PDA

Zobacz pełną wersję : Statyczna strona startowa i menu



gromateist
15-03-2009, 14:53
Witam,
Czy jest możliwość zrobienia w joomli statycznej strony startowej? Tzn. chcę aby po wpisaniu adresu pojawiała się informacja powitalna, logo i dwa przyciski wejdź i wyjdź. Żadnych menu, artykułów itp. Szukałem w googlach i na forum ale nic nie znalazłem. W pomocy do joomla znalazłem tylko informację, że coś takiego da się zrobić, ale nie jak to zrobić. Chyba, że coś przeoczyłem - bardzo prosze o link do innego tematu jeśli już taki jest lub do jakiegoś tutoriala.

Znalazłem jedno rozwiązanie, ale akurat u mnie się go nie zastosuje: Najłatwiej byłoby zrobić stronę w html'u i wrzucić na serwer - serwery czytają zwykle najpierw html, htm, ale akurat mój czyta php. Do tego nie mogę nic zmienić w pliku .htacces (serwer nie reaguje na zmiany), a więc muszę skorzystać z innego rozwiązania.

Drugi problem dotyczy wyświetlania menu. Chciałbym np. żeby menu z logowaniem było wyświelane na wszystkich podstronach (tak jak np. main menu), a nie tylko na stronie startowej. Jak to zrobić?

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź :)

Mam joomle 1.5.9

idek
15-03-2009, 15:07
no jak index.html Ci nie pomaga, to cięzk będzie...

mozna by np. stworzyć artykuł, w którym byś wstawił to co tam chcesz (dwa buttony) a następnie dodać ten art. do menu i ustawić jako pozycję domyślną (no i wszystkie moduły powyłacząc na danej pozycji menu)

no a co do logowania, to własnie musisz wejsc w rozszerzenia>moduły>logowanie i ustawić we właściwosciach, zeby był wyświetlany na każdej stronie

gromateist
15-03-2009, 16:39
Dzięki wielkie :) Drugi problem rozwiązany, pierwszy jeszcze nie do końca, ale i tak mi sporo pomogłeś :) Może uda mi się coś zmajstrować.

zwiastun
15-03-2009, 16:45
pierwszy problem
kod w index.php szablonu wywołujący
stronę index1.php gdy adres = adres witryny
stronę index2.php gdy adres = jakikolwiek inny


Kiedyś (w 1.0) mogło to wyglądać np. tak
<?php
defined( '_VALID_MOS' ) or die( 'Oops... Przykro, nie możesz tutaj zajrzeć ot tak sobie.' );

switch ($option) {
case 'com_frontpage': //pokaż stronę startow±
include_once ('front.php');
break;

default: // DEFAULT FOR ALL
include_once ('other.php');
break;
}
?>

Może to pomoże:
W Joomla! 1.0.x można określić, czy użytkownik przegląda stronę startową, używając kodu jak poniżej:
<?phpif ($option == 'com_frontpage' || $option == '') { echo 'To jest strona startowa';}?>
Ale w Joomla 1.5 komponent nie ma już komponentu com_frontpage. Oto, jak osiągnąć sam rezultat w Joomla 1.5:
<?php$menu = & JSite::getMenu();if ($menu->getActive() == $menu->getDefault()) { echo 'To jest strona startowa';}?>
Kod sprawdza, czy aktualnie przeglądana strona jest domyślną stroną startową.


Albo to
Kod wyświetla w zależności od ID pozycji menu:
<?php if(JRequest::GetVar("Itemid")!=4): ?>
wyswietaj TTOTTOLOTOO
<?php endif; ?>

gromateist
15-03-2009, 16:47
A jak taki kod powinien wyglądać dla np. przykładowej strony www.mojastrona.pl (http://www.mojastrona.pl) ?
edit:nie zauważyłem, że edytowałeś posta powyżej. Zaraz sprawdzę czy działa.

Nie działa, albo nie potrafię tego zastosować. Pewnie coś źle wpisuję. Najwyżej pozostanę przy pierwszym rozwiązaniu - wywaliłem ze strony startowej wszystkie moduły - zostało tylko logo. Ustawiłem, żeby strona startowała była zawsze tym samym artykułem, napisałem w nim co tam chciałem i jakoś to wygląda. Może nie zupełnie o to chodziło, ale przynajmniej jakoś działa.

Dzięki za pomoc :)

qrdziel
15-03-2009, 17:23
pokusilem sie i wszedlem na stronke
zaloz strone pisze sie przez o z kreska

gromateist
15-03-2009, 19:12
Ta strona była podana jako przykład. Równie dobrze mogłem napisać www.przyklad.pl (http://www.przyklad.pl/) :)

Mógłbym mi ktoś napisać kod do umieszczenia w index.php dla strony www.przyklad.pl (http://www.przyklad.pl/), który powodowałby, że jak jest wpisany w przeglądarce adres: www.przykład.pl (http://www.przyk%c5%82ad.pl/) to przenosi mnie do strony index.html a nie index.php? Dopiero z tej strony index.html byłby odnośnik do index.php.

