PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o oszacowanie czasu pracy.



irridium
05-01-2009, 18:57
Witam, mam chyba dość nietypową prośbę. Mianowicie wykonawca mojej strony/portalu od jakiegoś czasu zwodzi mnie z datą oddania gotowego projektu. Póki co widziałem layout i kilka gotowych modułów na stronie testowej. Moja prośba do Was jest taka, byście podali mi przybliżony czas, w którym poniższe komponenty powinny być wykonane, tj. ile dni takie coś zająć powinno osobie zajmującej się tworzeniem w joomli "zawodowo" - osobno części pierwszej i drugiej :F
Z góry dziękuję.
Btw. mam nadzieję, że w końcu wykona swoją pracę i nie będzie trzeba pisać przestrogi dla innych forumowiczów przed korzystaniem z jego usług...

CZĘŚĆ 1 - zrobione:
News flash
Menu rozwijane
Moduł AdSense pod reklamy google
Szablon dostosowany pod SEO
System newsów - tzw. punkty startowe na stronie głównej w poszczególnych kategoriach, moduł MiniFrontPage
System Google Analitycs
Informacje, zajawki
Mapa serwisu - komponent SEF Service Map
System backup - komponent JoomlaPack
Newsletter - moduł i komponent Communicator
System kanałów RSS - komponent Slick RSS
System przyspieszania pobierania danych z bazy danych

CZĘŚĆ 2 - moduły do zrobienia:
Galeria - profiluję w kodzie php skrypt komponent, moduły RSGallery2
Galeria video - profiluję w kodzie php skrypt komponent, moduły Seyret Video
System komentarzy - Jom Comment
Lista gier - komponent i moduły AlphComment v3
Zintegrowanie systemu logowania z systemem Community Builder
Komponent do pobierania plików i dokumentów - DOCmam
Liga gier - komponent League Results połączony z sondą do głosowania.


Dodam jeszcze, że chodzi o ogłoszenie, które tu z kolegą zamieszczałem ponad 2 miesiące temu...
http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=22280

idek
06-01-2009, 01:03
każdy pracuje swoim tempem ;) może koleś ma dużo na głowie, albo idzie mu sesja i trzeba zdobyć wszystkie zaliczenia, może do tego ma Dziewczynę, która zabiera mu każdy wieczór.... (ale dość już o mnie:D )

a tak na poważnie.. myślę, że maksymalnie tydzień (jeśli ktoś by przeznaczył po kilka (4-6) godzin dziennie, to robota jest to wykonania...

ale faktycznie miej na uwadze to co wyzej napisałem, bo nie tylko on nie wyrabia z terminami, wiem po mnie, że pisze Klientowi, że w ciagu tygodnia powinno być wszytsko ok, a tu nagle z różnych przyczyn robi się miesiąc... a czasami więcej... nad czym oczywiscie ubolewam i nie ma się czym chwalić :|

zwiastun
06-01-2009, 01:19
@Idek, sory ale bez przesady! Ani mi w głowie brać w obronę wykonawcę, zwłaszcza, że nie wiem, od jakiego czasu "zwodzi", ale:

a) czas realizacji ustala się w umowie (ustnej, pisemnej)
b) pytający ujawnia tylko część informacji - ani Ty, ani ja nie wiemy, co się faktycznie kryje pod tą specyfikacją
c) Wątpliwości powinien sobie wyjaśnić pytający z usługodawcą, do arbitrażu służą sądy powszechne a nie fora internetowe!
Wykonanie tego zlecenia byle jak to tydzień może starczy, porządnie - zespołowi może zająć także i 2-4 miesiące. Diabeł siedzi tam gdzie szczegóły!

idek
06-01-2009, 01:31
a ja mimo to bronie, żeby i mnie kiedyś ktoś obronił ;) (ale wiadomo.. czy zwodzi i sie jakoś tłumaczy, czy totalny olew, to dwie inne sprawy, więc może zrezygnuje z obrony.. pozostanę neutralny)

oczywiste jest jak pisze Zwiastun, że można w tydzień, ale i 2-4 miesiące.. każdy pracuje inaczej, ale myśląc zdroworozsądkowo to zlecenie ma w sobie jakąś nutę niepewności 'specyfikacyjnej', napisałem na oko ile może coś takiego zajmować myślę, że zleceniodawcy chodzi o to, by jego serwis działał na jakimś poziomie, a nie żeby zespół pracował nad nim 2-4 miesiące dopieszczając go w najdrobniejszych szczegołach,..

