PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z Blogiem-Artykuły z kategorii



Jurgenix
15-03-2009, 15:08
W wersji Joomli 1.5.9, usiłuję w przypisać: w pozycji menu ("Zrządzanie pozycjami menu"): "Blog-Artykuły z kategorii" (bo taki typ wybrałem, ale opisywane tu "zjawisko", jak zauważyłem, nie jest uzależnione od wybranego typu) i zgodnie z istniejącą (m.in. w tym typie) zapowiedzią: "Wyświetla zwiastuny artykułów z jednej lub wielu kategorii." właśnie wybranie kilku kategorii, nie jest możliwe, bowiem w "Parametrach podstawowych" > "Kategoria", możliwe jest wybranie tylko jednej kategorii, wbrew temu, co jest zapowiedzią pojawiająca się po wybraniu typu "Artykuły z kategorii" i żaden "Ctrl" lub "Shift" nie działa.
Krótko mówiąc, chciałbym umożliwić, w tej pozycji menu, dostęp do tych samych zwiastunów artykułów które są umiejscowione w różnych kategoriach.
Oczywiście mogę ten problem obejść poprzez wielokrotne kopiowanie tych samych artykułów i przypisywanie każdej kopii do oddzielnej kategorii, ale jest to niepotrzebne powiększanie bazy danych o te same pozycje, a przecież MySQL jest relacyjną bazą danych i wielce nie na miejscu, byłaby taka redundancja.
Jestem tu nowy, jak również jestem nowicjuszem w Joomli z więc przepraszam jeśli mój problem był już poruszany, ale spędziłem sporo czasu by odnaleźć na forum choć podobny temat i pewno z uwagi na mą ignorancję nie udało mi się niczego dopasować. Jeśli więc jesteś "starym" wyjadaczem i ekspertem w Joomli, problem jest dla ciebie banalnie prosty i nie chcesz pomóc, po prostu nic nie pisz.
Natomiast z góry dziękuję tym, którzy zechcą mi odpowiedzieć, podając rozwiązanie lub zwracając mi uwagę co żle wykonuję w Joomli.:confused:
Pozdrawiam wszystkich.

zwiastun
15-03-2009, 15:15
Pzytoczony opis odnosi się do1.0. W Joomla 1.5 przegląd można stworzyć albo dla sekcji, albo dla kategorii, nie można dla kilku ale nie wszystkich kategorii za jakiejś sekcji.

idek
15-03-2009, 15:17
hmmm...

a jak znalazłeś się w ("Zrządzanie pozycjami menu"): "Blog-Artykuły z kategorii" przyznam, że chciałem Ci pomóc, bo widzę, że sporo wiesz, ale napotkałeś na barierę, którą sam chicałes pokonoać, jednak nie wyszło...

niemniej wchodzę w Menu > MainMenu a nastęnie wybieram nowy, i nie widze nigdzie opcji o których piszesz... Można jedynie na blogu zrobić "przegląd - artykuły w kategorii" (Wyświetla wstępy/artykuły oraz odnośniki do artykułów umieszczonych w wybranej kategorii.)

to co piszesz bardziej zalatuje 1.0 a nie 1.5.9 .. ;/

edit: o Zwiastun szybciej pisze na klawiaturze niż ja chyba ;)

trzepiz
15-03-2009, 15:27
idek: .. to już nie pierwszy raz dzisiaj :) ...

tak czy inaczej - ważne, że pomoc działa nie tylko w jednej osobie "zwiastuna" :)

Jurgenix
15-03-2009, 15:44
Dziękuję za wsparcie! Ale jak widać, wiem niewiele. Jeśli rzeczywiście operacja przypisania zwiastunów z kilku kategorii (o czym pisze "Zwiastun"), była możliwa w Joomli 1.0, to można się tylko dziwić, że nowa wersja miast lepiej korzystać z relacyjnej bazy danych (MySQL) cofnęła się krok wstecz.
Natomiast, odpowiadając "Idk-owi", to dostęp do "zarządzania pozycjami menu" uzyskałem po stworzeniu własnego modułu (Rozszerzenia>>Moduły>>Nowy) i tam wybraniu typu "Sekcje". Wówczas w "Menu">>Przegląd Menu", i w tabelce prócz "Menu głównego" (tą nazwę zmieniłem wcześniej, z standardowego "Main menu", pojawiła się mój nowy moduł (jego nazwa jaką mu nadałem). W tejże tabelce istnieje kolumna "Pozycje menu" i... Bum! mogę, jak widać w dość ograniczonym zakresie, niektórymi parametrami sterować.
Cóż, parafrazując to, co mawiała matka Foresta Gampa - Joomla jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz na co natrafisz.
Pozdrawiam

