PDA

Zobacz pełną wersję : SEF Service Map 2.0 - mapa serwisu dla Joomla 1.5 z wbudowaną opcją pingowania.



rkubera
13-11-2008, 22:57
SEF Service Map jest komponentem dla Joomla 1.5.x, którego zadaniem jest stworzenie kompletnej mapy serwisu. Oto podstawowe możliwości:

* SEF Service map tworzy trzy rodzaje map serwisu: HTTP, XML i TXT;

* SEF Service Map jest jedyną aktywną mapą serwisu. Dzięki wbudowanemu mechanizmowi PingBack (http://en.wikipedia.org/wiki/Pingback) mapa serwisu potrafi aktywnie zgłaszać (pingować) nowości na stronie do google.com, yahoo.com i innych serwisów. Dzięki temu roboty indeksujące będą odwiedzać Twoją witrynę dużo częściej, a strona potrafi zaindeksować się sama baz dodatkowych zabiegów. Gdy Twoja witryna będzie zaufaną witryną dla wyszukiwarek, Twoje nowości na stronie będą potrafiły znaleźć się w indeksie już po kilku godzinach;

* SEF Service Map poza integracją ze standardowymi komponentami Joomla! (artykuły, nagłówki RSS, linki, kontakty) jako pierwsza umożliwia integrację z innymi komponentami przy użyciu mechanizmu integratorów, co czyni SEF Service Map komponentem otwartym. Jako jedyna integruje się też z dodatkami do innych map serwisów takich jak Joomap lub Xmap (http://joomla.vargas.co.cr/) dzięki czemu może zostać zintegrowana z naprawdę dużą liczbą komponentów;

* SEF Service map jest zgodna z integratorami przystosowanymi do poprzednich wersji Joomla 1.0.x. W momencie wyłączenia trybu zgodności (Legacy) omija niezgodne integratory, co pozwala na dalszą poprawną pracę bez komunikatu typu " Direct access is not allowed";

* SEF Service Map pozwala zainstalować nawet dwa integratory dla tego samego komponentu. W strukturze mapy serwisu można wtedy wybierać, którego integratora się chce używać.

* SEF Service Map jako jedyna pozwala na tworzenie mapy dla serwisów które posiadają więcej niż 50 000 podstron. Jest to możliwe dzięki strumieniowemu tworzeniu mapy (zabezpiecza to przed przepełnieniem pamięci) oraz podziałowi generownej mapy XML serwisu na pomniejsze mapy. Do przeglądarek natomiast zostaje zgłoszony indeks tych map, zgodzie ze specyfikacją http://sitemaps.org;

* SEF Service Map w momencie instalacji sam zgłasza mapę serwisu do przeglądarek oraz dodaje odpowiednie wpisy w pliku robots.txt - dzięki temu nie trzeba już w żaden dodatkowy sposób zgłaszać mapy strony do przeglądarek. Mimo to zalecane jest dodanie mapy serwisu XML w Google Webmaster Tools (http://www.google.com/webmasters/tools/) w celu okresowego monitorowania, czy przebieg pobierania mapy jest prawidłowy.

* SEF Service Map pozwala na paginację mapy serwisu prezentowanej w postaci WWW, czyli podziału na podstrony. Dzięki temu zwiększa się moc linkowania wewnętrznego serwisu. Mapa posiada również możliwość dodawania opisów do każdego wygenerowanego linku. Dzięki tym mechanizmom nie staje się jedynie famą linków (co korzystnie wpływa na przeglądarki), ale także mapą dla ludzi - daje możliwość zorientowania się, co się kryje pod danym linkiem oraz prostej nawigacji po mapie. Dla dużych map podział na podstrony dodatkowo drastycznie zmniejsza zużycie transferu.

* SEF Service Map posiada dwa rodzaje pamięci podręcznej (Cache): opartą o bazę danych lub system plików. Cache oparty o bazę danych zaleca się serwisom, które nie mają możliwości zapisu danych bezpośrednio na dysku (brak uprawnień); Oba rozwiązanie zmniejszają obciążenie serwera jednak w różny sposób. W przypadku pamięci podręcznej bazującej na systemie plików zmniejsza się obciążenie zapytań do bazy danych, w przypadku pamięci podręcznej opartej o bazę danych - zużycie procesora (przy równoczesnym zmniejszeniu zapytań do bazy).

