PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawienie chmoda dla tworzonych katalogów



marsjan1985
27-02-2009, 08:00
Mam taki problem. Właśnie stworzyłem serwis na joomla 1.5.8. W jaki sposób mogę nadać prawa do dynamicznie tworzonych katalogów. Np na witrynie mam komponent katalogu firm. Do każdej firmy można dodawać zdjęcia. Gdy dodaje się pierwsze zdjecie tworzony jest katalog, który ma zawierać zdjęcia tylko dla tej firmy. Z tym że katalog tworzy się z ograniczonymi uprawnieniami i potem nie mozna zapisac zdjęcia do tego folderu. Podobnie jest przy instalacji momponentów. One się zainstaluja ale nie mam praw do ich modyfikacji. Za każdym razem muszę prosić admina serwera o zmiane uprawnień. W joomli 1.0 gdzie miałem podobna funkcjonalnosc nie było tego problemu. Wydaje mi się że dlatego że w panelu admina mogłem okreslić prawa dostępu do katalogów, w joomli 1.5.8 już tego nie ma. Czy można to zmienić w jakimś pliku, czy może to jednak sprawa dla administratora serwera?

trzepiz
27-02-2009, 08:47
jeśli chodzi o możliwość zmiany chmod z poziomu joomla dla dowolnego pliku/katalogu to zobacz to :

joomlaXplorer (http://www.joomla.pl/content/view/127/2/)


-możemy zadecydować teraz o rekursywnej zmianie uprawnień do katalugu i/lub wszystkich plików w nim zawartych,

- lepsza reprezentacja praw do plików/katalogów
(szczególnie przydatna na systemach unixowych),możliwość zmiany nazwy pliku/katalogu,
komponent pamięta ostatnio odwiedzony katalog (do momentu, gdy pozostajemy zalogowani do panelu admina),

- poprawiono kilka znalezionych w międzyczasie błędów.

marsjan1985
27-02-2009, 08:54
Mam ten komponent. Ale mi chodzi głównie o to, żeby tworzony katalog od razu miał nadane odpowiednie prawa, a nie aby potem trzeba było je zmieniać. Bo przyznam szczerze że osoby zajmujące się dodawaniem nowych treści na stronie są dość leniwe i chcieliby aby wszystko się samo robiło. W joomli 1.0 w global confuguration zakładka serwer były ustawiane prawa do katalogów. Chyba od joomli 1.5.3 z tego zrezygnowano, choć może nie do końca i te dane są zapisane w jakimś pliku. No chyba że ten komponent umożliwia odgórne nadanie praw dla katalogó, które bedą tworzone w przyszłości.

marsjan1985
27-02-2009, 09:37
Dobra poradziłem sobie. Dałem sobie spokój z jakimiś globalnymi ustawieniami joomli i zastosowałem zwykła funkcje chmod php :) w miejscu gdzie tworzony jest nowy katalog.