PDA

Zobacz pełną wersję : Itemid ze str. głównej i z menu



cho_mik
25-11-2008, 21:01
Witam!

Mam zainstalowaną starą joomlę (1.0.11). Mam tam podefiniowane menu, m.in. typu blog z kategorii. Jeśli artykułowi kliknę "pokaż na str. głównej", pokazuje się z itemid takim samym, jakbym wszedł do niego z odpowiedniego menu.

Efekt dla użytkowników - jak klikną artykuł ze strony głównej, przenosi ich do menu, które zawiera blog z kategorii tego artykułu ("jesteś tutaj" też pokazuje, że jestem w menu z blogiem).

Zainstalowałem najnowszą 1.0.15 i działa to inaczej. Wszystko, co jest na stronie głównej, ma itemid równy 1 i jak się kliknie artykuł, menu się nie zmienia, "jesteś tutaj" też jest puste (strona startowa).

Czy to jest konfigurowalne? Czy może nastąpiła zmiana w sposobie działania joomli?

Marcin

zwiastun
25-11-2008, 21:17
Nie jest konfigurowalne. Zmiana nastąpiła już w 1.0 tylko Ty masz starego Joomla!

cho_mik
25-11-2008, 21:23
Nie wiem, jak to rozumieć. Różnica (u mnie) jest między 1.0.11 a 1.0.15. Na chłopski rozum gdzieś tam powinna zajść ta zmiana. Co to znaczy "zmiana nastąpiła już w 1.0"?

zwiastun
25-11-2008, 22:38
między 1.0.11 a 1.0.15 to tak ze 2 lata minęły!

cho_mik
26-11-2008, 10:05
Tu jest odpowiedź: [KNOWN ISSUE] Wrong itemid on frontpage (http://forum.joomla.org/viewtopic.php?f=377&t=35089&st=0&sk=t&sd=a&start=30). I rozwiązanie "problemu".

BTW: Zwiastun, dlaczego mówisz o joomli jako o "nim"?

zwiastun
26-11-2008, 12:28
W 1. rocznicę urodzin Core stwierdziło naocznie, że to ON a nie ONA!

cho_mik
26-11-2008, 14:31
Tyle tylko, że jeśli sprawa nie dotyczy czegoś, co ma płeć z natury (człowiek, zwierze itp), to takie sprawy reguluje język. Z budowy słowa wynika jednoznacznie, że po polsku to "ona".

No i wystarczy w porównać googlem "nowy joomla" i "nowa joomla", "stary joomla" i "stara joomla" itp. Ogół ma inne zdanie :)

zwiastun
26-11-2008, 14:47
Hmmm...
1. Zatem pan Lasota to Twoim zdaniem pani Lasota?
2. Skąd w ogóle wiesz, że Joomla! to rzeczownik? To tłumaczenie z suahili oznacza: 'razem', 'wspólnie' - a więc może to nie rzeczownik, tylko przysłówek.
3. Joomla! jest systemem zarządzania witryną. System to rodzaj męski czy żeński?
4. Większość ma rację - w demokracji. Język i owszem, też pewnym regułom demokracji podlega (powszechność użycia jest jednym z kryteriów poprawności), ale nie jest to kryterium jedyne i podstawowe.
Dyskusja na ten temat już była swego czasu prowadzona. Problem, oczywiście, pewien jest. I mnie się zdarzają - po przyjęciu ustalenia, że piszemy i używamy zawsze Joomla! (bez odmiany!) niekonsekwencje, niemniej:
a) Joomla! i tylko taką formę uznajemy za dopuszczalną (nieodmienna nazwa własna, bo zgodnie ze źródłem - przysłówek)
b) sprawa "płci" czyli rodzaju ujmowana żartobliwie, to TEN Joomla!, a nie ta Joomla; przysłówki rodzaju nie mają, a ten - od system zarządzania treścią, program komputerowy, choć można by i mówić "to", bo oprogramowanie,
c) standardy tłumaczenia... większość ma na nie wpływ ogromny, bo nie sobie a muzom, a dla "większości" tłumaczenie jest robione, ale ośrodek decyzyjny jest w PCJ :)