* SEF Service Map automatycznie wykrywa strony wielojęzykowe i generuje mapy serwisów dla każdego języka oddzielnie. Nie wymaga to od Ciebie żadnych dodatkowych czynności.

Komponent można pobrać ze strony:
http://www.sefservicemap.com/download/cat_view/3-sef-service-map-20.html

Aktualna wersja jest pierwszą wersją polską (jeszcze gorącą), aktualnie prowadzone są prace nad poprawną wersją językową w języku angielskim, aktualne angielskie opisy są są wersją roboczą zatem proszę o wyrozumiałość.
Dodatkowo jest to debiut nowej wersji SEF Service Map dla Joomla 1.5. Czekam na Wasze opinie i ewentualne zgłaszanie błędów tu, lub na forum:
http://www.sefservicemap.com/forum.html

Pozdrawiam,
Radosław Kubera.

Nilborn
17-11-2008, 16:22
Z opisu wynika, że jeśli zainstaluję mapę to reszta będzie się działa automatycznie. Czy to prawda czy ja tylko źle zrozumiałem instrukcję.

Ponieważ nigdy nie instalowałem mapy to po czym mogę poznać, że działa prawidłowo. Pytam bo pojawiają mi się takie komunikaty o odrzuceniu:

Warning: Call-time pass-by-reference has been deprecated; If you would like to pass it by reference, modify the declaration of [runtime function name](). If you would like to enable call-time pass-by-reference, you can set allow_call_time_pass_reference to true in your INI file in /home/fhlinux146/u/uk724.co.uk/user/htdocs/administrator/components/com_sefservicemap/sefservicemap.util.php on line 796

Jest tego sporo zmieniają się tylko numery wierszy. Ja niestety nie mam zielonego pojęcia co miałbym zmodyfikować.


Wszystkie komponenty są opublikowane.


Pozdrawiam

Nilborn

rkubera
17-11-2008, 16:46
Błąd jest już poprawiony, proszę o ponowne pobranie i przeinstalowanie komponentu.

Pozdrawiam,
Radek.

Nilborn
17-11-2008, 20:22
Dziekuje za informacje i poprawienie bledu. Sam niewiele bym zdizlal:)

Bear
21-11-2008, 09:03
Dzień dobry
Dziś pobrany plik SEF Services Map (ze strony: http://www.sefservicemap.com/), po zainstalowaniu zgłasza błędy:

Warning: Call-time pass-by-reference has been deprecated in D:\Program Files\Apache Software Foundation\Apache2.2\htdocs\testowa_telemetria\adm inistrator\components\com_sefservicemap\sefservice map.util.php on line 796

Pozostałe wyglądają tak samo, zmienia się tylko linia.

Czy da się to poprawić?

Pozdrawiam

rkubera
21-11-2008, 10:16
Witaj,dzięki za informację.
Problem wynika ze starej wersji PHP (4), ale i takie rzeczy da się "naprawić".

Mam prośbę, abyś ponownie pobrał komponent i go zainstalował. Komunikaty powinny zniknąć. Jeżeli nie, daj znać to poprawię i te, ponieważ na swoim serwerze posiadam tylko nowsze wersje PHP i nie mam jak tego błędu "odwzorować".

Czekam na odpowiedź i pozdrawiam, Radek.

Bear
21-11-2008, 12:00
Ale pobierałam SEF ze trzy godziny temu.
Ta pobrana wersja: sef_servicemap_2.0.zip generuje podany powyżej błąd.

rkubera
21-11-2008, 12:01
Rozumiem, ale po Twoim poście poprawiłem to i wgrałem nową wersję. Ty masz wersję 2.02 a teraz jest 2.0.3

Bear
21-11-2008, 12:04
Środowisko w którym pracuje Joomla:

Apache/2.2.9 (Win32) PHP/5.2.7-dev
Apache API Version 20051115

Bear
21-11-2008, 12:05
Ok. ściągam i instaluję, zaraz dam znać jak poszło.

rkubera
21-11-2008, 12:07
No proszę.
A jaz znalazłem info że taki błąd występuje w starszych wersjach PHP gdzie jeden z parametrów w php.ini jest domyślnie ustawiony inaczej.