Jurgenix
15-03-2009, 17:00
Uzupełniając jeszcze to co wcześniej napisałem, to w momencie tworzenia nowego modułu, wybrałem opcję "Sekcje", tak aby (jak mi się przynajmniej wydawało) "zarządzać" sekcjami które miał ów nowy moduł zawierać. Zagadką, dla mnie jest to, że można tam wybrać inne typy, których nazwy określają jakie komponenty (tak to rozumiem), mają być przypisane do zarządzania przez tworzony nowy moduł. Wśród nich istniej np. opcja "Menu", ale konia z rzędem temu, kto mi wyjaśni czym miałby ten nowy moduł w takim wypadku zarządzać (jeśli słowo "zarządzać" jest tu w ogóle na miejscu"). Eksperymentowałem z wyborem tej opcji ale.. nie było to, tym czego się spodziewałem.
Stad też, pozwoliłem sobie wcześniej, parafrazować ten cytat z filmu Forest Gamp. Nie jest to bowiem, jedna niespodzianka na jaką można się natknąć w Joomli. Na pewno interface, czy jak kto woli, zaplecze, tego programu ani nie jest intuicyjne (jak widać z tego co wcześniej napisałem - opisy poszczególnych funkcji w dość ograniczonym stopniu, mają się do rzeczywistości), ani nie są przyjazne użytkownikowi.
"Lata! Lata praktyki, aby to zrozumieć" - jak mawiał z kolei jeden z moich znajomych, myśląc, że Joomla w sposób łatwy i przyjemny pozwoli mu stworzyć, zgodnie z tym co przeczytał w opisach i zapowiedziach, dla tego oprogramowania, własny portalik.
Inną "zmyłkową" funkcją jest np. że mamy dostępne z głównego paska "Komponenty>>Katalog zasobów>>Kategorie", i po wybraniu tej opcji pojawia się okno "Zarządzanie kategoriami", ale nie zobaczymy tam żadnych kategorii jakie np. wcześniej utworzyliśmy i które wydawać się by mogło, należą do naszych zasobów. W takim razie czemu ono służy? Bo tak naprawdę to zarządzać - tworzyć, usuwać, przypisywać do sekcji możemy jedynie poprzez "Artykuły>>Kategorie artykułów".
Pojawiły się zatem jeszcze jakieś inne kategorie, które nie mają nic wspólnego z dotychczasowym pojęciem kategorii, jako "pojemnika" na artykuły.
Naturalnie, dla "starych wyg" w posługiwaniu się Joomlą, problemy o których tu piszę, są niezrozumiałe i pewno budzą u nich jedynie irytację, jak można nie rozumieć tak "przyjaznego" środowiska tworzenia własnych stron i portali internetowych. Co inni, naiwnie myślą, że Joomla została dla takiego celu stworzona.
Dodam jeszcze dla ("Idek-a"), że: po wybraniu "Menu>>Przegląd menu", kolumny w tabeli "Pozycje menu" i wiersza z nazwą nowo stworzonego menu, pojawi się kolejna tabela "Zarządzanie pozycjami menu" i dopiero tam wybieramy nazwę (w mim przypadku) nazwę sekcji, bo przy tworzeniu nowego menu wybrałem opcję "sekcje" aby owo nowe menu "zarządzało" sekcjami i wówczas dopiero pojawia się okno (blog?) "Pozycja menu [zmień]", gdzie możemy zmienić typ.
Jeszcze raz Wszystkich pozdrawiam!
P.S.
Ja też nie jestem mistrzem klawiatury (pewno z nadużywania myszki)

zwiastun
15-03-2009, 17:23
Prośba:
Całkiem możliwe, że Twoje wywody pomagają coś zrozumieć, np. czego nie pojmuje zwykły użytkownik. Ale powyższy raczej wprowadza zamieszanie, którego źródłem jest Twoja nikła znajomość Joomla.

1. Moduły, których jest około 20 zarządzają zgodnie ze swoimi nazwami tym, czym zarządzają. Nie tylko pozycjami menu. Objaśnienia na stronach pomocy. Zmiany w 1.5 dotyczą tylko drobiazgów.
2. Kategorie w komponentach to nieco coś innego niż kategorie artykułów, co też jest w pomocy jasno opisane. Katalog zasobów - adresów: do stron, do plików.
A ostatniego fragmentu wypowiedzi, to już w ogóle nie pojmuję.