a jako, że poprosił o oszacowanie czasu, no to moja ocena jak wyżej.. podtrzymuje.. (oczywiście wiedząc tyle ile napisał, bez dokładniejszej specyfikacji) na każdą część wg mnie tydzien by wystarczył :] kropka ;)

zwiastun
06-01-2009, 01:49
Nie gniewaj się, ale ta dyskusja naprawdę nie ma zbytniego sensu. Jeśli znam Joomla! i otoczenie, a myślę że znam, to rozumiem, co się może kryć za sformułowaniami:

- system przyspieszania pobierania danych z bazy danych
- Galeria - profiluję w kodzie php skrypt komponent
- Galeria video - profiluję w kodzie php skrypt komponent,
- Liga gier - komponent League Results połączony z sondą do głosowania
Jeśli Ty to (plus pozostałe) wykonujesz w tydzień (i wiesz, co tu jest do wykonania) to jesteś odrzutowiec.
Rozumiem, że irridium chciałby porady, ale jedyna, jakiej mu można udzielić, to by przejrzał swoją umowę i wyciągnął wnioski:
a) zerwał umowę i zlecił zadanie innej firmie
b) wystąpił do Sądu z powództwem przeciw zleceniobiorcy, jeśli ten nie dotrzymał warunków umowy i naraził go na straty.

jusJack
06-01-2009, 02:07
Kolego @irridium - Ponieważ nie jestem profesjonalistą jeśli chodzi o joomla.
Mogę sobie pozwolić, żeby odbowiedzieć nie profesjonalnie, czyli na zasadzie: ile by MI to zajęło.
Na bazie Joomla 1.5 na standardowych templatkach
Czyli DZIAŁA ale nie WYGLĄDA

CZĘŚĆ 1 - zrobione:

*Instalacja JOOMLA - 20 minut

News flash - z konfiguracją 1,5 godziny
Menu rozwijane - 10 minut
Moduł AdSense pod reklamy google - 10 minut
Szablon dostosowany pod SEO - pomijam, z tym można się i miesiąc bawić
System newsów - tzw. punkty startowe na stronie głównej w poszczególnych kategoriach, moduł MiniFrontPage - mało precyzyjne - ale licz w godzinach
System Google Analitycs - 10 minut
Informacje, zajawki - mało precyzyjne - j.w.
Mapa serwisu - komponent SEF Service Map - tego nie znam, znam Joomap kilka minut
System backup - komponent JoomlaPack - tego nie znam
Newsletter - moduł i komponent Communicator - znam Acajoom - 3-4 Godziny
System kanałów RSS - komponent Slick RSS - godzina
System przyspieszania pobierania danych z bazy danych (? nie wiedziałem, że takie coś istnieje, 2Xcache plus kompresja kodu to jakieś 40 sekund w ustawieniach joomli) Ale może się dowiem co to za cudo

Razem: 1-3 dni maximum (jak będą kłopoty)

CZĘŚĆ 2 - moduły do zrobienia:
Galeria - profiluję w kodzie php skrypt komponent, moduły RSGallery2 - sama instalacja, jeśli wszystko jest ok - chwila, konfiguracja i tworzenie "otoczki "może się wlec do tygodnia
Galeria video - profiluję w kodzie php skrypt komponent, moduły Seyret Video - na standardowych szablonach kilka godzin, tworzenie nowych szablonów - kilka dni - tygodni ?
System komentarzy - Jom Comment - na standardowych szablonach kilka godzin, tworzenie nowych szablonów - kilka dni - tygodni ?
Lista gier - komponent i moduły AlphComment v3 - to nie moja branża
Zintegrowanie systemu logowania z systemem Community Builder - erm.... zawsze myślałem że to, jakby tak "samo się robi" przy instalacji CB ?
Komponent do pobierania plików i dokumentów - DOCmam - z konfiguracją kilka godzin.
Liga gier - komponent League Results połączony z sondą do głosowania.