Jakbyś mógł sprawdzić czy działa, będę Ci wdzięczny. Tym bardziej że pewnie nie tylko Ty masz takie błędy i chętnie dowiedziałbym się czy jest ok.

Pozdrawiam, Radek.

Bear
21-11-2008, 12:07
Niniejszym zawiadamiam, że instalacja przebiegła pomyślnie,
wszystko działa wyśmienicie.
Dziękuję i pozdrawiam (:

rkubera
21-11-2008, 12:10
A ja Ci serdecznie dziękuję za pomoc w identyfikacji błędów.
Pozdrawiam.

Nilborn
22-11-2008, 22:10
Sprawdzalem w google czy jest zgoszona mapa. Niestety nie została zgłoszona przez program samodzielnie.

Czy jakieś informację jak to mogę zrobić ręcznie?

Pozdrawiam

rkubera
23-11-2008, 10:57
Witaj.
Mam pytanie - jak sprawdziłeś, że mapa nie została zgłoszona do google?

Komponent do zgłoszenia mapy wykorzystuje protokół ping i wysyła link do mapy na adres:
http://www.google.com/webmasters/tools/ping?sitemap=[adres mapy strony]
(zgodnie z tym, co podaje w specyfikacji google)
oraz dodaje wpis o mapie serwisu do robots.txt (zgodnie ze standardem http://sitemaps.org/pl/protocol.php). Każdy z tych mechanizmów (niezależnie) wystarcza, aby dodać mapę serwisu do google - jednak w obu przypadkach nie znam możliwości sprawdzenia, że mapa została dodana.

Można mapę też dodać reczne w Google Webmaster Tools (GWT) - co zalecam, wtedy będzie widać, że mapa została dodana i jak jest pobierana.

Dodanie mapy serwisu przy pomocy pliku robots.txt oraz pingu nie jest widoczne w GWT.

Pozdrawiam,
Radek.

vego007
23-11-2008, 11:20
W tym komponencie był błąd długości pola "changefreq" w bazie danych. Był chyba ustawiony na 6 znaków. W przypadku użycia monthly, zapisywało się tylko monthl. Nie wiem czy o tym problemie mówicie ale jeśli nie to też jest to do poprawy :)

rkubera
23-11-2008, 11:51
W tym komponencie był błąd długości pola "changefreq" w bazie danych. Był chyba ustawiony na 6 znaków. W przypadku użycia monthly, zapisywało się tylko monthl. Nie wiem czy o tym problemie mówicie ale jeśli nie to też jest to do poprawy :)
Słusznie!
Dziękuję Ci serdecznie za wskazanie błędu i rozwiązanie problemu!
Już poprawione, nowa wersja podstawiona: 2.0.4.

Aby wyeliminować błąd są dwa wyjścia - albo przeinstalować komponent(wszystkie ustawienia domyślnie zostają zachowane) albo używać cache typu system plików zamiast baza danych.

Pozdrawiam i dziękuję.
Radek.

maxym
23-11-2008, 19:20
wszystko przebiegło ok. nie zainstalował się jedynie język polski i katalog robots.txt podano informacje że mam to zrobić ręcznie. Co należy zrobić z katalogiem robots.txt no i jaki nadać mu chmod (666) ?
jakie pliki zaznaczyć aby były dobrze indeksowane a czego nie zaznaczać czy wiecie może coś na ten temat.
z góry dzięki

rkubera
23-11-2008, 20:11
wszystko przebiegło ok. nie zainstalował się jedynie język polski i katalog robots.txt podano informacje że mam to zrobić ręcznie. Co należy zrobić z katalogiem robots.txt no i jaki nadać mu chmod (666) ?
jakie pliki zaznaczyć aby były dobrze indeksowane a czego nie zaznaczać czy wiecie może coś na ten temat.
z góry dzięki
Witaj maxym.
robots.txt to nie katalog, a plik w katalogu głównym joomla (tam, gdzie wgrywałeś pliki). Ten plik powinien mieć uprawnienia do zapisu.

