśli kogoś wprowadzam w błąd. U siebie ustawiam 0666 dla plików i 0777 dla katelogów, na innym serwerze mogę tylko 0644 i 0755 i też działa. Mieszania nie mam w plikach bo może nie warto :).
pozdr.

zwiastun
10-05-2006, 10:22
No problem, rzecz w tym, by w sprawach dotyczących bezpieczeństwa, a takimi są kwestie praw dostępu, wypowiadać się kompetentnie albo wyraźnie pisać, że "stosuję takie rozwiązanie, u mnie działa, ale nie wiem, czy to dobrze!"
Prawa ustawione na 777 grożą zaatakowaniem całego serwisu przez stary, dość aktywny kilka lat temu wirus, atakujący dokładnie właśnie serwisy oparte na mambo.
Nie rozwlekając się: żelazna zasada: tylko taki zakres uprawnień, jaki jest niezbędny. A to, że nikt nie miesza, nie znaczy, że kiedyś nie namiesza.

Qwert
10-05-2006, 19:04
to ile ma miec configuration.php bo sie potracilem

zwiastun
11-05-2006, 00:00
A trzeba się nad tym w ogóle głowić? W konfiguracji witryny masz:

Po zapisaniu zmień prawa do pliku, aby uniemożliwić jego modyfikację.

Joomla zrobi swoje bez zbędnych ingerencji. Prosta zasada: Nie znasz się na tym, nie ruszaj. Znasz sie, nie będziesz zadawać takich pytań. Objaśnienia są również dostępne w konfiguracji witryny.

I nie narzekaj, że nie dostajesz rzeczowej odpowiedzi. Bo to nie jest kwestia praw dla pliku configuration.php, tylko rozumienia albo nierozumienia, co znacza te cyferki. A żeby zrozumieć, wystarczy poszukać odpowiednich informacji o prawach do plików i katalogów w systemach unixowych.