PDA

Zobacz pełną wersję : Zniszczyłem polskie litery



leiga
14-11-2008, 14:46
Takich tematów było już kilka, nie potrafię z pomysłów tam zawartych skorzystać...

Jestem po kilku nadpisywaniach skryptów/plików joomli. Międzyczasie straciłem bazę danych. Mam jednak kopię ze wczoraj wykonaną joomlapackiem. Kopia pochodzi z wersji serwisu 1.0.12 sunfire.

Po aktualizacji do JAL 1.0.15, utracie bazy i wgraniu jej poprzez MyphpAdmin pojawiły się znaki zapytania. Próbowałem wgrać bazę z zastosowaniem kodowania latin2 i utf8, bez powodzenia.

Po aktualizacji do JIE ten sam problem, dodatkowo pojawiły się również krzaczki.

W panelu MyphpAdmin widzę że w jakiś sposób zastosowano porównywanie poprzez latin1 swedish ci i to pewnie może być problem. Próbowałem poprzez ocje w panelu występującą - operacje ustawić porownywanie na latin2, bądź utf8 - niby ok, ale przy poszczególnych tabelach występuje latin1, a w podsumowaniu tabel pojawia się opcja przez mnie wybrana.

W czym może tkwić problem? Jakie informacje powinienem jeszcze podać?
Proszę o pomoc - co jest to widać na mikrobiolodzy.pl
Myślę, że powoli równiez zaczyna wchodzić opcja o pomoc odpłatną.

Edit

Otworzyłem kopię bazy za pomocą wordpada, to znalazłem:

AUTO_INCREMENT=9 DEFAULT CHARSET=latin1;

i w ogóle co chwila występuje latin1;

...

EDIT2

poprawiłem w wordpadzie wszystkie latin1 na latin2, wgrałem bazę z zaznaczeniem użycia latin2 i jest git :)
pozostała jeszcze kwestia krzaków przy biuletynie, lewy dolny róg strony. W czym tam może tkwić problem?
Są też krzaki w niektórych komonentach/modułach na panelu admina np joomlapack

Jola
14-11-2008, 21:57
Witam,
prawdopodobnie masz źle zapisane (złe kodowanie) pliki językowe komponentów. Sprawdź administrator/components/com_letterman/language/polish.messages.php.
Zapisz plik we właściwym kodowaniu (sprawdź czy nie zostawiłeś krzaczków). To samo dotyczy modułów i komponentów z panelu admina.
Pozdrawiam

leiga
16-11-2008, 21:51
Ok. sprawdziłem ten plik, o którym napisałaś. Wszystko OK jeśli chodzi o wygląd. Nie ma w nim wskazania na jakiekolwiek kodowanie.

Zapisz plik we właściwym kodowaniu
Tzn jak?

Jola
17-11-2008, 00:24
Witam,
chodzi o ustawienie kodowania w edytorze, z którego korzystasz (notatnik, PSPad, Gżegżółka, itp).:)

leiga
17-11-2008, 22:31
Uff, Boże znalazłem tę durną opcję... Pomogło, wielkie dzięki :D

Mam jeszcze tylko problem z komponentem docman i w utf i w iso nie mam polskich liter w opisie plików i w ogóle...

Jola
18-11-2008, 02:49
Którą wersję DocMan masz zainstalowaną - utf-8 czy iso?

leiga
19-11-2008, 09:05
Wiele wskazuje, że iso, gdy klikniesz :
http://www.mikrobiolodzy.pl/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=29&Itemid=60

Zobaczysz, że po zmianie plików językowych na kodowanie w utf-8 wszystko jest OK, po za "przyciskami"

Gdy w przeglądarce zmienię kodowanie na utf, reszta się kopie, a przyciski stają się OK.
Nie rozumiem co źle zrobiłem, że niektóre rzeczy po nakładce tej wersji jomli były ok, a niektóre złe.
Czy teraz problem może dotyczyć samej templatki docmana? Mam oryginalną.

