PDA

Zobacz pełną wersję : logowanie a plik configuration.php



mirio
30-11-2008, 15:21
Proszę o pomoc w rozwiązaniu nastepującego problemu.
Podczas instalacji Joomla, plik configuration.php był pierwotnie zapisany w kodowaniu ISO-8859-2 co powodowało problem, o którym pisałem w poście http://forum.joomla.pl/showthread.php?p=93709#post93709. Dzięki wskazówkom jolaass i zmianie kodowania przy zapisie pliku na utf-8 sprawa została rozwiązana. Jednak przy ostatniej nowelizacji joomli 1.5.7 do 1.5.8 pojawił się nast. problem: nie można się zalogować do zaplecza, także użytkownicy nie mogą logować się do serwisu - po każdej próbie wyskakuje ponownie okno logowania. Jednocześnie każde kliknięcie w podstronę, czy nawet w opcję przewijania stron w przeglądarce (obojetnie w przód czy do tyłu) powoduje każdorazowo zwiększanie ilości użytkowników online. Po zmianie kodowania pliku configuration.php na ISO i nadpisaniu na serwerze wszystko wraca "do normy" - pozostaje jedynie brak polskich znaków na stronie informującej o wyłączeniu witryny i w nazwie strony w nagłówku zaplecza (obok wersji joomli). Proszę o sugestie jakich dokonać teraz zmian, by przy kodowaniu configuration.php w utf-8 nie było problemów z logowaniem (próby zmiany hasła zarówno przez panel admina jak i w bazie danych nic nie dają).
Joomla 1.5.8, serwer mysql.cba.pl, Apache/2.2.9 (Debian), wersja klienta MySQL: 5.0.51a, kodowanie bazy: utf-8, system porównań dla połączenia MySQL: utf8_general_ci

zwiastun
30-11-2008, 15:46
Jeśli mi tylko wytłumaczysz po ludzku, zrozumiałym językiem, po kie licho edytujesz plik configuration.php ręcznie, zacznę się zastanawiać nad Twoim problemem. W przeciwnym wypadku rób sobie dalej po swojemu, a najlepiej zrezygnuj z Joomla, bo po co się masz męczyć z jakimiś durnowatymi narzędziami wizualnymi, skoro wszystko można robić bezpośrednio w kodzie.

Sory, za emocjonalny ton, ale opisany przez Ciebie problem ma pewno tyle wspólnego z kodowaniem pliku konfiguracyjnego, co piernik z wiatrakiem.

mirio
30-11-2008, 18:56
Zwiastun, nie obrażam się za ton - czasem ludzie robią różne irracjonalne rzeczy i dobrze, że ma kto im to wytknąć.
Plikiem konfiguracyjnym zacząłem się interesować po moim poprzednim poście, gdzie jolaass zwrócił mi uwagę na błędne kodowanie przy zapisie tego pliku. Dlatego teraz też poszedłem tym torem sądząc, że dalej jest z nim coś "nie tak".
Dzięki Twojej "burze" zająłem się jednak ponownie konfiguracją globalną, tam pozmieniałem krzaczki i po zmianie atrybutów config.php i zapisie wszystko O.K. - logowanie działa, w miejscach o których pisałem są polskie znaki. Dzięki, miałeś rację.
A umiejętność rozeznania się w kodzie i tak może się kiedyś przydać, poza tym sprawdza się stara zasada, że najlepiej uczy się na błędach.
Pozdrawiam

marcines7
16-12-2008, 00:54
Bez emocjonalnego tonu proszę Was - zwłaszcza mirio - podajcie co trzeba zmienić w konfigach i jakim narzędziem.
Dzięx.

zwiastun
16-12-2008, 01:03
Emocjonalny ton bierze się stąd, że użyszkodnicy :) grzebią bez potrzeby bezpośrednio w pliku konfiguracyjnym. I jeszcze to opisują ot tak sobie. Efekt - kolejni kandydaci na użyszkodników :) pytają, jakim narzędziem.

W Joomla konfiguruje się wszystko przy pomocy narzędzi zaplecza. Konfiguracja globalna ->opcja w menu Witryna, której nie sposób nie widzieć.

Jeśli natomiast z jakichś powodów koniczna jest ręczna edycja pliku configuration.php, to:
a) mogą to robić osoby, które mają pojęcie przynajmniej zielone na ten temat
b) jeśli mają pojęcie zielone, to raczej nie pytają, w jakim narzędziu, bo wiadomo, że w dowolnym edytorze, który służy do edycji skryptów. Teoretycznie może to być zwykły Notatnik, ale - niestety - tylko teoretycznie. Windowsowy Notatnik znakuje plik podczas zapisu BOM-em (3 znaczki na początku), powodującym błędy. Zatem dowolny edytor typu Zajączek, Pajączek, PSPad, Notepad++ itd. Pełno tego!