PDA

Zobacz pełną wersję : Uprawnienia użytkowników



WhiteOwl
13-10-2008, 17:49
Witam.

Posiadam Joomlę 1.5.3.
Moje pytanie o uprawnienia użytkowników może jest banalne dla niektórych, ale postanowiłem je zadać, gdyż długo nie mogę już znaleźć odpowiedzi na nie. Nawet wujek Google nie wiedział :P (albo nie widziałem jak go spytać ^^). Może się narażę znawcom, ale trudno :), zaryzykuję.

W Joomli mamy użytkowników: Publiczny, Zastrzeżony, Specjalny.
Zatrzeżony, Publiczny dostęp - wiadomo. Ale jakie uprawnienia nadaję ustalając dostęp na Specjalny?

Co chcę uzyskać? Aby dostęp do pewnego dodatku miał jedynie Administrator (z poziomu witryny). Czy wystarczy mi wdrożenie w życie "Specjalnego"? Czy tez muszę zastosować jakiś dodatek do administrowania uprawnieniami?

zwiastun
13-10-2008, 23:53
masz opisane na pomoc.joomla.pl

WhiteOwl
14-10-2008, 11:20
No właśnie nie mogłem znaleźć, ale ok, już wiem o co chodzi. Sry za spam :).

Andersh
08-02-2009, 17:32
No właśnie nie mogłem znaleźć, ale ok, już wiem o co chodzi. Sry za spam :).

ale inni nie wiedzą i gdybyś po swoim WIEM napisał co wiesz to temat spamem już by nie był;

mam problem z ustalaniem uprawnień tej natury:

Na stronie będą dane które chcę pokazywać po zalogowaniu tylko dla słuchaczy a i takie dane do których dostęp po zalogowaniu będą mieli tylko wykładowcy (wykładowcy mogą widzieć materiały dla słuchaczy).

Publikując artykuł mamy do wyboru powszechny/rejestrowany i to oczywiste, dociekam jeszcze czym jest specjalny.

Dodam, że w tym wypadku nie chodzi mi o nadawanie uprawnień do publikowania materiałów a jedynie stopniowanie uprawnień zalogowanych.

Za światełko w tunelu z góry dziekuję.

zwiastun
08-02-2009, 17:56
A to tak trudno znaleźć na www.pomoc.joomla materiał o uprawnieniach użytkowników? Aż mi się wierzyć nie chce, że sobie z tym nie potrafi poradzić nauczyciel?
Pewno jest w dziale administracja...

Andersh
08-02-2009, 19:45
A to tak trudno znaleźć na www.pomoc.joomla

oj każdemu może się oko obsnąć czy ręka, jak Tobie przy tworzeniu powyższego linka

przy joomli zrobiłem już sporo ale kruczki mniejsze/większe chyba zawsze dla mnie będą;

Znany jest mi link http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/84/26/ tyle, że ten wyraźnie pokazuje, iż zarejestrowani przeglądają to co przygotuje się dla zarejestrowanych a uprawnienia wyższe wiążą się już z tworzeniem artykułów i więcej:

Public Front-end - publiczny: strona frontowa
| - Registered | - zalogowani
| - - Author | - - autor
| - - - Editor | - - - redaktor
| - - - - Publisher | - - - - wydawca
Administrator Back-end - administracyjny: zaplecze
| - Manager | - operator
| - - Administrator | - - administrator
| - - - Super Administrator | - - - główny administrator

Dopiero drogą impiryczną doszedłem, że Autor znajduje się już w "grupie" "specjalny" i widzi więcej niż ten z "rejestrowany" tyle, że ten już może proponować artykuły a tego udostępniać jeszcze nie chcę.

Pomoc sobie a życie sobie.

zwiastun
08-02-2009, 20:23
E, tam!
1. Wcale mi się ręka nie opsnęła. Umyślnie wymuszam znalezienie. Belferskie przyzwyczajenie.
2. W dziesiątkach (naprawdę) miejsc w tej pomocy jest napisane, co to uprawnienia specjalne
3. W Joomla 1.5 zarejestrowani nie mogą proponować artykułów, dopiero Autorzy

Andersh
08-02-2009, 20:51
3. W Joomla 1.5 zarejestrowani nie mogą proponować artykułów, dopiero Autorzy

krótko...
którzy z tych posiadających już konto (ale nie mogących pisać artykuły) mogą zobaczyć więcej niż Registered ?
lub też inaczej:
czy można utowrzyć Registered 1st i Registered 2st? bo przecież chodzi mi o rózne uprawnienia dla Registered czyli tych którzy nie mogą pisać(proponować) artykułów?

zwiastun
08-02-2009, 21:08
Grupa zarejestrowanych obejmuje wszystkich od tych, którzy mają dostęp zastrzeżony (czyli dla zalogowanych), przez wszystkich z prawami specjalnymi, czyli dodatkowymi (najogólniej rzecz biorąc - w J! 1.5 pełna konsekwencja, zarejestrowani mają jedyne dodatkowe prawo przeglądać to, co udostępnione tylko zalogowanym). Dodawac coś mogą dopiero autorzy.

