PDA

Zobacz pełną wersję : Licencja dla domyślnych szablonów



z_i_b_i
29-09-2008, 21:12
Witam!
Niestety nie posiadam uprawnień do działu gdzie opisany jest FAQ dla licencji dlatego to pytanie umiszczam w tym dziale. Mianowicie chcę zapytać czy mogę zmodyfikować całkowicie jeden z domyślnych szablonów dostarczanych wraz z Joomla 1.5.x. Chcę całkowicie zmienić szatę graficzną oraz częściowo sam template, m. in. usuwając takie informacje jak : "
Copyright © 2008 test. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License." . Czy jest to zgodnie z licencją z jaką są rozpowszechnianie te domyślne template'ki?

Z góry dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam

sker
09-10-2008, 19:35
Zgodnie z licencją GNU/GPL na jakiej bazuje Joomla! notka "Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License" NIE MUSI znajdować się na stronie. Podobnie sytuacja ma się z bannerem bądź inną informacją o tym, na czym bazuje strona.

Odnośnie licencji domyślnych skinów.
ja_putiry - GNU/GPL version 2
rhuk_milkyway - GNU/GPL
beez - GNU/GPL

Odnośnie poszczególnych licencji można poczytać wpisując w googlach odpowiednie hasło. Wywnioskować można, że szablony można zmieniać do woli.

crazyluki
09-10-2008, 19:43
dział FAQ jak sama nazwa wskazuje i jak wskazuje jej najczęstsze użycie jest działem przeznaczonym dla użytkowników i tworzonym przez administrację...

tam są tylko odpowiedzi na pytania, nie ma tam pytań uzytkowników.

zwiastun
09-10-2008, 20:57
Witam!
Mianowicie chcę zapytać czy mogę zmodyfikować całkowicie jeden z domyślnych szablonów dostarczanych wraz z Joomla 1.5.x. Chcę całkowicie zmienić szatę graficzną oraz częściowo sam template, m. in. usuwając takie informacje jak : "
Copyright © 2008 test. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License." . Czy jest to zgodnie z licencją z jaką są rozpowszechnianie te domyślne template'ki?

Z góry dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam
Co to znaczy: całkowicie? Dla mnie całkowicie tzn. zrobić samemu od podstaw
Co znaczy częściowo? Nie podajesz, co chcesz zmieniać, poza wpisami dotyczącymi własności i licencji. To tak, jakbyś rzekł, że chcesz częściowo zmienić metkę w mojej marynarce - usunąć z niej producenta i zasady obrotu ( :) )
Piszesz własny kod od podstaw, to pisz, jak chcesz, co chcesz, korzystasz z cudzego, to sam oceń, co znaczy "korzystasz" i czy to, co powstało, to Twoje dzieło, czy dzieło zależne.

sker
09-10-2008, 22:02
W takim razie w jaki sposób należy rozpatrywać licencje GNU/GPL w przypadku szablonów ?
Powiedzmy jest domyślny szablon ja_purity : co można z nim zrobić , a czego nie wolno ? Ktoś umie to dokładnie wyjaśnić ?

zwiastun
09-10-2008, 22:54
A czego nie rozumiesz? Bo odnoszę wrażenie, że istota nierozumienia polega w tej mierze przede wszystkim na chęci oszukania samego siebie. O co Ci dokładnie chodzi?
Jeśli robisz dla siebie, nie masz żadnych problemów z licencją, bo przecież nie przeszkadzają Ci chyba zapisane w komentarzach skryptów uwagi, kto jest autorem, projektantem, wydawcą - nie są widoczne, a jeśli by nawet, zawsze możesz dołożyć, żeś dokonał modyfikacji.
Jeśli robisz dla innych, to chyba wiesz, co Ty zrobiłeś i możesz się pod tym podpisać, a co zrobił projektant, z którego kodu korzystałeś, pod czym się podpisać nie możesz, nawet jeśli zamienisz 980px na 982px. Co więcej, masz obowiązek napisać, coś pozmieniał, żeby w razie co było na Ciebie, a nie na projektanta ( :) ) . Jeśli Ci przeszkadza zostawienie danych np. zwiastuna, że on tam grzebał wcześniej od Ciebie, to wybacz, ale - jak grzebał to grzebał, jak napisał, że grzebał, to napisał że grzebał, a pozwolił Ci, żebyś i Ty sobie mógł pogrzebać, to możesz z tym zrobić tylko jedno: oznajmić następnym, że grzebałeś w tym, co wcześniej nagrzebał zwiastun czy jakiś inny rabotczik i pozwalasz następnym na tych samych warunkach grzebać sobie do woli.
Formalnie nie ma znaczenia, czyś skorzystał z 1% kodu, czyś skorzystał z 99% kodu. Jak jesteś taki błyskotliwy, że potrzebne Ci było tylko 1% kodu, bez którego nie mogłeś ani rusz do przodu, to owo 1% jest równie ważne, a kto wie, czy nie ważniejsze niż całe 99%, któreś sam wymodził.

Więcej plótł nie będę, bo naprawdę już - akurat w tej mierze nie mogę.

arm
10-10-2008, 13:06
Zwiastun, soczysta wymowa. Tak właśnie rozumiałem do tej pory warunki licencji GNU/GPL, ale imponuje mi łapotologiczna łatwość przekazu. Gratulacje!
Może powinno sie to znajdować w FAQ. ;-) Wiele osób do dzisiaj nie wie na czym to dokładnie polega, a pracuje używając produktów bazujących na tej licencji od lat.:confused:

kurtz
10-10-2008, 14:23
należy się dziękczynny totem ! własnoręcznie wystrugany oczywiście.

sker
10-10-2008, 14:24
Dziękuję zwiastun za rozwianie wątpliwości. Niby rzecz prosta ale można się pogubić. Po przeczytaniu informacji o GNU/GPL i pytaniu jakie otrzymałem od kolegi : "Czy mogę po podmieniać pliki graficzne w ja_purity i zrobić na tym stronę mojej firmy" poddałem wątpliwości moje rozumowanie i odpowiedzialem : nie wiem :)
Dzięki raz jeszcze

deadpoint
28-11-2008, 14:37
Witam! Jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość. Mam pytanie jak stworzyć nowy szablon na podstawie grafiki wykonanej w Photoshop CS, albo zmienić całkowicie szatę graficzną jakiegoś darmowego template.

Pozdrawiam

idek
28-11-2008, 16:03
hehe :D

wyrozumiałość? pomyliłes fora... zapisz sie na jakies forum o webgrafice, czy czymś w tym stylu.. tutaj rozawuamy o Joomla i jego otoczeniu nabliższym...

Ty zainteresuj se najpierw xhtml, potem css'em i resztą zabawake, a potem znajdź sobie tutorial do robienia szablonów pod J!