Proponuję Ci zatem zmienić mu uprawnienia na zapis. Potem wejdź w konfigurację SEF Service Map. Mapa wyczuje, że brakuje jej wpisów w robots.txt i postara się dodać wpis sama. Jeżeli będziesz miał nadal komunikat o błędzie, daj znać. A jeżeli będzie ok, możesz znów przestwić uprawnienia robots.txt na stare.

Przy odinstalowaniu faktycznie nie usuwają się pliki językowe, ale jest to prawdopodobnie problem z Joomla 1.5.8 (nie wiem jak z wcześniejszymi, ale przy 1,5.5 działało jeszcze ok), a nie moim komponentem, zgłosiłem to już na forum developerskim Joomli.

Co do tego, co pozmieniać w ustawieniach mapy - w zasadzie nic nie musisz zmieniać. To co polecam zmienić to ewentualnie czas cache, bo standardowo jest 15 sekund (zgodnie z ustawieniami w joomli), a może lepiej ustawić na 2-3 godziny, w zależności od integratora.

No i jeszcze dla nie zaindekowanych witryn polecam na początku przestawić opcję "Ping during the visit of" na "all visits", a po tygodniu znów na "spiders visits only". Dlaczego? znajedziesz w opisie na górze topiku.

Reszta powinna dziać się automatycznie. Moje witryny testowe średnio 10 dniach były już w indeksie (bez żadnych dodatkowych zabiegów poza instalacją mapy i zmianą ustawień jak powyżej) i to nie z jedną podstroną, a z kilkunastoma, kilkudziesięcioma.

Pracę mapy będziesz mógł ocenić po ok. 2 tygodniach.

Pozdrawiam, Radek.

Nilborn
25-11-2008, 02:34
Dzieki za informacje. Wazne bylo, ze mapa nie pokazuje sie w narzedziowni googli nawet jak jest dodane i ze widac co robi dopiero po dwoch tygodniach.

Pozdrawiam

Nilborn:)

fidox
19-02-2009, 10:06
witam
zainstalowałem komponent - wszystkopisze że zainstalowano ok
widzę w sekcji BOTy
potem dodałem ręcznie do google linka
i teraz pytanie:
1. jak sprawdzić czy wszystko ok? - google pisze że to może potrwać kilka godzin - czy po tym okresie mi google powie że dodał mape?
2. co mam zrobić aby sprawdzić i zmienić aby tego nie było:
"Uwaga. Aby pingowanie działało prawidłowo, serwer WWW musi otwartą obsługę fsocksopen lub curl. "
moja strona to www.iQhome.eu (http://www.iQhome.eu)

TLo
31-03-2009, 13:41
Można mapę też dodać reczne w Google Webmaster Tools (GWT) - co zalecam, wtedy będzie widać, że mapa została dodana i jak jest pobierana.


Tak właśnie zrobiłem, jak sugerujesz - dałem mapę ręcznie. Mam jednak teraz masę komunikatów od Googla o błędzie następującym:

Niezgodność ścieżek
Wykryliśmy, że Twoja mapa witryny została przesłana przy użyciu ścieżki adresu URL zawierającej prefiks www (na przykład http://www.przyklad.com/sitemap.xml). W adresach URL podanych w pliku mapy witryny prefiks www nie jest natomiast stosowany (na przykład http://przyklad.com/mójplik.htm (http://przyklad.com/m%C3%B3jplik.htm)).

No i Google ma rację... Wpisy moich stron pozbawione są owego www na początku. Przejrzałem wszystko możliwości ustawień w Twoim komponencie, ale nigdzie nie widzę możliwości, aby to www pojawiało sie automatycznie w adresach. A przecież stronę mam na adresie z prefiksem www. Więc dlaczego to tak?
Dziekuję za każdą sugestię...
Pozdrawiam
TLo

fidox
31-03-2009, 14:42
prosze napiszcie odpowiedź na mojego posta powyżej
czy to jest mój błąd że nie mogę zainstalować ?
czy też ten bot nie pasuje do mojej wersji joomli?

fidox
31-03-2009, 14:49
Błąd. Nie znalazłem pliku instalacyjnego (XML) we wskazanym pakiecie. Być może pakiet jest podwójnie skompresowany.
taki mam komunikat - a w/g mnie wszystko ok