PDA

Zobacz pełną wersję : migracja z joomla 1.0.15 do 1.5.7



bartolini177
10-11-2008, 13:25
witam! mam taki problem. podczas instlacji joomla 1.5.7 wczytalem dane z dawnej strony, wsyztsko sie dualo ale gdy wchodze na nowa strone nie mam doslownie nic... zadnych danych... co mam z tym zrobic?

lanot
17-01-2009, 13:05
Jak widzę nikt nie udziela odpowiedzi i rad na ten problem... :(

zwiastun
17-01-2009, 14:56
A co odpowiedzieć na stwierdzenie, że wszystko się udało, tylko nic nie mam?

lanot
19-01-2009, 23:56
Migracja z 1.0.13 do 1.5.9.
Zainstalowałem Migrator 1.0 (potem 1.1) do 1.0.13 (zgodnie z opisem nie muszę aktualizować do 1.0.15 bo Migrator jest do 1.0.x). Wyeksportowałem plik migracyjny, który wykonał się bez błędów. W nowym katalogu rozpocząłem instalację 1.5.9 z importem pliku migracyjnego. Zero błędów, ostrzeżeń. Teraz nie otwiera się ani strona poprzednia ani nowa!
Poprzednia - to raczej normalne. Migrator konwertuje bazę danych więc może nie działać bo struktura inna.
Dlaczego jednak nie mogę wejść na zaplecze wersji 1.0.13?
Pojawia się komunikat:
Incorrect Username, Password, or Access Level. Please try again

Przy wejściu na 1.5.9 jest okno z typowym komunikatem:
404 - Component not found
You may not be able to visit this page because of:

an out-of-date bookmark/favourite
a search engine that has an out-of-date listing for this site
a mistyped address
you have no access to this page
The requested resource was not found.
An error has occurred while processing your request. W 1.5.9 na zaplecze mogę wejść jednak nie ma tam NIC! Puste są menu, artykuły, sekcje, kategorie - zupełnie nic!

Przekopiowałem więc z 1.0 katalogi: administrator, components, images ale wtedy na witrynie bez zmian a na zaplecze nie mogę wejść:
Restricted access

Pewnie gdzieś popełniłem błąd skoro nie było żadnych ostrzeżeń w migracji...

Drugi wariant instalacji to instalka 1.5.9 w starym katalogu z 1.0.13 - taka sama sytuacja... :(
Gdyby ktoś miał jakieś sugestie, to chętnie skorzystam.

A propos. Zastanawiam się, po co w bazie danych dodatkowe tablice bak_*??? Domyślam się, że "na wszelki wypadek". Ale to w nich są istotne dane a w jos_ nie ma nic... Przypomnę, że komunikaty ex/im/port'u były same "pozytywne".

zwiastun
20-01-2009, 00:40
Pozwolisz najpierw cytat z samego siebie:
Bezpiecznie

Migracja jest bezpieczna, dopóty zachowujemy standardowe środki ostrożności. A zatem:
stwórz pełną zapasową kopię działającej witryny – systemu plików i bazy danych,
przetestuj migrację na replice witryny, najlepiej na serwerze produkcyjnym,
starą witrynę usuń dopiero wówczas, gdy nabędziesz pewności że nowa działa poprawnie.Ponadto przed migracją warto najpierw zaktualizować swoją witrynę Joomla 1.0.x do najnowszej wersji w tej serii (aktualnie 1.0.15). Pełnego sukcesu taki krok nie zapewni, ale może zaoszczędzić niespodziewanych sytuacji.

I pytania:
1. Stworzyłeś pełną zapasową kopię działającej witryny i bazy danych? (sprawdziłeś, czy ta kopia na pewno działa?)
2. Przetestowałeś migrację na replice witryny?
3. Kiedy usunąłeś starą witrynę?
4. Gdzie przeczytałeś, że nie ma po co aktualizować najpierw do najnowszej wersji J! 1.0.x czyli do 1.0.15?

I jeszcze
1. Jak ma Ci się otworzyć front-zaplecze starej witryny z nową bazą?
2. Co to znaczy, żeś przekopiował katalogi z administratora i nadal nie możesz wejść na zaplecze?

Na koniec: Wedle jakiej instrukcji przeprowadzałeś tę migrację i czego właściwie oczekujesz? Staram się zrozumieć, co zrobiłeś, aleś tak namieszał (przynajmniej w opisie), że nic nie rozumiem.
Skoro masz plik migracyjny, to może zastosuj się do szczegółowej przecież instrukcji migracji, z której jednoznacznie wynika, że najpierw należy doprowadzić do odpowiedniego uzyskania efektu na wersji testowej, a więc np. na komputerze lokalnym.

lanot
20-01-2009, 11:04
Dzięki Zwiastun za szybką odpowiedź.
Jak pisałem testowałem migrację z 1.0.13 do 1.5.9 kilka razy i bez rezultatu, więc miałem wymagane kopie, zarówno witryny jak i bazy danych. Ale po kolei.

