PDA

Zobacz pełną wersję : Uprawnienia do katalogów



q3d
10-03-2009, 09:16
Witam,
powiązane z tematem wątki czytałem, nie mam jednak do końca jasności oraz nie wiem czy wina leży wyłącznie po mojej stronie, a przed rozmową z adminem chciałbym mieć co do tego pewność

Joomla 1.0.15 wgrana na serwer przez FTP, import bazy przez phpmyadmin i wszystko funkcjonuje tak samo jak na localhoscie.
Problem polega jednak na tym, że po takim wgraniu (przez FTP) nei mogę wczytywać plików, instalować modułów, komponentów, itp. z poziomu instalatora panelu administracyjnego. Innymi słowy z poziomu PHP.

Prawa dostępu po wgraniu przez FTP są ustawione na 775 dla katalogów i 664 dla plików. Zmiana uprawnień dla katalogów na 777 przynosi efekt i mogę wczytać np. zdjęć do katalogu images. Jednak jak sądze katalogi nie powinny chyba mieć ustawionych uprawnień aż na 777, zgodnie z tym co napisano np tutaj:

http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/440/51/ (http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/440/51/)

Cała sytuacja wynika najprawdopodobniej z tego, że katalogi po wgraniu przez FTP należą do innego uzytkownika (ftp) i dlatego nie ma do nich dostępu użytkownik (apache).

Czy mam rację? Czy taka konfiguracja serwera jest regółą i ma swoje uzasadnienie?

Oczywiście jeżeli zainstaluje Joomle przez jej instalator (co sugeruje admin) wszystko jest ok, ale wówczas nie moge nadpisywać plików przez FTP, co jest bardzo niewygodne i przysparza dodatkowej pracy.

Bazyl
10-03-2009, 09:52
Złe ustawienia serwera. I tyle.
Czytałeś wątki powiązane z tematem, to wiesz.

q3d
10-03-2009, 11:40
Tak mi się wydaje. Nie wiem z czego wynika tego typu konfiguracja. Jest to dobrze znana i w mojej opinii bardzo dobra firma hostingowa, która już od kilku lat utrzymuje tego typu konfigurację kont użytkowników na których dzialaja usługi (ftp, apache, itp).

To odpowiedź administratorów (czas oczekiwania 10 sekund)
"
PHP działa jako moduł apachea czyli trzeba ustawiać 777 jeśli chcecie Państwo coś uploadowac przez PHP. Za jakiś czas będzie to zmienione, php będzie wywoływane spod użytkownika wtedy nie trzeba będzie nadawać praw.


Pliki stron ma Pan zabezpieczone przez open_basedir
"

zwiastun
10-03-2009, 13:47
Jak widać z odpowiedz, administracja serwera wie, w czym problem. Nie oczekuj, że będziemy to objaśniać po raz kolejny, nie tylko dlatego, że już było, ale także dlatego, że objaśnienia niewiele zmienią. Jako korzystający z serwera nie skonfigurujesz go!

q3d
10-03-2009, 19:18
Jak widać z odpowiedz, administracja serwera wie, w czym problem. Nie oczekuj, że będziemy to objaśniać po raz kolejny, nie tylko dlatego, że już było, ale także dlatego, że objaśnienia niewiele zmienią. Jako korzystający z serwera nie skonfigurujesz go!

Jak napisałem chciałem jedynie potwierdzić swoje przypuszczenia by nie dać się zbyć standardowymi odpowiedziami administratorów, co zresztą miało miejsce i dopiero w kolejnej odpowiedzi wyjaśniło się (przynajmniej dla mnie), że to kwestia konfiguracji serwera.

Szanuje Pana wkład pracy w rozwój społeczności Joomla. Nie mniej jednak, jeżeli gdzieś Pan jeszcze natknie sie na mój post - proszę na niego nie odpowiadać, gdyż nic od Pana nie oczekuje.

zwiastun
10-03-2009, 19:44
Szanuje Pana wkład pracy w rozwój społeczności Joomla. Nie mniej jednak, jeżeli gdzieś Pan jeszcze natknie sie na mój post - proszę na niego nie odpowiadać, gdyż nic od Pana nie oczekuje.

