PDA

Zobacz pełną wersję : Dodatki Comercial i Non Comercial na Licencji GPL



piasio
30-01-2009, 16:00
Poszukując bezpłatnych komponentów (do użutku na firmowe jstronce) znajduje takie na GPL / GPLv2.0 ale opisem Commercial lub Non-comercial. Np. BreezingForms (http://extensions.joomla.org/extensions/4709/details)Co to konkretnie oznacza ?
.

zwiastun
30-01-2009, 16:53
Tak najogólniej:
Jeśli będziesz
a) używać komponentu na stronie firmowej (przedsiębiorstwa)
b) używać komponentu na stronie budowanej na czyjeś zlecenie (nie ma znaczenia, czy otrzymujesz za to zapłatę, chyba że wykonujesz ją dla organizacji non-profit)
musisz go po prostu kupić.
Jeśli używasz na własnej niefirmowej stronie albo na wykonywanej nieodpłatnie stronie dla organizacji (stowarzyszenia) non-profit, możesz użyć go na licencji noncomercial

piasio
30-01-2009, 18:30
Czyli wnioskuję z powyższego że aby dodatek był faktycznie bezpłatny w użytku firmowym musi być non-comercial..

Nosek
30-01-2009, 18:59
Mnie zawsze się wydawało że GPL - Commercial oznacza coś w stylu ninjoomla - rozszerzenia są wydawane na licencji GPL (dowolność w edytowaniu kodu?) ale żeby je pobrać trzeba wstąpić do "klubu", oczywiście za stosowną opłatą... W każdym razie, dzięki Zwiastun za wyprowadzenie z błędu :)

piasio
30-01-2009, 21:07
W sumie to ja mam totalną kaszanę w głowie...
Przeczytałem artykuł GPL - płatne czy bezpłatne? (http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=140&GPL++platne+czy+bezplatne?) w portalu www.dobreprogramy.pl i zastanawiam się jak ma się rozróżnienie comercial / non- comecial do licencji GPL. Z tego co czytałem wynika że nie ma rozróżnienia do jakich celów używamy dany soft a ewentualna opłata jest za dystrybucje.. potem kazdy może dany program rozpuszczać za darmo..

brylinx
12-10-2009, 10:04
Odświeżę trochę wątek.
Mam pewne wątpliwości, więc jeżeli możecie wyprowadźcie mnie z błędu.
Zamierzam kupić dodatek z http://extensions.joomla.org/. Rozprowadzane tam komponenty oparte są na licencji GPL z adnotacją non comercial, bądź comercial.
Zrozumiałe dla mniej jest, że w przypadku dodatków rozprowadzanych na zasadzie non comercial, mogę użyć komponentu do celów niezarobkowych, lub uzyskać zgodę autora i wtedy hulaj dusza...
Jasne jest również, że ktoś pobiera opłatę za dystrybucję dodatków comercial (bo za sam produkt na licencji gpl zdaje się, że nie może pobierać opłaty).
Teraz pytanie, czy zakupując komponent typu comercial, jestem ograniczony tylko do używania, go na jednej witrynie oraz czy mam dowolność, tak jak w przypadku zwykłego gpl (oczywiście po zapłaceniu za dystrybucję) na zmianę kodu? Poza tym rozumiem, że ewentualne modyfikacje kodu powodują, że nowa wersja komponentu nadal będzie gpl, ale czy muszę go dalej rozprowadzać jako comercial, czy mogę go rozprowadzać za free.
Druga sprawa, licencja gpl daje mi prawo do źródeł i swobodnej modyfikacji kodu, jednak czy również odnosi się do komponentów flash, w szczególności czy uzyskam prawo do plików .fla?

brylinx
15-10-2009, 14:30
Moje wątpliwości częściowo rozwiane. Ale może te informacje przydadzą się innym. Przy zakupie okazało się, że dodatek jest na licencji gpl, z prawem do użytkowania na dowolnej ilości witryn i prawem do dowolnego modyfikowania kodu. plików .fla niestety nie doczekałem się. Opłata pobierana za program do de facto opłata za udostępnienie programu oraz prawo do wsparcia i aktualizacji w pewnym okresie czasowym.

zwiastun
15-10-2009, 15:18
Z prawem używania na wielu witrynach bywa różnie - zależy od konkretnego produktu, który może być licencjonowany na jedną witrynę/domenę albo określoną ilość witryn/domen.