I pytania:
1. Stworzyłeś pełną zapasową kopię działającej witryny i bazy danych? (sprawdziłeś, czy ta kopia na pewno działa?)
Odp.: 1. Tak

2. Przetestowałeś migrację na replice witryny?
Odp.: Tak, testuję na kopii.

3. Kiedy usunąłeś starą witrynę?
Odp.: Wcale nie usunąłem. cały czas istnieje.

4. Gdzie przeczytałeś, że nie ma po co aktualizować najpierw do najnowszej wersji J! 1.0.x czyli do 1.0.15?
Odp.: W migrator 1.1 jest napisane, że migruje z 1.0.x do 1.5. "x" zastępuje z reguły każdy znak. Inaczej byłoby napisane, że migruje z 1.0.15 do 1.5. W opisie wewnątrz migratora też nie ma zaleceń, że trzeba aktualizować do wersji 1.0.15. Takie zalecenia widnieją tylko na forach.

I jeszcze
1. Jak ma Ci się otworzyć front-zaplecze starej witryny z nową bazą?
odp.: Tak jak pisałem, to jest zrozumiałe. Pytanie zasadnicze brzmiało: dlaczego po zakończonej migracji nie otwiera się strona frontowa.
2. Co to znaczy, żeś przekopiował katalogi z administratora i nadal nie możesz wejść na zaplecze?
odp.: To już były

Na koniec: Wedle jakiej instrukcji przeprowadzałeś tę migrację
Odp.: Dokładnie według tej, z której cytowałeś swoje pytania:
http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/689/51/

i czego właściwie oczekujesz?
Odp. rozumiem, że to żart ;)
Oczekuję możliwości uruchomienia nowej witryny ze starą zawartością. Oczywiście nie oczekuję 100% -owej zgodności.

Staram się zrozumieć, co zrobiłeś, aleś tak namieszał (przynajmniej w opisie), że nic nie rozumiem.
Odp.: Opisałem wszystko co robiłem, po kolei.. Kilka prób w różnych wersjach.
Krócej to opisał Bartolini177
migracja z joomla 1.0.15 do 1.5.7 - 10-11-2008, 12:25

... ja zrozumiałem o co mu chodzi...


Skoro masz plik migracyjny, to może zastosuj się do szczegółowej przecież instrukcji migracji, z której jednoznacznie wynika, że najpierw należy doprowadzić do odpowiedniego uzyskania efektu na wersji testowej, a więc np. na komputerze lokalnym.
Odp.:
Testowałem na tym samym serwerze, na którym program ma chodzić - tak się zaleca.

Może więc opiszę inaczej:
Wariant prób - I:
1. Mam witrynę A w katalogu X, kopiuję ją i wgrywam do katalogu Y. Kopiuję bazę danych A_baza na B_baza i odpowiednie wpisy w configuration.php. Mam więc dwie witryny A w katalogu X, oraz B w katalogu Y - obie identyczne. Mam też dwie bazy danych, każda przypisana do swojej witryny. Obie się uruchamiają.
2. Do witryny B doinstalowałem komponent migrator i zgodnie z instrukcją wygenerowałem plik migracyjny.
3. Do katalogu Y witryny B wgrałem Joomla! 1.5.9 full package i go rozpakowałem.
4. Wszedłem na stronę Y witryny B i rozpoczął się proces instalacji.
5. W pkt. 6 poprosił mnie o podanie położenia pliku migracyjnego, pojawił się komunikat "zakończone sukcesem".
6. Następnie poprosił o skasowanie katalogu "installation" - tak zrobiłem.
7. Został wybór: front czy zaplecze
8. Po wejściu na front jest:

404 - Component not found
You may not be able to visit this page because of:

an out-of-date bookmark/favourite
a search engine that has an out-of-date listing for this site
a mistyped address
you have no access to this page
The requested resource was not found.
An error has occurred while processing your request.Na zaplecze mogę wejść jednak nie ma tam NIC! Puste są menu, artykuły, sekcje, kategorie - zupełnie nic!

