PDA

Zobacz pełną wersję : Chmody 775 z prawem do zapisu



en'78
20-12-2008, 19:52
Witam, wprawdzie podobny wątek znalazłem na forum, jednak nie doszukałem się konkretnej odpowiedzi. Postawiłem po raz n-ty Joomlę, tym razem jednak na nowym serwerze (PHP 5.2.7 + Apache/2 + Joomla 1.5.8).
Sprawa dotyczy chmodów - oczywiście katalogi mam 775, pliki 644 - wszystkie po świeżej instalacji. Niepokoi mnie fakt, że pomimo tych praw mam prawa do zapisu [pomoc > informacje o systemie > Prawa do katalogów] - zielono.
Czy stan taki zależy od konfiguracji serwera? Adminem nie jestem, więc czy aby wszystko było w porządku i aby usunąć prawa do zapisu powinienem poustawiać chmody dla katalogów na 555, a plików na 444 ? Natomiast te, które powinny być do zapisu pozostawić na 755 i 644?
Wykonując polecenie na shellu chmod -R 555 ./* (to na tym forum znalazłem) załatwiam chmody 555 dla wszystkich plików i katalogów by uczynić ich niezapisywalnymi - czy te chmody mogą pozostać dla folderów i plików 555 lub nawet 511, czy dla plików dać te 444 lub 411.

Jeśli tak, to jakie jest polecenie by załatwić chmody wszystkim plikom we wszystkich podkatalogach nie zmieniając praw folderom i odwrotnie - załatwić wszystkie podfoldery nie ruszając praw plikom?

Poza tym parę wątków poniżej Hamster21 nadmienia o serwerach nazwa.pl i porusza ten problem, lecz odpowiedzi nie dostaje, też będę stawiał na nazwie niebawem serwis i wątpię bym od klienta dostał SSH, czy to oznacza zmianę plik po pliku praw?

A może istnieje opcja załatwiająca sprawę poprzez .htacces?
Sądzę, że pozostawienie chmodów 755 i 644 w obecnym stanie, gdzie Joomla ewidentnie pokazuje mi możliwość zapisu nie jest dobrym pomysłem.

zwiastun
20-12-2008, 20:56
A gdzie się naczytałeś tych mądrości?
Owszem, w paru miejscach piszę o prawach do katalogów, głównie po to, żeby było wiadomo, jak rozwiązać problemy w nadzwyczajnych sytuacjach. W żadnym miejscu nie pisze, że należy ingerować w "naturalne" ustawienia 755 dla katalogów i 644 dla plików, gdy nie ma ku temu wyraźnego powodu.

Skoro uważasz, ze wiesz lepiej, od twórców projektu, jak to sobie trzeba poustawiać, to sobie ustawiaj, ale nie zawracaj głowy innym użytkownikom swoimi dziwactwami.

en'78
20-12-2008, 21:38
Nie dziwactwami, jedynie pierwszy raz spotykam serwer, gdzie mam prawa do zapisu w panelu admina zaraz po skopiowania plików. Do tej pory z domyślnymi chmodami (755) praw nie miałem i to było ok.
"wiesz lepiej, od twórców projektu" - przecież słowa nie napisałem zarzucając cokolwiek projektowi - kwestia dotyczyła serwera

zwiastun
20-12-2008, 22:10
A ja obstaję przy swoim :)
Oczywiście, lepiej pytać, niż popełniać błędy, ale niekiedy są to pytania typu: czy do mycia lepsza jest herbata czy kawa z mlekiem, bo środek zalecany przez producenta mi się nie podoba.

W oryginalnym pakiecie instalacyjnym katalogi mają ustawione prawa na 755, pliki 644. Tobie się dziwne wydaje to, co normalne, czy też takie, jakie być powinno.

Nie sprawdzasz, jak być powinno, nie pytasz, jak być powinno, tylko roztaczasz swoje przypuszczenia na ten temat. Za chwilę przeczyta to kolejny użytkownik i zacznie kombinować ze swoimi prawami dostępu, bo mu się będzie zdawało, że się mądrości naczytał!

en'78
20-12-2008, 22:21
Nie pozostaje mi nic innego jak Ci zaufać :), jednak pamiętam, że na serwerach na których do tej pory instalowałem Joomla, zaraz po skopiowaniu zmieniałem prawa folderom takim jak np: images, mambots, itd. na 777 - w tym przypadku pozostają 755 i Joomla nie krzyczy że nie może zapisać. Po prostu zaniepokoiło mnie to.

zwiastun
20-12-2008, 22:26
Jak będziesz gdzieś koniecznie potrzebowac 775 lub raczej wyjątkowo 777 to sobie zmienisz, pierwsza 7 jak pewno wiesz - oznacza prawa do zapisu dla właściciela, czyli dla Joomla! i to w zupełności w normalnej konfiguracji wystarcza.

plumbum
22-03-2009, 21:39
...W żadnym miejscu nie pisze, że należy ingerować w "naturalne" ustawienia 755 dla katalogów i 644 dla plików, gdy nie ma ku temu wyraźnego powodu. ...

Pozwole sobie sie wtrącic. Moze i 644 jest ustawieniem domyślnym dla plików, ale w moim przypadku to tylko podczas czystej instalacji joomli. Bo gdy juz dogrywam patcha to niewiedzac czemu pliki nadpisane pojawiaja sie z 755. No i tak czy inaczej czeka mnie za kazdym razem poprawianie chmodów.
Kiedyś Zwiastun podawał link na forum angielskie joomli gdzie ktos umieszczal skrypt shelowy zmieniajacy chmody dla wszystkich plikow i katalogow. Znalazlem to dziasiaj, ale niestety watek jest w archiwum i pliku sciagnac juz nie moge. Jesli ktos ma to bylbym szalenie wdzieczny. Plik nazywal sie clean.zip a wrzucal go user zman818