TEN (http://www.nowepodhale.pl) serwis robię od 28 grudnia - w wolnych chwilach (w tym ręczna migracja bazy artykułów z joomli 1.0.15)

Jeśli w przypadku Twojego serwisu ani nie DZIAŁA ani nie WYGLĄDA... No cóż sam wyciągnij wnioski ....
Pozdrawiam
jusJack

irridium
06-01-2009, 03:46
Po pierwsze dzięki za wyczerpujące odpowiedzi ;)
A po drugie to... Owszem, zawiedliśmy z kumplem pod jednym względem - daliśmy się naciągnąć z czasem, po prostu oszukiwać ciągle – miała być umowa spisana, terminy i wszystko inne, o czym piszecie. Niestety wyszło tak, że nawiązaliśmy współpracę w połowie października, mamy styczeń, a portal miał być w ciągu dwóch tygodni…

Założyłem ten temat z zapytaniem. bo nasza cierpliwość się już skończyła totalnie. Facet miał nas totalnie w ... i musieliśmy mu pogrozić (żenua), że całą sytuację tu i na innych forach traktujących o joomli opiszemy, tzn. sposób Jego działalności i zachowania wzbogacony oczywiście o cytaty z smsów, rozmów na gg czy nagraniami rozmów telefonicznych, w których się zobowiązywał po sto razy, czego to On nam nie zrobi i na kiedy :F

W każdym razie jeśli w środę strony nie będzie, to napisany tekst zamieścimy w odpowiednim dziale jako przestrogę dla innych ; ] bo cóż nam pozostanie? :confused:
Co do aspektu finansowego, to nie ucierpimy na tym strasznie – będzie to cena zaufania i wiary w ludzi, zdawałoby się poważnych, bo sprawujących publicznie stanowisko pracy po za działalnością „webmasteringową”, o rodzinie już nie wspomnę…

Dzięki Wam mogę ocenić, czy Jego dzisiejsze zapewnienia, że na środę reszta modułów będzie gotowa, są możliwe do zrealizowania. Skoro piszecie o tygodniach, to zaczynam w to wątpić. Ale to już nie będzie moim problemem, jeśli zawali. Wydawał się w porządku, ale okazało się, że Jego szacunek do ludzi uzależniony jest od ilości PLN, od nich dostaje. A co ciekawe facet nie zajmuje się tym"z przypadku" - strony, które tworzył robią naprawdę duże wrażenie.

Oto zapewnienia wykonawcy:


Moduły do zrobienia:
Galeria - profiluję w kodzie php skrypt komponent, moduły RSGallery2 - 1 dzień
Galeria video - profiluję w kodzie php skrypt komponent, moduły Seyret Video - 1 dzień
System komentarzy - Jom Comment - 0,5 dzień
Lista gier - komponent i moduły AlphComment v3 - 0,5 dzień
Zintegrowanie systemu logowania z systemem Community Builder - 2 dni
Komponent do pobierania plików i dokumentów - DOCmam - 2 dni
Liga gier - komponent League Results połączony z sondą do głosowania - 3 dniMoże i się za bardzo rozpisałem, ale widząc Wasze życzliwe podejście wątpię, by ktoś mnie za to warnami nagradzał ;P
A, no i mimo wszystko mam nadzieję, że owego tematu z opisem całej sytuacji nie będziemy zmuszeni w czwartek tu zamieszczać. Jakby co, to Jemu się powiększy ilość wyników w googlach, nie mi :D :(

zwiastun
06-01-2009, 04:13
Widzę, że temat zachęca do wypowiedzi...
Nie jest moją intencją ucinanie dyskusji, choć ma podobny wymiar, co dyskutowanie, czy za zrobienie witryny w Joomla! 30 zł to dużo albo 5 tys. to mało. Być może nawet warto ją potoczyć, by uzmysłowić, że
a) rzeczy proste bywają skomplikowane (a kto tego nie wie?)
b) rzeczy pozornie proste nie są aż tak bardzo skomplikowane (kto tego nie wie?)
c) rzeczy skomplikowane są o wiele prostsze niż się nam wydaje (kto tego nie wie?)
d) drobiazgi zajmują dni i godziny (kto tego nie wie?)
e) efekt wymagający niewielkiego nakładu pracy może się wydawać niezwykle czaso- i pracochłonny i odwrotnie (kto tego nie wie?)
To prawda, że:
- Joomla! można zainstalować w kilka minut
- Do Joomla! można doinstalować sporo rozszerzeń w kilkadziesiąt minut, każde w kilka minut
- Ustawienia poszczególnych elementów (oddzielnie) mogą zająć kilka, kilkanaście minut