Jola
19-11-2008, 17:54
Aby wszystko się poprawnie wyświetlało MUSZĄ być przestrzegane pewne zasady.
- na początku wybierasz sobie sposób kodowania utf-8 lub iso
- jeśli wybrałeś utf-8 to Joomla i wszystkie moduły i komponenty, które doinstalowujesz muszą być kodowane w utf-8
- baza danych - kodowanie: utf-8
- tabele w bazie danych: Metoda porównywania napisów - utf-8
- kolumny (tekstowe) w tabelach: Metoda porównywania napisów - utf-8
- jeśli edytujesz pliki w edytorze przy zapisie pilnuj żeby zapisywać je z ustawionym kodowaniem: utf-8
- jeśli wcześniej coś było namieszane i bazie danych są krzaczki: trzeba wyedytować pola, poprawić i zapisać (jeśli nie jest możliwa poprawa np z panelu admina)
- krzaczki w plikach Joomli poprawiamy przez konwersję do kodowania utf-8 lub ręcznie jak ma się zdrowie i zapisanie (z ustawionym kodowaniem utf-8)

Takie same zasady dotyczą wyboru na początku kodowania ISO (w bazie danych latin2)
Twój problem polega na tym, że raczej nie stosujesz się do tych zasad, a nawet nie wiesz co instalujesz albo masz zainstalowane.
Posprawdzaj wszystko - jak będziesz miał kompletne info - co jest w jakim kodowaniu - można będzie szukać rozwiązania problemu.
Pozdrawiam

leiga
19-11-2008, 18:34
Takich tematów było już kilka, nie potrafię z pomysłów tam zawartych skorzystać...

Jestem po kilku nadpisywaniach skryptów/plików joomli. Międzyczasie straciłem bazę danych. Mam jednak kopię ze wczoraj wykonaną joomlapackiem. Kopia pochodzi z wersji serwisu 1.0.12 sunfire.

Po aktualizacji do JAL 1.0.15, utracie bazy i wgraniu jej poprzez MyphpAdmin pojawiły się znaki zapytania. Próbowałem wgrać bazę z zastosowaniem kodowania latin2 i utf8, bez powodzenia.

Po aktualizacji do JIE ten sam problem, dodatkowo pojawiły się również krzaczki.

Tak więc sam już nie wiem co mam :/
Było sobie kiedyś... serwis joomla 1.0.12 sunfire, w polskiej wersji, od razu z dużą bazą dodatków, po polsku i wszystko śmigało jak należy. Później zrobiłem kopię bazy danych (jeszcze później okazało się, że wszystkie kreacje tabel były w latin1). Następnie zrobiłem upgrade do 1.0.15 i międzyczasie totalnie pokopałem bazy danych, tzn. wyczyściłem je. Wgranie ich kopi przez myphpadmin skończyło się totalnym brakiem liter polskich. Już nie pamiętam ile razy przekładałem pliki z JAL i JIE w wersji 1.0.15. W końcu na JIE, po zmianie ręcznie w bazach danych kreacji tabel na latin2 (porównywanie wpisów utf8) kontent i większość rzeczy stanęła normalnie. Później zgodnie z Twymi wytycznymi pozmieniałem pliki językowe problematycznych komponentów.

Tak, nie wiem jaką mam wersję, generalnie większość już jest OK, ale są jeszcze gdzieniegdzie jakieś problemy, ten z docmanem dość irytujący.

joomla to dla mnie koszmar, ale nie ma chyba lepszego darmowego... Więc dla mnie jest to już kilkumiesięczna droga przez mękę. Być może najłatwiej by było wrócić do kodowania tabel w bazie danych na coś ustalonego i zgodne z wersją, na którą bym przeszedł od zera.

Generalnie, gdyby była tutaj opcja wykazania wdzięczności osobie pomagającej, to miałabyś już kilka punktów, piwek, złota, uznań
odpowiedzi za pomocne :)

Pozdrawiam.

leiga
25-11-2008, 23:30
Ok. Kwestia docmana rozwiązana, faktycznie był plik językowy templatki docmana, po zapisaniu w formacie utf8, na stronie wszystko wygląda OK.
Raz jeszcze jolaass dzięki za pomoc. Pozdrawiam