PDA

Zobacz pełną wersję : Przyjazne url-e



robertone
23-11-2008, 16:43
Prowadze mały portal regionalny od jakiegoś miesiaca mam kilkadziesiąt artykułów i chce teraz, bo wcześniej nie doczytałem że to się na poczzątku robi zrobić przyjażne urle i aliasy z polskimi literami. Czy to jakos wpłynie na zawartosć mojego portalu czy też nie.
I jeszcze jedno jaki oprócz joomlapack jest dobry program do kopii bazy danych bo wymieniony u mnie źle działa?
Pzdr.

Dylek
23-11-2008, 18:27
1. przyjazne urle nie wymagaja ustawiania tego "na dzien dobry"
2. mozesz uzyc do tego wbudowanej w Joomle opcji (zakladajac ze masz 1.5.x)
3. Polskie litery raczej odpusc
4. A Ci, u ktorych masz hosting nie robia tego? W koncu placisz im nie tylko za miejsce na serwerze, ale za UTRZYMANIE tego w dzialaniu - a co za tym idzie, musza tez miec robione kopie :)

robertone
24-11-2008, 16:30
Tak mam Joomle1.5.7
Ale aliasy musze zrobić bo mi sie tworza dziurawe, tam gdzie jest łąń to brak litery;
Hosting robi każdy dzień backup, ale dla pewnośc chce miec drugi:)

Czyli aby zrobić przyjazne urle wystarczy zrobić tak jak pisze w pomocy?:


Druga opcja do włączenia to Use Apache mod_rewrite – ta opcja spowoduje kilka rzeczy jednak dla nas najważniejsze, że zlikwiduje magiczne „?php”. Jest jednak pewien problem. Jeżeli to teraz włączymy, to nie zadziała (Joomla! 1.5.3 ma problem z brakującym plikiem). Aby to rozwiązać należy najpierw wgrać w główny katalog Joomla! zwykły plik tekstowy o rozszerzeniu .htaccess (uwaga: nie ma nazwy tylko samo rozszerzenie).
Zawartość pliku:

DirectoryIndex index.php
RewriteEngine On
RewriteBase /


RewriteCond %{REQUEST_URI} ^(/component/option,com) [NC,OR]
RewriteCond %{REQUEST_URI} (/|.htm|.php|.html|/[^.]*)$ [NC]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule (.*) index.php
php_flag register_globals off
#RG_EMULATION on

Potem już włączamy wspomnianą opcję i jest ok.

zwiastun
24-11-2008, 16:38
aliasy robią się "dziurawe" jeśli tworzone są automatycznie z wyrazów zawierających znaki spoza alfabetu łacińskiego (angielskiego). Żeby się tak nie działo, musisz zainstalować komponent obsługujący proste adresy albo tworzyć aliasy ręcznie.

robertone
24-11-2008, 16:42
A, jak chce wgrać w ten główny katalog joomla to tam jest inny plik htaccess.txt, to mam go usunąć czy zostawić i tylko wgrać nowy plik .htaccess?

zwiastun
24-11-2008, 16:46
htaccess.txt zawiera standardowe ustawienia i zwykle wystarczy zmienić mu tylko nazwę.
Oczywiście, możesz umieścić własny .htaccess (tylko wtedy, gdy tak się nazywa jest interpretowany przez serwer), ale zwykle nie ma takiej potrzeby

robertone
24-11-2008, 16:52
dzięki