Ale z tych prawd niewiele wynika dla wyrokowania o tym, ile czasu zajmie przygotowanie konkretnej witryny!
Przykładowo: jusJack tworzy rozwijane menu w 10 minut: Czyżby?
Dodanie jednego odnośnika w menu i jego konfiguracja to 1-3 minuty przy założeniu, że już wszystko wiem, jak ma być, tylko zakładam i zaznaczam wcześniej ustalone opcje. Co zrobię przez 10 minut? 5-6 odnośników. Może ja jestem niemrawy, tak czy owak, w 10 minut żaden projektant nie zrobi sensownego menu do witryny, w której - jak wynika z zarysu - ma być zainstalowanych 10 (jeśli dobrze policzyłem) dużych komponentów!
Przez 10 minut jushack zainstaluje i skonfiguruje (jakoś) komponent/moduł obsługujący rozwijane menu.

Mój poprzednik dobrze oddaje istotę sprawy, że "na standardowych szablonach kilka godzin, tworzenie nowych szablonów - kilka dni - tygodni". Tak, instalacja i konfiguracja jakiegoś trochę bardziej rozbudowanego komponentu oparta na standardzie to godzina-kilka godzin. Ale, gdy w grę wchodzi dostosowanie do wymagań witryny, korelacja z innymi komponentami, to kilka godzin można spędzić na usuwaniu drobnych usterek, jakich w standardowych komponentach pełno, nie mówiąc już o dostosowywaniu do...

Mój poprzednik trafnie równiez korzysta ze skrótu "działa, ale nie wygląda" czy "ani nie działa, ani nie wygląda". Tworzenie witryny to kilka, a nie jeden etap pracy. Realizacje harmonogramu uzgodnionego z wykonawcą można przecież kontrolować. Nawet jeśli coś trwa dłużej, niż pzewidywał wcześniej wykonawca, to owo "dłużej" (ponad bezpiecznie ustalony termin) też da się wyjasnić i uzasadnić.

Żadna profesjonalna, a więc i odpowiedzialna firma nie podejmie się stworzenia ani w ciągu tygodnia ani w ciągu dwóch tygodni witryny, jaką pokrótce opisał irridium.

Reasumując:
- nie rozstrzygniemy tutaj sporu między irridium a wykonawcą, nie znamy szczegółów i nie będziemy ich znali
- nie twórzmy mitów: owszem, bez kwalifikacji można z Joomla! stworzyć i prowadzić samemu dobrą witrynę, niezbyt rozbudowaną i opartą na standardowych rozwiązaniach, ale stworzenie profesjonalnej witryny o bogatej funkcjonalności, jak np. zarysowanej przez irridium, to kilka tygodni żmudnej pracy, nawet wówczas, gdy firma dysponuje rozszerzeniami, które już poprawiła wcześniej.

PS. Dopisane, bo irridium zamieścił w międzyczasie swoją wypowiedź
a) nie zamieszczaj tu żadnych przestróg przed konkretną osobą czy firmą - możesz to zrobić na własną odpowiedzialność, na własnej stronie, jeśli jesteś pewien, że wygrasz sprawę o pomówienie (nie masz umowy!)
b) Nie znam szczegółów, ale sam oceń stan prac (właściwie to mógłbyś podać jakiś link do wersji testowej) i możliwości ich dokończenia "w kilka dni" - lepiej chyba ustalić jeszcze dodatkowe 2 tygodnie, ale skończyć, niż dwa dni i nie posunąć się naprzód
c) Jakaś część pracy jest już wykonana - rozumiem, że to zrekompensuje zaliczkę. A jeśli nie, no to dałeś się chyba naciągnąć na zbyt dużą zaliczkę!