Wariant prób - II:
1. Utworzyłem trzeci katalog Z (pusty) i tam wgrałem 1.5.9 full package i go rozpakowałem.
2. Wszedłem na stronę Z przyszłej witryny C (Joomla! 1.5.9) i rozpoczął się proces instalacji.
3. W pkt. 6 poprosił mnie o podanie położenia pliku migracyjnego, pojawił się komunikat "zakończone sukcesem".
4. Następnie poprosił o skasowanie katalogu "installation" - tak zrobiłem.
5. Został wybór: front czy zaplecze
6. Po wejściu na front i zaplecze jest jak w wariancie I.
7. W geście "rozpaczy" przekopiowałem więc z Y katalogi: administrator, components, images ale wtedy na witrynie bez zmian a na zaplecze nie mogę wejść:
Restricted access

I powtórzę pytanie:
Po co w bazie danych dodatkowe tablice bak_*??? Domyślam się, że "na wszelki wypadek". Ale to w nich są istotne dane a w jos_ nie ma nic..

Napisz mi, proszę, Zwiastun gdzie jest błąd. Nie sądzę, że go nie popełniłem.

zwiastun
20-01-2009, 14:46
Komunikat na frontowej może wynikać z faktu, że startową pozycją w menu w witrynie opartej na 1.0 był komponent albo typ pozycji, której nie ma w 1.5.

spróbuj w phpMyAdminie wykonać zapytanie:


INSERT INTO `jos_menu` VALUES (1, 'mainmenu', 'Start', 'start', 'index.php?option=com_content&view=frontpage', 'component', 1, 0, 20, 0, 1, 0, '0000-00-00 00:00:00', 0, 0, 0, 3, 'num_leading_articles=1\nnum_intro_articles=4\nnum _columns=2\nnum_links=4\norderby_pri=\norderby_sec =front\nshow_pagination=2\nshow_pagination_results =1\nshow_feed_link=1\nshow_noauth=\nshow_title=\nl ink_titles=\nshow_intro=\nshow_section=\nlink_sect ion=\nshow_category=\nlink_category=\nshow_author= \nshow_create_date=\nshow_modify_date=\nshow_item_ navigation=\nshow_readmore=\nshow_vote=\nshow_icon s=\nshow_pdf_icon=\nshow_print_icon=\nshow_email_i con=\nshow_hits=\nfeed_summary=\npage_title=\nshow _page_title=1\npageclass_sfx=\nmenu_image=-1\nsecure=0\n\n', 0, 0, 1);Jeśli się nie powiedzie, zmień ID istniejącej już pozycji 1 w tej tabeli (np. na ostatnie możliwe)

2. Inny powód błędu - niepoprawnie podana nazwa przedrostka tabel; przyznam, że teraz nie napiszę na 100% jak ma być, ale to łatwo sprawdzić - jest tam gdzieś uwaga, że musi to być przedrostek taki, jak w starej bazie; spróbuj jos_

3. bak_ to przedrostek archiwalnych kopii tabel bazy danych w Joomla 1.5 (w 1.0 było old_

Ogólnie: przyjrzeć się, co faktycznie jest w bazie danych, zwrócić uwagę na przedrostki nazw tabel, sprawdzić, czy są artykuły, czy są sekcje, czy są kategorie (w ogóle, czy są dane!), sprawdzić, czy są tabele
jos_user
jos_core_acl_aro
jos_core_acl_gropups_aro_map
w razie co odtworzyć je na podstawie ze starej bazy (nie takie to znowu trudne)
Sprawdzić, czy został włączony tryb zgodności wstecznej (tabela jos_plugins - System Legacy - published na 1)

lanot
26-01-2009, 20:34
Odpowiedź nieco opóźniona ponieważ przez kilka dni byłem poza "Joomlą!" ;)


Komunikat na frontowej może wynikać z faktu, że startową pozycją w menu w witrynie opartej na 1.0 był komponent albo typ pozycji, której nie ma w 1.5.

Odp. Był, dograłem.

spróbuj w phpMyAdminie wykonać zapytanie:


INSERT INTO `jos_menu` VALUES (1, 'mainmenu', 'Start', 'start', 'index.php?option=com_content&view=frontpage', 'component', 1, 0, 20, 0, 1, 0, '0000-00-00 00:00:00', 0, 0, 0, 3, 'num_leading_articles=1\nnum_intro_articles=4\nnum _columns=2\nnum_links=4\norderby_pri=\norderby_sec =front\nshow_pagination=2\nshow_pagination_results =1\nshow_feed_link=1\nshow_noauth=\nshow_title=\nl ink_titles=\nshow_intro=\nshow_section=\nlink_sect ion=\nshow_category=\nlink_category=\nshow_author= \nshow_create_date=\nshow_modify_date=\nshow_item_ navigation=\nshow_readmore=\nshow_vote=\nshow_icon s=\nshow_pdf_icon=\nshow_print_icon=\nshow_email_i con=\nshow_hits=\nfeed_summary=\npage_title=\nshow _page_title=1\npageclass_sfx=\nmenu_image=-1\nsecure=0\n\n', 0, 0, 1);Jeśli się nie powiedzie, zmień ID istniejącej już pozycji 1 w tej tabeli (np. na ostatnie możliwe)

Odp. Ponowiłem próbę migracji. Wykonałem powyższe polecenie sql'owe ale bez widocznego rezultatu. Tzn. polecenia wykonało się bez błędów ale nie zmieniło się nic we frontowej ani administracyjnej stronie.