PS: Google jako autorytet językowy: trzeba by to przeprowadzić może jakąś ustawą sejmową? :)

cho_mik
26-11-2008, 18:39
Ad. 1 - z nazwiskami jest zupełnie inaczej, pisałem, że płeć biorą od płci osoby.
Ad. 2 - stąd, że jest nazwą czegoś. Przysłówki nie są nazwami (nie odpowiadają np. na pytanie "co?").
Ad. 3 - Skoda jest samochodem. Czy samochód to rodzaj męski czy żeński?
Ad. 4 - kryterium uzualne jest (jeśli dobrze pamiętam) jednym z 5 kryteriów oceny innowacji językowych. Nawet eksperci z poradni językowej PWN często posługują się Google'em do oceny częstotliwości użycia.

Teraz kilka luźnych uwag:
- toyota pochodzi od nazwiska (mężczyzny nota bene), a jest "ta toyota",
- fiat to wręcz skrótowiec, przy czym f pochodzi od "fabrica", a jest "ten fiat",
- "luft" pochodzi z niemieckiego i ma tam rodzaj żeński, u nas męski,
- inne dziwadło - "pekaes" jest męski, a przecież jest "ta komunikacja".

Mówiąc krótko - pochodzenie wyrazu jest praktycznie bez znaczenia. Liczy się wpasowanie w polską gramatykę.

Nie ma powodu dla unikania odmieniania wyrazu joomla. Polski jest językiem fleksyjnym, wyjątki robimy wtedy, jeśli coś się trudno odmienia. Joomla odmienia się wręcz "gładko".

zwiastun
26-11-2008, 19:28
W 99,99% zgoda. Problem w tym, że mamy do czynienia z nazwą własną.
Ale i w przypadku pospolitych rzeczowników (jeśli to rzeczownik) sprawa nie tak oczywista, o czym doskonale wiesz - starosty i wojewody przypominać Ci nie będę, bo doskonale znasz te przypadki rzeczowników rodzaju męskiego.
W moim mieście jest sklepik: "Tutaj" - mamże go odmieniać: W "Tutaju", przed "Tutajem"? Ten "Tutaj" to rzeczownik Twoim zdaniem?
Uzus - skoro już musimy tak fachmańsko - jest jednym z kryteriów oceny poprawności, o czym przecież napisałem. Ale ten uzus nie kształtuje się zupełnie sam, zależy także od ośrodków opiniotwórczych.
Itd.
Nie zahamuję rwącej fali, ale tymczasem wolę nieodmienne Joomla! a nie "Joomlę!" czy "Joomlowi!"- ten wykrzyknik jest elementem nazwy!

cho_mik
28-11-2008, 09:46
Cieszę się z 99,99% :) Z niektórymi nazwami własnymi rzeczywiście jest problem. Co do przywołanego sklepiku... Myślę, że to jeden z tych przykładów, które są mocno problematyczne. Z pewnością jest grupa osób, która powie "w Tutaju" i trudno mieć do niej pretensje.

Uzus rzeczywiście kształtują m.in. ośrodku opiniotwórcze, ale czasem kapitulują. Tak jest np. z "unikalny" i "unikatowy". Obecnie prawie wszyscy mówią "unikalny", podczas gdy jakiś czas temu znaczyło to "taki, którego można uniknąć". Inny przykład - "spolegliwy".

Jeśli chodzi o wykrzyknik... Pracowałem wiele lat w magazynie komputerowym i z podobnymi ozdobnikami mieliśmy do czynienia wiele razy. We wszelkich nagłówkach - zgoda, zostawiamy. Ale w normalnym zdaniu (a nie np. tabelce, nagłówku itp) to trochę nadgorliwe :)

Ja pozostanę przy Joomli, Ty przy Joomla! i zobaczymy, co przyniesie życie. Dzięki za przedstawienie swojego zdania i dyskusję :)