PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla dla niewidomych



kabeks
07-10-2008, 12:17
Jestem w trakcie tworzenia strony internetowej w joomla, ktora ma byc czytelna dla niewidomych. Uzywaja oni takich programow jak JAWS, ktore czytaja tresc strony.
Dostalem informacje od osoby ktora zajmuje sie niewidomymi, iz na obecnym etapie strona jest czytelna, ale trzeba ja ulepszyc. Czy ktos z Was mial juz z tym doczynienia?
Ulatwieniem byloby prostsze podlinkowanie takie jak w wordpress, czyli na kazdym odnosniku menu adres bylby jako mojanazwa.pl/nazwapodstrony
Czy jest taka opcja w joomla? nieudalo mi sie tego znalezc.

Druga rzecz na jaka zwrocono mi uwage, to ze brakuje naglowkow w menu i artykulach. Czy im tu chodzi o metadane? Czy moze o cos innego?

Jesli ktos z Was mial juz doswiadczenie z robieniem stron dla niewidomych to bede wdzieczny za wszelkie wskazowki.

Strona znajduje sie tymczasowo pod roboczym adresem www.kabeks.cal.pl/niewidomi
Zwykly uzytkownik widzi tylko 2 podstrony - reszta jest dostepna po zalogowaniu.

zwiastun
07-10-2008, 14:11
Na tej stronie jeszcze nic nie ma, żeby cokolwiek rozsądzać. Niemniej
Strona czytelna dla niewidomych, to - pomijając różne szczegóły - przede
wszystkim strona, która np.
* nie wykorzystuje tabel do rozmieszczania elementów na stronie.
* najpierw ma w toku dokumentu treść albo możliwość przeskoczenia tabulatorem do treści
Zob. szablon Beez

crazyluki
07-10-2008, 19:28
bam, usuwam!
nie podczepiamy się pod temat!

kurtz
07-10-2008, 20:14
większość mediów dla niewidomych dostarczana jest w formie elektronicznej. w przypadku periodyków, książek lub gazet specjalistycznych były to kiedyś kasety magnetyczne, dzisiaj albo płyty albo w formie pliku mp3.

pytania brzmią :

w jaki sposób osoba niewidoma będzie miała dostęp do w/w strony. pomijam fakt "przeczytania" takiej strony przez jakiś procesor mowy, który jak wiadomo zakrzywia właściwe formy dialektyczne (czy jakoś tak). ?

co rozumiesz jako przyjazne podlinkowanie i jaki to ma sens w przypadku osoby która nie widzi, bo średnio niedowidząca jeszcze kliknie kolejno w odnośniki menu ale niewidomy w stopniu znacznym nie poradzi sobie żeby wklepać wcześniej zdefiniowane podstrony domena.ex/news, domena.ex/komunikaty etc. ?

nie wiem na ile zmuszenie niewidomego do czytania tego co musi jest postępem a na ile udowadnianiem sobie czegoś... eksperymentalnie.

rozwiązanie :

odtwarzacz mp3 startujący (z automatu) w zdefiniowanej stronie głównej, odtwarzający informacje w zdefiniowanej kolejności.

np : http://extensions.joomla.org/index.php?option=com_mtree&task=listcats&cat_id=1794&Itemid=35