PDA

Zobacz pełną wersję : Kodowanie a moduły



a.g
02-12-2008, 07:51
Witam, mam zamiar stworzyć pierwszą stronkę opartą na joomli i dlatego ma kilka pytań. Dużo się naczytałem o tworzeniu szablonów, itd. Ale tak w sumie to nigdzie konkretnie nie znalazłem tekstu:

"Trzeba pociąć stronę opisać kodem i powstawiać funkcje tam gdzie chce się je mieć." - dobrze to rozumiem? tak jest w przypadku joomli? powiem szczerze, że nie zależy mi na robieniu instalacyjnego szablonu przez panel adm. Czy w takim razie mój tok rozumowania jest poprawny?


Druga sprawa, czy jeśli wybiorę taki sposób czyli "ręcznego" wklejania funkcji/modułów jak zwał tak zwał do index.php to jak wygląda instalacja modułów? i ich konfiguracja? czy nie będzie problemu z tym? Czyli wtedy instaluje moduł w panelu i dodaje do kodu dopiero?


Proszę o szybką odp. Jeśli podobny temat już był to przepraszam ale nie znalazłem a zależy mi na konkretnej odp.

Pozdrawiam.

zwiastun
02-12-2008, 11:37
Coś rozumiesz, ale chyba nie wszystko. Przygotowanie "wersji instalacyjnej" sprowadza się do poprawnego umieszczenia znaczników definiujących pliki szablonu, parametry szablonu, pliki językowe, pozycje modułów. Dla samej instalacji szablonu istotne jest wyszczególnienie wszystkich składników, dla działania - pozostałe elementy. Bez tego pliku (templateDetails.xml) szablon w ogóle nie zadziała!
Poza tym w procesie przygotowania szablonu ta część pracy jest akurat najprostsza.
Kolejne pytanie wskazuje również na niezrozumienie - nie ma czegoś takiego jak "ręczne" czy "automatyczne" wklejanie funkcji-modułów. Nie bardzo rozumiem co Ty pod tym rozumiesz. W każdym bądź razie w pliku głównym szablonu wstawiane są instrukcje umieszczające na stronach witryny komponent (treść główną) i moduły.

a.g
02-12-2008, 13:45
Dzięki za odpowiedź. Czyli ten plik templateDetails.xml muszę stworzyć nawet jeśli ta skórka nie będzie instalowana przez panel?

Nie wiem jak to się nazywa w joomli ale np w webspellu po prostu się includowało np counter.php i w tym miejscu pojawiał się licznik odwiedzin. I właśnie o to mi chodziło, bo z tego co przeglądałem PA joomli to jest możliwość zarządzania pozycją modułów z poziomu panelu. Mi na takim czymś nie zależy.

Chodzi mi o to, czy gdy powstawiam (nazwijmy to umownie) includy w danym miejscu ręcznie przez edycje pliku index.php, będę mógł bez żadnych problem zarządzac nimi (chodzi mi o funkcje nie o położenie) ?

zwiastun
02-12-2008, 14:17
Pytanie zbyt ogólne. Można dołączać do szablonu inne skrypty php na ogólnych zasadach (include, include_once, require, require_once). Tylko że Joomla! nie po to jest systemem, który ma określone rozwiązania, by w ich miejsce tworzyć własne i oczekiwać, że będą działały, jak standardowe.
Po prostu doczytaj najpierw na temat Joomla! trochę. Bo tak, to będziemy tutaj debatować na temat zakresu możliwych przeróbek Joomla!

a.g
02-12-2008, 15:34
Masz rację. Poczytałem trochę twojego poradnika odnośnie początków i szablonu i już mniej więcej rozumiem zasady. Tylko powiedz mi jeszcze taką rzecz, zainstaluje joomle, skopiuje swoją skórke z plikiem index.php i co dalej? trzeba tą skórkę aktywować w PA czy ona od razu będzie aktywna?

zwiastun
02-12-2008, 16:00
Gdy pobędziesz trochę na forum, zobaczysz, że takie pytania doprowadzają mnie do szewskiej pasji! Na takie pytania odpowiadają poradniki, a nie forum. Po to zostały napisane. Masz je za darmo.