PDA

Zobacz pełną wersję : Prawa do nowych plików w 1.5.x



filobart
10-02-2009, 21:00
Witam,
Potrzebuje, by pliki i foldery tworzone przez użytkownika (apache'a) miały inne uprawnienia chmod niż domyślne 644 i 755. (zdaje sobie sprawę z tego, ze ustawienia są zazwyczaj najlepsze i z ryzyka, jakie niesie ze sobą zwiększanie uprawnień)
W Joomli 1.0.x taka opcja znajdowała się w Witryna > Konfiguracja > Serwer > Prawa do nowych plików/folderów (CHMOD new files), natomiast nie ma tego/nie wiem gdzie można znaleźć to w Joomla 1.5.x (mam 1.5.9).
Na forum joomla.org znalazłem, wypowiedź, że "1.5 Has the ftp layer..so.. if you are not running suphp (or equivalent) you can keep secure file permissions and yet still write to files when needed."

Więc czy mógłby ktoś podać np. plik ustawień Joomli, w którym można te domyślne ustawienia zmienić ręcznie (administrator serwera to właśnie zasugerował), wskazać jakiś dodatek, który by to pozwolił zmienić, czy może mam rozumieć, że taka zmiana w 1.5 jest jednak niemożliwa?

Pozdrawiam :)

fryc
10-02-2009, 23:25
Witam,
Potrzebuje, by pliki i foldery tworzone przez użytkownika (apache'a) miały inne uprawnienia chmod niż domyślne 644 i 755. (zdaje sobie sprawę z tego, ze ustawienia są zazwyczaj najlepsze i z ryzyka, jakie niesie ze sobą zwiększanie uprawnień)
W Joomli 1.0.x taka opcja znajdowała się w Witryna > Konfiguracja > Serwer > Prawa do nowych plików/folderów (CHMOD new files), natomiast nie ma tego/nie wiem gdzie można znaleźć to w Joomla 1.5.x (mam 1.5.9).
Na forum joomla.org znalazłem, wypowiedź, że "1.5 Has the ftp layer..so.. if you are not running suphp (or equivalent) you can keep secure file permissions and yet still write to files when needed."

Więc czy mógłby ktoś podać np. plik ustawień Joomli, w którym można te domyślne ustawienia zmienić ręcznie (administrator serwera to właśnie zasugerował), wskazać jakiś dodatek, który by to pozwolił zmienić, czy może mam rozumieć, że taka zmiana w 1.5 jest jednak niemożliwa?

Pozdrawiam :)


jak masz dedyka to zmien ustawienia umask

filobart
11-02-2009, 00:20
Serwer niestety obsługuje wielu innych użytkowników w instytucji. Ale dzięki za podpowiedz, być może to pozwoli rozwiązać problem w inny sposób...

Spróbuje też dorzucić w php umask do komponentu uploadu, może w ten sposób się jakoś da :)

zwiastun
11-02-2009, 00:26
To i ten serwer ma swojego administratora, a ten administrator zapewne ma wiedzę na temat konfiguracji serwera, a jeśli nawet nie ma, to bez trudu ją znajdzie w Internecie.
W jego kompetencji jest rozwiązanie problemu.
PS A swoją drogą, co miałyby rozwiązać inne uprawnienia? Bo zmienić to je można prostym poleceniem chmod!

filobart
11-02-2009, 00:56
To i ten serwer ma swojego administratora, a ten administrator zapewne ma wiedzę na temat konfiguracji serwera, a jeśli nawet nie ma, to bez trudu ją znajdzie w Internecie.
W jego kompetencji jest rozwiązanie problemu.

Ano cóż, tenże administrator stwierdził, ze uprawnienia dla plików uploadowanych przez Joomle nadaje Joomla, wiec to w gestii osoby obsługujacej CMS, a nie jego, leży zmiana ustawień.



PS A swoją drogą, co miałyby rozwiązać inne uprawnienia? Bo zmienić to je można prostym poleceniem chmod!

A problem jest prosty :) Plikami przez sftp zarzadza adminx i musi on z racji swojej pracy miec dostęp do wszystkich plików na wirtualnym serwerze. Natomiast wspomniany wyżej administrator serwera ustawił (i tlumaczy ze nie moze zmienic), by pliki wgrywane przez apache'a są dla adminax niedostępne, zatem i chmoda nie wykona na nich...

Najchętniej bym doinstalował com_extplorer, ale przy tej konfiguracji serwera nie widzi on drzewa na serwerze (nie znam sie na tym komponencie za bardzo więc nie wnikałem dlaczego).

Pozdrawiam

zwiastun
11-02-2009, 01:15
Zadedykuj administratorowi swojego serwera np to:
http://aiv-dev.info/2007/12/30/konfiguracja-apache-fastcgi-suexec-php-4-5-kilka-innych-rozwiazan/
I powiedz mu, że czasy, w których można ludziom wciskać ciemnotę, mijają szybciej, niż mu się wydaje.
Ja się na tym w szczegółach nie znam, ale możliwe jest napisanie prostego batcha, który będzie poprawiał własności skryptów dodawanych przez FTP. Może to pan administrator potrafi, zamiast mówić, że się nie da!

filobart
11-02-2009, 09:24
Pewnie tak zrobie, dzięki :)
I ze zwykłej ciekawości (i żeby zakończyć watek): mam zatem rozumieć, że to, o co pytałem w temacie, jest w Joomla 1.5 niemożliwe lub znacznie trudniejsze do ustawienia przez przeciętnego użytkownika niż się pozornie wydaje w porównaniu z 1.0.x?

zwiastun
11-02-2009, 11:25
Prawa do katalogów ustawione na 755 oraz plików na 644 są takie, jak być powinny. Wyjątkowo trzeba zmienić czasem np. prawa do fotografii w galeriach (np. 707).
Problemem nie są te ustawienia, ale własność plików i katalogów. Na większości poprawnie skonfigurowanych serwerów linuksowych problem rozwiązuje włączenie warstwy FTP w Joomla!, na innych - pomagają rozwiązać kompetentni administratorzy. Nie jest na pewno tak, że się nie da. Chyba, że korzysta się z taniego albo bezpłatnego serwera współdzielonego, których dostawcy udostępniają co udostępniają na warunkach: darowanego konia.