PDA

Zobacz pełną wersję : Używanie szablou



Sova
29-05-2006, 12:26
Ostatnio dostałem pytanko takiej treści:

"Cześć. Wpadł mi w ręce(dostałem) jeden ze znanych, płatnych szablonów - ja za niego nie płaciłem. Czy mogę go używać?"

Nie jestem specjalistą od prawa - może ktoś pomóc?

magic
29-05-2006, 13:34
Też nie jestem specjalistą, ale sprawa jest dość prosta.
Warunki wykorzystania szablonu graficznego określa licencja z jaką jest on rozpowszechniany (oferowany na sprzedaż / oferowany do wykorzystania).
Ta licencja to podstawa.
Do tego dochodzi jeszcze prawo autorskie i pochodne prawa od niego - ale to już szczegóły.
Krótko mówiąc: jeśli przedmiotowa templatka rozpowszechniana jest z licencją, która mówi: "... zapłać, a potem możesz rozdawać kopie jakkolwiek i komukolwiek, a każdy w ten sposób obdarowany może sobie używać jak chce, rozdawać, a nawet sprzedawać..." - to pewnie ten "pytający" może ją sobie poużywać ... :D
Ja nie znam żadnej komercyjnej templatki z taką licencją ...

jamic
29-05-2006, 21:22
moim zdaniem nie. oczywiscie pokusa jest duza i jak wiemy wielu ludzi adaptuje templatki pod swoje potrzeby. ale ja uważam że nie powinieneś
używać czyjejś pracy bez sprawdzenia czy mozna to czynic.

Sova
29-05-2006, 23:43
Ok - rzucę trochę światła i uściślę - jest to ponoć szblon z "wytwórni" w rodzaju Rockettheme czy JoomlArt - więc szablon się kupuje i płaci...ale czy można go np. "dać" lub "podarować" komuś za free by ten z niego korzystał czy taki zakup zobowiązuje do korzystania tylko przez kupującego??

jamic
31-05-2006, 00:21
a nie lepiej napisac samemu szablonik ?

Sova
31-05-2006, 12:14
Pewnie, że lepiej... ostatecznie zawsze można zmodyfikować jakiś z licencją GNU/GPL tak by spełniał nasze oczekiwania:D. Cóż.. na szczęście problem, który poruszyłem nie jest moim problemem - chcialem tylko znać Wasze zdanie i mieć szerszą orientację w temacie na przyszłość.

enjoy777
01-06-2006, 11:48
Odpowiedz Magicka jest bardzo klarowna w tej sprawie, sprawdz licencje, szablony np rockettheme maja licencje ze uzywac szblonow moze tylko osoba oplacajaca czlonkowstwo w klubie, zeby ktos inny mogl jej legalnie uzywac musi rowniez wykupic takowe czlonkowstwo.
Jesli czlonek klubu wykorzystuje template dla swojego klienta, to klient ew. klubowicz musi za klienta oplacic czlonkowstwo, lub klubowicz musi wykupic licencje do wielokrotnego instalowania szablonow na stronach klientow jakies 250$

Colored
23-02-2008, 13:37
hmm....
Wpadla w moje rece komercyjana templateka przez co oczywiscie mam wglad w kod zrodlowy stronki, pliki graficzne i uzyte w niej przerobione moduly (na linencji GPl)
No to ja kudlaty durnowaty pomyslalem ze milo by bylo miec podobna templatke lecz bez kilku znaczacych powiedzmy funkcji :rolleyes: ale ogolenie bazujaca na pomysle.
wiec zaczynam tworzyc "reprodukcje" majac wglad w kod tej templatki.

Teraz moim zdaniem ciezko jest napisac plik index tak by "wygladal" oryginalnie przeciez posiada elementy ktore musza sie powtarzac w kazdej templatce. Podobnie ma sie sprawa z plikiem css kto z naz nie zapozycza gotowych opisow z innych templatek? :rolleyes: (web developer pod firefoxa)
Wiem ze sam fakt nielegalnego zdobycia komercyjnej templatki jest niemoralny, ale kto z nas nie ma mp3 na swoim dysku :cool:

Jak sie ma prawo do fragmentu kodu ? przeciez w kazdej templatce mozna znalezc powtarzajace sie fragmenty.

Sama zmiana grafik ich nazw powoduje spore zmiany w kodzie. nastepnie zmiana nazw "modulow" i ich miesc w index.php kolejny %, divy, kolory, css itd.
Jaka jest granica ?