PDA

Zobacz pełną wersję : joomfish - a url



stasio
02-01-2009, 10:43
Witam...
chce stworzyć strona w kilku językach ok 5... wiem ze najlepiej użyć do tego joomfish ale zastanawiam się jak to wykonać aby działało na zasadzie adresowania typu wikipedia np www.wikipedia.org a wersja polska jest na www.pl.wikipedia.org jak to zrobić w joomli? czy zrobić kolejne kopie strony czy może jakoś da sie to wykonać w jomfishu? czy w przypadku konieczności tworzenia kopii można jakoś zoomedia przekierowac aby kożystały z jednej kopi plików jpg?

zwiastun
02-01-2009, 11:38
Po co? JoomFish dostarcza przełącznika języków

hesar
02-01-2009, 12:24
ech zwiastun - a u ciebie to zawsze a po co skoro jest juz inaczej ;)

moze on wlasnie tak chce

do stasia:
moim zdaniem (akurat joomfisha nigdzie nie mam ale powinno zadzialac)
najprosciej byloby tak:
1. zalozyc subdomeny na hostingu dla roznych jezykow
2. w podfolderach dla tych subdomen utworzyc pliki index w ktorych zaaplikowac permanetnego redirecta na glowna instancje joomli z odpowiednim parametrem jezykowym dla joomfisha (pewnikiem bedzie to jakies ?lang=pl - albo cos w tym guscie ;P - tu moge sie nieco mylic ale jesli znasz sie troche to sie domyslisz o co chodzi)
jesli masz pytania dodatkowe to wal smialo ;)
zdravim
hesar

stasio
02-01-2009, 12:33
no właśnie ja tak chce :D
Hesar.... wiem o czym myślisz ale obawiam sie ze po przekierowaniu utraci on początek subdomeny np cz.wiki.org i będzie samo wiki.org/index.php?lang=cz
mi zaleząło by zeby przedrostek był stały chyba ze jakoś mozna to redirect wykonac

hesar
02-01-2009, 12:47
hmmm
nie jestem guru od htaccessa ale byc moze daloby to sie zalatwic podmiana adresow przez apache'a ???
w ten sam sposob co SEO friendly URL
niestety tu musisz pogooglac bo ja specem nie jestem
samo napisanie regulek dla roznych jezykow nie jest specjalnie trudne

ew. postawienie roznych instancji joomli opartych o ta sama baze dla roznych subdomen ale to juz podchodzi pod duza komplikacje zycia dla admina

taka sobie mysl byc moze skuteczna

zdravim
hesar

zwiastun
02-01-2009, 13:07
Ja rozumiem, że on tak chce, tylko jaki to ma sens oprócz mnożenia domen?
Przykładowo wywołana wikipedia to nie jedna witryna a niezależne witryny choć w tej samej domenie, każda działa na swoim, odrębnym silniku.
Istota Joomfisha - dodawanie tłumaczeń do oryginalnych tekstów, wczytywanie tłumaczeń lub oryginałów jeśli nie ma tłumaczeń, zgodnie z ustawieniem języka wybranym przez użytkownika.

Można spróbować skorzystać z jakiegoś komponentu multisite, w każdej subdomenie ustawić inny język.

Nadal jednak nie rozumiem, po co (ale rozumieć nie muszę).

hesar
02-01-2009, 13:15
jest jeden powod ktory moze byc wazny - prowadzenie polityki SEO dla roznych wersji jezykowych w google (czy innych wyszukiwarkach)
ew. podawanie obcojezycznym klientom roznych adresow (przyjaznych) nie zmuszajac ich do uzywania przelacznika po wejsciu na polskojezyczna strone

stasio
02-01-2009, 13:58
jest jeden powod ktory moze byc wazny - prowadzenie polityki SEO dla roznych wersji jezykowych w google (czy innych wyszukiwarkach)

i to jest ten najważniejszy punkt aby się zgadzało z określonymi normami jakie sa przyjęte dla serwisów... ze tworzy sie wersje jezykowe z przedrostkiem np de.cośtam.pl
pytanie... moge dać kopie stron na subdoemeny ale jak wywinąć z zoomgalery zeby kożystał z jednej kopi zdjęć, bo na tej stronie jest sporo galerii.... a tworzeni kopi plikó jpg to bedzie niepotrzebne marnowanie przestrzeni serwera.

hesar
02-01-2009, 14:19
nie mam bladego pojecia czy sie da ale albo podawac namiary na wszystkie obrazki w postaci pelnego url-a albo dla subdomen robic link do zoomgalery w glownej instancji (przy czym wtedy nastapi przekirowanie do innej wersji jezykowej w tym przypadku pewnie PL)

stasio
02-01-2009, 19:45
kochani co radzicie??

Pablo_01
03-01-2009, 00:20
W dodatkach jest zainstalowany "System - Jfrouter" i tam można zmieniać ustawienia na subdomeny.

Ja mam kilka domen, np. strona.pl, strona.de i teraz walcze jak zrobić by w zależności od domeny był inny język w Joomfish...

stasio
03-01-2009, 01:26
W dodatkach jest zainstalowany "System - Jfrouter" i tam można zmieniać ustawienia na subdomeny.

:/ u mnie brak... chyba ze źle szukam ....

stasio
03-01-2009, 14:49
mam problem z zainstalowaniem joomfish 2.0 czy on jest pod 1.5? czy tez pod 1.0.12 - 1.0.15 ?
nadal męczę problem Jfrouter