PDA

Zobacz pełną wersję : zdalna synchronizacja



qrdziel
24-11-2008, 12:07
Wiadomo, iż najlepiej obsługuje się Joomla na lokalnym serwerze - najszybciej i bezawaryjnie. Jednak serwis swój mam także na serwerze odległym podłączonym 24/h do internetu.
Czy istnieje jakiś komponent, lub program - który automatycznie dokonywałby zmian na zdalnym komputerze?? - jeśli chodzi o pliki - to są takie programy, ale chciałbym aby automatycznie baza danych też się instalowała.
Jako przykład:
1. na lokalnym serwerze piszę artykuły, zmieniam templatki, instaluję dodatki
2. po skończonej pracy klikam jeden klawisz, a program sprawdza różnice pomiędzy stroną na lokalnym serwerze i zdalnym
3. łączy się ze zdalnym komputerem i przez nockę aktualizuje tamtą stronkę
wiem, że mogę wszystko przy pomocy FTP'a i PHPMyAdmin'a, ale wtedy przerzucić muszę wszystkie pliki i całą bazę, a nie zmienić tylko różnice
albo program, który to wykonuje o określonej godzinie (np najmniejszego tłoku w necie)
a może wystarczy jakiś skrypcik w bash'u ??

Ukryty_Samuraj
24-11-2008, 17:12
Też takiego czegoś szukam...
Jak na razie używam JoomlaPack - po zmianach robię backup bazy i eftepa, wrzucam na serwer i rozpakowuję pliczki.
W JoomlaPack brakuje mi tylko takiej opcji jak "Przywróć backup" - wybieram odpowiedni pliczek sql i zip i komponent wczytuje je do serweisu :)

qrdziel
24-11-2008, 19:26
na razie tez tak robię ale ma to dwie wady:
1. dokonuję drobnych zmian w jednym artykule (np dorzucam zdjęcia), a muszę kopiować cały serwis, i całą bazę
2. jeśli wywalam jakiś dodatek - to chcę aby też go wywaliło na zdalnym kompie, a niestety tego nie robi - pliki zostawia

Ukryty_Samuraj
24-11-2008, 19:30
Ad.1. - jeśli dokonujesz zmian w artykułach wystarczy kopiowanie bazy.
Ad.2. - można zrobić inaczej - wszystko usuwasz i wklejasz od nowa :)

zwiastun
24-11-2008, 19:37
"Komponent" :) który automatycznie dokonuje w Joomla! zmian na zdalnym serwerze nazywa się... Joomla!
Panowie by chcieli mniej więcej coś takiego:
Mieć na serwerze stronę statyczno-dynamiczną. Obsługiwaną jak statyczna, zachowującą się jak dynamiczna.

Teoretycznie jest to możliwe. Wymaga napisania niemałego skryptu. Takiego subversion, tyle, że jeszcze obsługującego bazę danych.

A potem tylko klikam sobie: Aktualizuj i fruu.
Proszę sobie obejrzeć subversion i myślę, że wówczas Wam ochota przejdzie.

Ukryty_Samuraj
25-11-2008, 07:53
A ja znalazłem odpowiedni komponent wczoraj tylko teraz gdzieś go przesiałem - była możliwość "Backup & Restore" - super, muszę tylko go znowu znaleźć :D

qrdziel
25-11-2008, 14:30
no właśnie mi nie zależy na backup i restore
to potrafię wykonać FTP'em, ale nie wiem dlaczego zawsze w którymś miejscu zerwie połączenie i szukaj co przekopiował, a co nie
zależało by mi na: i tu dwie opcje
1. componencie, który zapamiętuje czynności wykonane na lokalnym serwerze - potem robimy APPLY i wykonuje to samo na zdalnych kompach
lub
2. porównuje zasoby na zdalnym kompie i:
- uaktualnia starsze pliki
- kopiuje brakujące plik
- kasuje zbędne
Musi to samo zrobić z tabelami w bazie

pierwszy pomysł byłby szybszy dla niewielu zmian (np tylko jeden artykuł), bo z tego powodu nie musiałby przeglądać całego serwisu, drugi pomysł jest dokładniejszy, ale wymaga ciągłego podłączenia do neta
a może by tak po wciśnięciu GO - robi listę plików do pliku tekstowego - wysyła na zdalny serwer - tam jest to porównywane z zawartością serwisu - nie obciążając łącza - na lokalny serwer wraca tylko plik tekstowy z wykrytymi różnicami i dopiero wtedy kopiuje niezbędne pliki
ja widzę to tak:
instaluję komponent na lokalnym serwerze - podaję w nim dane do serwera zdalnego - hasła i adresy ftp i mysql a on resztę robi za mnie
dla kogoś obeznanego z PHP i pisaniem componentów - to bułka z masłem

zwiastun
25-11-2008, 14:55
Spróbuj tę bułkę z masłem zamówić. I przygotuj kwotę pięciocyfrową. Jeśli tylko użyjesz odpowiednich wartości w każdej pozycji, to masz szansę, że starczy.
Przedtem radzę poczytać i pooglądać oprogramowanie do kontroli wersji.