PDA

Zobacz pełną wersję : Płynne szerokości.



andrzej61
23-02-2009, 23:38
Ciekaw jestem jak to się robi. Strona tvn24 na przykład ma płynną szerokość i zawsze wyświetla się na całą szerokość ekranu, czy to będzie rozdzielczość 1024 czy 1400. Prosta sprawa z samą szerokością templaty i nawet kolumn które można wyrazić w procentach. Ale wydaje mi się że czcionki również są wyskalowane tak, że są coraz większe przy większych rozdzielczościach.
Jak to możnaby zrobić, żeby wielkość czcionek była zależna od rozdzielczości. Czy obrazki również daje się tak płynnie skalować? Jak to byłoby możliwe na Joomli ?

idek
23-02-2009, 23:54
Strona tvn24 na przykład ma płynną szerokość i zawsze wyświetla się na całą szerokość ekranu
nie szarżuj tak z wielkimi kwantyfikatorami ;) ja mam 1280 szerokości i strona nie ma u mnie 100% tylko jak widze w kodzie: width="970"


poza tym czcionki sie nie zmieniają zależnie od wielkości rozdzielczości.. byłoby to torszkę dziwne.. niemniej są skryty, w których możesz przypisać indywidualne style dla różnych rozdzieczości.

oczywiście obrazków nie da się płynnie skalować, co możesz sobie zobrazować w FF trzymając wciśnięty CTRL i naciskając + :)


jeśli chodzi o J!, to są moduły nawet w standardowym szablonie jest, który daje możliwość powiększania czcionki (ale robi to user). Ale i oczywiści idzie w % jak słusznie napisałes wyrazić odpowiednie wielkosci no i wtedy już tylko od fantazji programisty i ograniczeń przeglądarek zależy jak stronka będzie się zmieniała pod różnymi rozdzielczościami

mino
24-02-2009, 09:09
Wydaje mi się, że użycie jednostki 'em' dla wielkości czcionki może tutaj być rozwiązaniem. Gdy używamy pikseli do określenia wielkości czcionki, to niezależnie od rozdzielczości monitora czcionka zawsze ma wysokość przykładowo 10px. Gdy użyjemy jednostki 'em' otrzymujemy wielkość jaką eferuje nam system operacyjny, który dba o to, aby czcionka miał poprawny rozmiar. 1em o ile pamiętam to standardowa wielkość czcionki w OS.

zwiastun
24-02-2009, 10:30
Może zamiast dokonywania olśniewających odkryć, postudiują Panowie HTML i CSS?

andrzej61
27-02-2009, 18:47
Byśmy postudiowali, ale też sugestii zawodowców co do rozwiązania problemu byśmy poczytali. Bo jako amatorzy nie mamy zawsze czasu żeby wszystko studiować.
Czcionki też można wyrazić w procentach, ale czy to jakoś można z tego zrobć żeby w zależności od rozdzielczości były większe fonty?
Teraz jest taki czas, że ludzie mają bardzo różne rozdzielczości ekranu. Fajnie by było gdyby wreszcie wszyscy mieli 1400. Ładnie się stronki robi. Ale nie mają. Niestety.

idek
27-02-2009, 23:55
Fajnie by było gdyby wreszcie wszyscy mieli 1400. Ładnie się stronki robi

niee... jak komu, mnie najlepiej się robi w szerokosci ok 960, jeśli grafika ma być większa, to cięzko jest zachować jako takie proporcje, żeby wszystko miało ręce i nogi i żeby nie wygladala za bardzo rozlaźle ;)

andrzej61
28-02-2009, 02:13
Akurat rafiką nie widzę problemu. Można przecież uzyskać identyczne proporcje co przy innych rozdzielczościach. A fonty, jest lepiej bo przy 1400 jak sie ma co piksel możliwości to można fajnie dostosować.