2. Inny powód błędu - niepoprawnie podana nazwa przedrostka tabel; przyznam, że teraz nie napiszę na 100% jak ma być, ale to łatwo sprawdzić - jest tam gdzieś uwaga, że musi to być przedrostek taki, jak w starej bazie; spróbuj jos_

Odp. Oczywiście było i jest jos_.

3. bak_ to przedrostek archiwalnych kopii tabel bazy danych w Joomla 1.5 (w 1.0 było old_

Odp.: To rozumiem. Pytanie brzmiało: dlaczego w tych archiwalnych bak_nazwa tablicach są dane a w tych nowych jos_nazwa nie ma nic?

Ogólnie: przyjrzeć się, co faktycznie jest w bazie danych, zwrócić uwagę na przedrostki nazw tabel,

Odp.: przedrostki są prawidłowe: jos_nazwa.

sprawdzić, czy są artykuły, czy są sekcje, czy są kategorie (w ogóle, czy są dane!),
Odp.: nie ma nic - piszę o tym od kilku postów. :) Tablice mają prawidłową strukturę ale są puste.

sprawdzić, czy są tabele
jos_user
jos_core_acl_aro
jos_core_acl_gropups_aro_map
w razie co odtworzyć je na podstawie ze starej bazy (nie takie to znowu trudne)

Odp.: Z wyjątkiem literówki w ostatniej tablicy (_groups_) wszystkie są.

Sprawdzić, czy został włączony tryb zgodności wstecznej (tabela jos_plugins - System Legacy - published na 1)

Odp. Tak, jest.

Przyczyny braku treści dopatruję się w błędzie przy kopiowaniu tablic. Baza zawiera, z dokładnością do prefiksu, dwie grupy jednakowych tablic, stare bak_nazwa i nowe jos_nazwa. Można by pozamieniać nazwy (i usunąć niepotrzebne) ale tablice różnią się strukturą więc jest trochę roboty. Poza tym od tego miał być program migracyjny...

W tej chwili nie zostawiam tematu tylko z powodu ciekawości, czy to rzeczywiście się uda. Odpuściłem migrację i witryna działa na starej strukturze 1.0.15 (przemigrowałem jedynie z ..13 do ..15). Być może, gdy będę miał więcej czasu pobawię się w ręczną zmianę tablic. Ale raczej spróbuję zmienić strukturę nowych (jos_) i zaimportować dane ze starych (bak_).
Czytałem trochę forum (forów?) ;) i widzę, że nie jestem osamotniony w tym problemie. Jak pisałem na początku moich zmagań, nikt nie doczekał się porad czy pomocy więc sądzę, że w pewnych warunkach migrator nie sprawdza się.
A może jest jakiś inny program niż migrator???
Udało mi się (z pewnymi problemami) dotrzeć do com_mtwmigrator w wersji 0.0.8. Spróbuję za jakiś czas przemigrować nim.

zwiastun
27-01-2009, 01:28
Coś zrobiłeś nie tak przy tworzeniu pliku migracyjnego! W pliku migracyjnym = w drugiej jego części powinny się znaleźć zapytania INSERT.. VALUE...

lanot
27-01-2009, 10:17
Widzę, że uparcie bronisz programu migracyjnego com_migrator. ;) Nie twierdzę, że się nie pomyliłem ale jak pisałem, migrację robiłem kilka razy i za każdym razem miałem komunikat, że migracja przebiegła prawidłowo - żadnych ostrzeżeń! To samo piszą inni.
Myślę, że przy jakimś szczególnym przypadku migracja "wywala się" po prostu omijając ten etap wstawiania danych do nowo utworzonych tablic.

nowyr
27-01-2009, 10:55
Witam

Ostatnio z ciekawości zainstalowałem sobie najnowszą wersje joomli 1.5.9 + migracja z wersji joomla 1.0.15IE (serwis działający rok) przy użyciu oczywiście com_migrator. Tylko z grubsza poczytałem co i jak należy zrobić i do dzieła ... Poszło bez problemu jedynie musiałem sobie moduły opublikować bo nie były odrazu widoczne.
A zaznacze że nie jestem żadnym ekspertem od joomli ...

Pzdr.

zwiastun
27-01-2009, 13:35
Widzę, że uparcie bronisz programu migracyjnego com_migrator.
Bo działa i działa dobrze. Niemniej, możesz skorzystać z com_mtwmigrator