Zorientuj się najpierw w strukturze Joomla!, wcale nie jest tak skomplikowana. Odróżnij magazyn (zaplecze) od witryny (strony frontowej), działy tworzone przez menu i grupowanie (kategorie, sekcje) na zapleczu, które tym samym nie są, choć powiązania między nimi istnieją.

Prośba brzmi:
Jeśłi czegoś nie rozumiesz: pisz: "Nie rozumiem, jak...", a nie pisz, że nie wiadomo, co jest co, bo wiadomo.

Jurgenix
15-03-2009, 21:12
Dziękuje za te uwagi. Chcąc ustosunkować się do nich pozwolę sobie na nie odpowiedzieć, zaczynając od końca.
Ja rozumiem, że "...wiadomo", ale komu? To pytanie oczywiście jest retoryczne. "wiadomo", z pewnością, takim znawcą jak "Zwiastun". Jak rozumiem przynajmniej na tym forum, nie można dzielić się swymi spostrzeżeniami, by nie narazić się na kąśliwe uwagi.
Przesłanie, zawarte w wiadomości od "Zwiastuna" jest dość jednoznaczne - jeśli czegoś nie rozumiesz to się, przynajmniej tutaj, nie pytaj, tylko się wpierw naucz, a jak już się nauczysz, to wtedy zadawaj pytania. Tylko jak już się jest wszystko-wiedzącym, tak jak inni znawcy, to... O co się pytać?
Przewidując "zwiastunową" irytację wcześniej, prosiłem, by "wszechwiedzący" nie tracili czasu i nie zawracali sobie głowy takimi "pierdołami", które są dla nich oczywiste i biada tym, którzy nie rozumieją tych "oczywistych oczywistości".
Cóż, "nie pamięta wół, jak cielęciem był". Ponadto wydaje mi się, że wspominałem, zaraz na początku, iż moja znajomość Joomli, jest nikła. Tym nie mniej, przepraszam "Zwiastuna" za moją niewiedzę i za to, że ośmieliłem się pisać na forum, dzieląc się mymi spostrzeżeniami o jakiś wyimaginowanych problemach, gdyż w czymś doskonałym, takowe nie istnieją (zastanawiam się jedynie co nam przyniesie wersja 1.6, bo jak można poprawić coś co jest doskonałe?) oraz za to, że (nieprzygotowany - czytaj mający Joomlę w jednym paluszku) ośmieliłem sie prosić o pomoc. Ufam również, że "Zwiastun" zechce mi wybaczyć, mą kompletną ignorancję i nieodrużnianie zaplecza os strony frontowej. Składam to na karb mej indolencji.
Moją intencją, było jedynie zwrócenie uwagi na pewne niekonsekwencję, tu akurat w nazewnictwie, czy przyjętych wcześniej pojęciach, które (znów posłużę się cytatem z odpowiedzi "Zwiastuna", "wprowadzają zamieszanie", bo przecież w harmonijnym "świecie Joomli", takowego nie ma.
Czyżby?
Bo przecież, niewygodne pytania, zaburzają tą cudowną harmonie i "wprowadzają zamięszanie", ale może należałoby nazwać pozycję w "Katalogu zasobów" inaczej niż "Kategorie", że znowu, będąc niepoprawnym, wrzucę parę kamyczków, do ogródka Joomli. Bo to nie pytania, śmiem twierdzić, "wprowadzają zamięszanie".
Nawiasem mówiąc, po powtórnej analizie swoich, tu wpisanych tekstów, nie udało mi się znaleść wpisu w którym bym twierdził, że moduły zarządzają jedynie pozycjami menu, ale (oczywiście mam jakieś "ale") tak właśnie jest ztytułowane okno które pojawia się w naszej przeglądarce. Może też- należałoby zmienić jego nazwę?
"Nie rozumiem, jak" można twierdzić, że "...Zmiany w 1.5 dotyczą tylko drobiazgów" jeżeli rzeczywiście silnik nowej wersji Joomli wymusza pojawienie się redundowanych rekordów w bazie danych zamiast, dzięki relacyjności MySQL, ograniczyć zajmowane miejsce na serwerze, nowa Joomla, nie pozwalając na przypisywanie zwiastunów artykułów z różnych kategorii, powoduje niepotrzebne rozdymanie bazy danych.

Pozdrawiam Wszystkich
a szczególnie Zwiastuna