PDA

Zobacz pełną wersję : Kodowanie bazy i instalacja



Jdwind
29-01-2009, 15:06
Witam, na nazwa.pl założyłem nową bazę z kodowaniem (metoda porównywania znaków dla mysql) utf8_general. Po instalacji Joomla JIE 1.0.15 wchodzę w phpmyadmin i dla wszystkich tabel w bazie mam Latin2... ? Jak instaluję lokalnie na xampp'ie mam wszystko w porządku. Na stronie mam problem z wyświetlaniem np. polskich dat. Co robię nie tak, możecie mi podpowiedzieć?
Pozdrawiam.

EDIT:
K**** to jakaś parodia? Rozmawiałem z gościem z nazwa.pl i mówi, że nie ma technicznej możliwości zmiany kodowania w momencie tworzenia bazy, i można zakładać tylko bazę z metodą porównywania znaków Latin2_general. O co tu biega, czy ktoś może mi powiedzieć? To, żeby nie korzystać z usług NetArt już wiem, ale serwer wykupiony i co mam zrobić?

Jdwind
30-01-2009, 18:38
To może ktoś mi podpowie jak zainstalować Joomla! JIE z kodowaniem utf8 na serwerze nazwa.pl? Wszyscy idą w kierunku utf i nie wierzę, że nie da się tego zrobić. Przecież to by było cofanie się w czasie...
Pozdrawiam

zwiastun
30-01-2009, 21:12
Czy istnieją jakieś specjalne powody, by do instalacji użyć JIE a nie J! 1.5.9?
Ad rem:
Nie da się zbytnio w jednej bazie danych utrzymywać tabel kodowanych w iso i w utf. Tzn: formalnie się da, ale w praktyce, jeśli przy tworzeniu tabeli nie zostaną przekazane w kwerendzie ustawienia językowe, to instalator zastosuje domyślne ustawienia bazy.
Twój kłopot polega pewno na tym, że masz bazę założoną wcześniej, kodowaną w latinX, z metodą porównywania napisów również latin_cóś.

Spróbuj skorzystać z poprawionej wersji JIE (poprawka dotyczy m.in. kodowania bazy danych) opublikowanej na www.multipartner.pl/ (http://www.multipartner.pl/)

Jdwind
30-01-2009, 23:08
Dziękuję Zwiastun. Znajomy przekodował mi bazę na utf i tabele są właśnie tak kodowane. Tylko właśnie zastanowiło mnie to, co napisałeś - czy teraz jak będę instalował jakiś np. komponent (w wersji utf8), czy nowo utworzone tabele w bazie będą kodowane w utf czy w ISO? A jeżeli w ISO to czy wersja z podanego przez Ciebie linka zapobiega takim sytuacjom?
Dziękuję i pozdrawiam.

MEA CULPA, kajam się publicznie oddając swój czerep pod topór. Wystarczyło jedynie zmienić w lokalizacji z pl_PL na pl_PL.UTF8 (podobno serwery UNIXowe tego wymagają, właśnie doczytałem :/). Znalazłem to wcześniej na forum, próbowałem u siebie na XAMPPie (szkoda tylko, że stoi na Windowsie a nie UNIKsie) i oczywiście nie działało. Na serwerze natomiast zadziałało. HOWQ.
Pozdrawiam i przepraszam za bajzel z mojej strony.

krkkrzysiek
04-02-2009, 21:07
Zabojczy temat....Dwie osoby nabijające posty.
Żal.pl....

multipartner.pl
15-02-2009, 02:24
Dziękuję Zwiastun. Znajomy przekodował mi bazę na utf i tabele są właśnie tak kodowane. Tylko właśnie zastanowiło mnie to, co napisałeś - czy teraz jak będę instalował jakiś np. komponent (w wersji utf8), czy nowo utworzone tabele w bazie będą kodowane w utf czy w ISO? A jeżeli w ISO to czy wersja z podanego przez Ciebie linka zapobiega takim sytuacjom?
Dziękuję i pozdrawiam.

Naprawdę bardzo mi miło, że "Zwiastun" podał linka do mojej strony. Nie chcę tu reklamy robić, bo nie o to chodzi, ale z UTF-8 naszym kochanym to jest tak, że faktycznie trzeba wpisać pl_PL.UTF8 natomiast w plikach SQL instalacji zmienić przy każdej tabeli
ENGINE=MyISAM naENGINE=MyISAM DEFAULT CHARSET=utf8

ja mam swoją stronkę na OVH, i mi się pojawialo cośtam swedish blablabla - i mimo wpisania pl_PL.UTF8 nie działały polskie znaczki.

dlatego na mojej stronie masz wersję z wkompilowanymi tymi dwoma bardzo małymi, ale przydatnymi rzeczami. ogólnie co uzywam to sprawdzam na utf-8 - wydaje mi się że to kodowanie i tak i tak stanie stę standardem - i jak coś poprawiałem to wrzucam do ściągnięcia.

Pracuję na joomli 1.0.15 pobranej z joomla.pl - też jest poprawiony bug kalendarza, przy zaznaczaniu "czasu życia" artykułu - kalendarz wpisywał w złej kolejności dni miesiące i lata, i się kaszaniło.

ps. Gdyby nie joomla.pl to bym nic sam nie zdziałał, więc ukłony i jeszcze raz podziękowania.