Proszę Was, bo sam raczej tego nie napiszę. Nie znam się na php :/

fredie
15-03-2009, 20:00
Ja moze nie na temat programowania ale na temat komunikacji USER ADMIN.
Czasami sie tak zdarza, ze kombinujemy jak konie pod gorke i wymyslamy cuda na kilju a starczy czasami wyslac maila do admina lub do niego zadzwonic.
Wtedy wiele drzwi staje otworem.
Wiesz, jak sie spytasz admina, jak zaintalowac CMS lub jak skopiowac pliki, to moze sie zdenerwowac :)
ale jak podejdziesz z konkretnym pytaniem zwiazanym z konfiguracja serwera (kto wie, moze poprostu cos sie pokrecilo przy Apache) to mozesz tylko profitowac z tego.
Admin woli konkrety i "wielkie" problemy zwiazane z serwerem.
Takie moje male conieco.

qrdziel
07-09-2009, 11:36
a nie mozna by utworzyc folder /joomla i w nim zainstlowac cms'a
a w folderze root normalna stronke html z odsylaczem do folderu ??

ppilus
07-09-2009, 12:56
Można, tylko po co ? Wyżej wszystko zostało opisane co i jak.

szoszon1
14-09-2009, 17:42
Witam
Chciałbym prosić o pewne wyjaśnienie jak powinien wyglądać index.html i czy jest on mi wogóle potrzebny do otwierania strony na której jest wgrana joomla.
Ale po kolei
-zainstalowałem joomla na serwerze , wywaliłem index.html i skrypt działa ale .....
-poczytałem trochę dlaczego google nie umie mi znaleźć strony , więc zgłosiłem ją do google i chciałem stronkę zweryfikować , jednak się nieda , trzeba wpisać coś do pliku index.html który wywaliłem .
-więc pomyslałem sobie , dobra stworzę ten plik index.html , wpisze to co mi google każe , i przy okazji wyświelę jakiś obrazek powitalny , po kliknięciu którego odpali mi się joomla
Trochę namieszałem , więc reasumując proszę o przykład jak powinien wyglądać plik index.html który będzie otwierał moją stronkę po naciśnięciu na logo.jpg
Niestety nieznam html a obiecałem stworzenie stronki w szkole.

Bazyl
14-09-2009, 18:00
Dlaczego nie założyłeś nowego tematu?
Dlaczego próbujesz jechać autem, którego nie zatankowałeś?


//
Dlaczego obiecujesz coś czego nie możesz zrobić?

szoszon1
14-09-2009, 18:03
- bo ten temat wydał mi się podobny
- ? hm , chcę pomóc mojej koleżance która jest dyrektorką tej szkoły
- bo mnie już szlag trafia a z tego co czytam na forum jest to bardzo prozaiczne dla Was więc...
dalej prosze o pomoc

Bazyl
14-09-2009, 18:06
Niech Cię trafia w zaciuszu domowym, nie na forum, gdzie czyta Twoje posty mnóstwo Młodych Ludzi...

szoszon1
14-09-2009, 18:08
Niech Cię trafia w zaciuszu domowym, nie na forum, gdzie czyta Twoje posty mnóstwo Młodych Ludzi...
Zmieniłem posta, bo widze że Cię to męczy, ale dalej liczę na Waszą pomoc ;)

Bazyl
14-09-2009, 18:11
W katalogu szablonu, który masz zainstalowany na stronie znajduje się plik index.php.
Upraszczając - to Twój plik index.html.

www.wiki.joomla.pl

szoszon1
14-09-2009, 18:20
W katalogu szablonu, który masz zainstalowany na stronie znajduje się plik index.php.
Upraszczając - to Twój plik index.html.

www.wiki.joomla.pl (http://www.wiki.joomla.pl)

To powiedz mi prosze , gdzie wkleić to z google

Skopiuj poniższy metatag i wklej go na stronę główną witryny. Powinien znaleźć się w sekcji <head>, przed pierwszą sekcją <body>.
<meta name="verify-v1" content="y52gh71yoUUQrgiG2oTj0o=" />

Po drugie , co z tym obrazkiem traktowanym jako wejście na stronę joomla ?

Bazyl
14-09-2009, 18:25
Powinien znaleźć się w sekcji <head>, przed pierwszą sekcją <body>.

Ferrari zostaw w garażu, zacznij od syrenki...:)

szoszon1
14-09-2009, 18:31
W pliku index.php niema takich sekcji .....pomożesz ?

Bazyl
14-09-2009, 18:36
Jest.

Może - po prostu - zaproś koleżankę na kawę. ;)

szoszon1
14-09-2009, 18:39
Widze że lubisz się znęcać nad laikami , nie umiem znaleźć tych sekcji , więc pomóż albo już mnie całkiem olej . Poczekam , moze się ktoś zlituje i bedę jeździł ferrari

Bazyl
14-09-2009, 18:43
Nie, nie lubię - żartuję...

Mam podać lupę, a może pokazać palcem?!

Masz rację - poczekaj zamiast poszukać!

szoszon1
14-09-2009, 18:55
Jesteś uparty , ale to dobrze , przeczytałem jeszcze raz twojego posta o szablonie , wygląda na to że nie patrzyłem na ten plik co trzeba , ten na który ja patrzyłem był w głównym katalogu skryptu , a jak zrobić aby odpalała mi się joomla po naciśnięciu na obrazek z opisem "wejście na stronę " ?

Bazyl
14-09-2009, 19:01
Jesteś uparty , ale to dobrze
I bardzo Ci dziękuję, że umożliwiłeś mi przeprowadzenie jakże ciekawej konwersacji...

szoszon1
14-09-2009, 19:05
Możesz mi jeszcze odpowiedzieć na pytanko ?
a jak zrobić aby odpalała mi się joomla po naciśnięciu na obrazek z opisem "wejście na stronę " ?