W świetle powyższego proszę rozważyć swoje uczestnictwo w tym forum. Póki co, jestem nie tylko jego administratorem i nie mam najmniejszej ochoty psuć dobrego nastroju gościom, którym nie odpowiada gospodarz. Przymusu bywania tutaj nie ma żadnego!
Dziwna to wypowiedź np. w świetle tego, co można wyczytać pod adresami:

http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=10440
http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=24442

q3d
10-03-2009, 20:15
W świetle powyższego proszę rozważyć swoje uczestnictwo w tym forum. Póki co, jestem nie tylko jego administratorem i nie mam najmniejszej ochoty psuć dobrego nastroju gościom, którym nie odpowiada gospodarz. Przymusu bywania tutaj nie ma żadnego!
Dziwna to wypowiedź np. w świetle tego, co można wyczytać pod adresami:

http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=10440
http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=24442

Nie ma w tym żadnej tajemnicy, że posiadam Pan dużą wiedzę która dzieli się Pan z użytkownikami. Pomógł Pan również i mi za co zawsze starałem się podziękować. W tym wątku jednak postanowił pan wylać na mnie jakieś swoje frustracje, co niekoniecznie musi mi się podobać, niezależnie od tego jaka Pan pełni tu funkcję.

Być może Pan nie zauwazył, ale odpowiedź administratorów serwera dodałam edytując swój wczesniejszy post, gdy jeszcze nie wszystko było tak oczywiste.

Nie mam w naturze wdawać się w jałowe dyskusje. Mam wrażenie, że ma pan dzisiaj gorszy dzień. Życzę lepszego.

Bazyl
10-03-2009, 20:16
Każdy z nas jest inny.
Każdy jedno - to samo - zdanie może zinterpretować zupełnie inaczej.
Każdy może mieć lepszy lub gorszy dzień.
Itd.
Itp.

Dyskusja prowadzona za pomocą forum jest bardzo uboga: nie widzimy się, ani nie słyszymy. Nie wiemy jak zmienia się tembr głosu rozmówcy i tak dalej (może ktoś wklei link do jakiejś pracy magisterskiej na ten temat).

Dlatego należy do tego typu dialogu podchodzić z rozsądkiem. Tak naprawdę nie wiesz, Drogi Kolego, czy odpowiadający jest do Ciebie źle nastawiony czy nie. To kwestia Twojej interpretacji odpowiedzi.

Chciałem tu jeszcze kilka zdań napisać, ale dziecko mnie wzywa...

Jeżeli nie odpowiada mi towarzystwo - wychodzę.
Jeżeli widzę jakieś "faux pas", a towarzystwo mi odpowiada - milczę. Jestem dżentelmenem.

Jak znajdę gdzieś Twój post - nie odpowiem na niego. Sorry.

zwiastun
10-03-2009, 20:27
Nie mam w naturze wdawać się w jałowe dyskusje. Mam wrażenie, że ma pan dzisiaj gorszy dzień. Życzę lepszego.

Interpretacja jest u @bazyla - powtarzać nie będę, a dzień? Nawet lepszy, niż wiele innych. I pewno dlatego Twój login nie świeci się na czerwono :)

PS Na forum nie jesteśmy "panami", co nie znaczy, że możemy się obrażać (w dwojakim znaczeniu: się na kogoś i kogoś).

q3d
10-03-2009, 20:39
@bazyl
Praktycznie w pełni sie zgadzam. Zapewne błędnie zinterpretowałem

@zwiastun
Jak widać z odpowiedz, administracja serwera wie, w czym problem. Nie oczekuj, że będziemy to objaśniać po raz kolejny, nie tylko dlatego, że już było, ale także dlatego, że objaśnienia niewiele zmienią. Jako korzystający z serwera nie skonfigurujesz go!

Mam jednak wrażenie, że zwiastun nie zauważył, że odpowiedź administratorów została dodana w wyniku edycji. Odpowiedź administratorów serwera potwierdziła Twoją odpowiedź o specyficznej konfiguracji i dla mnie temat został zamknięty właśnie tą odpowiedzią, która zamieściłem edytując post.

Kolejne wypowiedzi zwiastun-a jednak sprawiają, że ta być może błędna moja interpretacja staje się coraz bardziej prawdziwa.

@zwiastun
I pewno dlatego Twój login nie świeci się na czerwono :)

Proszę usunąć konto z serwisu.

zwiastun
10-03-2009, 20:42
Napisz do mnie jutro, mam nadzieję, że Ci minie. Ja naprawdę nie wstałem lewą nogą :)

Bazyl
10-03-2009, 21:46
I wszystko jasne...

A wiosna tuż, tuż...