Andersh
08-02-2009, 21:33
dokładnie...tu dla pełnego obrazu zacytuję:


Public - dostęp publiczny: kategoria i umieszczone w niej artykuły będą dostępne dla wszystkich użytkowników,
Registered - dostęp ograniczony dla zarejestrowanych: kategoria i umieszczone w nich artykuły będą dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników,
Special - dostęp ograniczony specjalny: kategoria i umieszczone w niej artykuły będą dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników z uprawnieniami specjalnymi - autorów, redaktorów, wydawców, operatorów i administratorów. Autorzy będą mogli edytować swoje artykuły, redaktorzy wszystkie artykuły, a wydawcy redagować wszystkie artykuły i decydować o ich publikacji.

ładnie kwestię przedstawia szkic

http://www.pomoc.joomla.pl/images/stories/j100/user.png

i z powyższego wynika, że uczniowie znajdując się w tej samej grupie co nauczyciele Registered będą mogli podgladać czego nie powinni a wyjściem z sytuacji jest dla nauczycieli nadać uprawnienia Autor, artykuły zaś dla nich oznaczać jako specjalne

jak widać trochę czytam, ale uważam, że dyskusja jest bardziej konstruktywna niż sztywna instrukcja

pozdrawiam

ziomal555
07-02-2010, 18:57
Wszystko fajnie ale co zrobic w przypadku gdy dajemy uzytkownikom mozliwosc tworzenia artykułów (prawa autora) ale nie chcemy aby widzieli wszystkie dostępne buttony pod edytorem WYSIWYG podczas tworzenia artykułu (np. przyciski do wstawiania galerii z JoomGallery lub przyciski od innych pluginów) czy w takim wypadku mozemy cos na to poradzic. Nadanie uztkonikom tylko praw registered odbiera im prawa do tworzenia artykułów , takze nadanie pluginom praw "specjalny" nie ma tu znaczenia bo zeby dodac artykul do strony trzeba miec uprawnienia autora a to jest juz grupa specjalna czyli widza wszystkie przyciski pod edytorem... Czy ktos ma jakis sposob na obejscie tego problemu (wylaczajac oczywiscie componenty komercyjne)

zwiastun
07-02-2010, 19:54
Tak jest, wielokrotnie już pisano - komponent do wysyłania artykułów, np. wdSubmit

ziomal555
07-02-2010, 20:23
No ale niestety nie rozwiazuje mojego problemu nadałem pluginowi avreloadedpoziom dostępu "specjalny" -
(jest to przycisk w artykułach który umożliwia wstawianie min filmów z youtube) użytkownik jest w grupie registered a przycisk i tak jest widoczny przy edycji artykułu przez front-end.

maximodo
09-02-2010, 22:18
Widzę, że chyba mój problem zawarty tutaj (http://forum.joomla.pl/showthread.php?36847-Dost%C4%99p-do-r%C3%B3%C5%BCnych-cze%C5%9Bci-serwisu) jest jeszcze inny i chyba nie da się tego fizycznie zrobić w Joomla ;/
Może za to ktoś będzie miał jakąś sugestię jak inaczej można to rozwiązać?

deefpi
09-02-2011, 14:41
Witam.
Odświeżam troszke temat.
Poczytałem o uprawnieniach na stronie pomoc.joomla.pl i nadal mam problem.
Sprawa wygląda tak:
Artykuły na stronie głównej są pisane przez redaktorów, którzy logują sie na swoje konta.
Każdy wydawca ma swoją własną sekcje/katalog do którego tylko on (poza administratorami) ma dostęp.
Artykuły mają być zastrzeżone do edycji przez innych redaktorów ale MAJĄ być widoczne na stronie głównej dla wszystkich użytkowników.
Zrobiłem uprawnienia special i publikacja na tak ale niestety zwykły user tego nie przeczyta na stronie głównej :(
Zaczynam swoją przygodę z joomlą dopiero także bardzo prosiłbym o pomoc.

Dziękuję.