PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to zrobić - czyli menu od środka...



ncl
20-03-2009, 13:47
Witam

Od paru lat używam Joomli na różnych swoich stronach beż żadnych podmenu ani rozwijanych menu. Teraz będe robił jednak stronę, gdzie bedzie to użyteczne. Do testów mam tempaltke widoczną tutaj - prosze wybrac TerranTribute:
http://demo.rockettheme.com/

Chodzi mi o to jak mam ustawić sekcje czy kategorie czy coś jeszcze żeby móc uzyskac następujący efekt.

Np.
Załóżmy że jest menu głowne z boku, menu górne NR1 - jedna linia, a pod nim jakby mneu górne NR2 linia poniżej (jak w tej templatce). Menu górne NR1 jest kopią menu głownego.

Mam przykladowo:
Oddziały: Warszawa, Poznan, Kraków
Przedstawiciele: Piotr, Adam, Tomek

Chcialbym miec efekt:

[1] Załóżmy że jest wcisniete Oddziały to w menu górnym NR1 wyswietla się
Odziały | Przedstawiciele
to w menu górnym NR2
Warszawa | Poznan | Krakow

[2] Załóżmy że jest wcisniete Przedstawiciele to w menu górnym NR1 wyswietla się
Odziały | Przedstawiciele
to w menu górnym NR2
Piotr | Adam | Tomek

podobnie w menu bocznym - normalnie jest tylko:
Oddziały
Przedstawiciele

ale gdy klikne np. na przedstawiciele to otwiera się podmenu:
Odziały
Przedstawiciele

Piotr
Adam
Tomek


Jak to wygląda z poziomu kategori, sekcji, modułów żeby to uzyskać?

Zrobiłem próbnie na jednej ze swoich stron testowych menu głownej, a w nim Oddziały i Przedstwaiciele, używając tej tempaltki co podałem powyżej - mam owszem w menu górnym kopie menu głównego (tzn. Oddziały | Przedstawiciele), ale w tej linijce poniżej nie mam już tych podsekcji np. Warszawa | Poznan | Krakow.

Żeby ułatwić zobaczcie w tej templatce:
W mneu górnym jest
Home | World | Sport | Business | Tech | Life and Style | Travel
a ponizej
* Features * Typography * Tutorials * J! Stuff * Wrapper

po kliknieciu w menu gorne np sport mamy:
W mneu górnym jest
Home | World | Sport | Business | Tech | Life and Style | Travel
a ponizej
* Football * Golf * Motor Sport * Olympics * Soccer


Jak to zrobić? Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Hiro PHP
21-03-2009, 16:56
No cóż, wysoko postawiłeś sobie poprzeczkę, ncl...

Wybrany przez Ciebie układ szablonu będzie niewątpliwie wymagał wiele grzebania na zableczu Joomli! (wiem coś o tym, możesz mi wierzyć...;)).

Jednak o wiele szybszym, no i skuteczniejszym sposobem będzie edycja pliku CSS szablonu - oczywiście pod warunkiem, że znasz się na programowaniu.

zwiastun
21-03-2009, 17:40
@ncl: nie wnikałem w szczegóły tego, co chcesz i raczej nie spodziewaj się, że ktoś da Ci tutaj receptę - nie o poradę pytasz bowiem, ale o instrukcję, jak wykonać złożone zadanie, które sobie Ty wymyśliłeś (czy Twój klient).

Na takie kombinacje, o jakich piszesz, pozwala ex-menu. Jest tez rozwiązanie w wersji dla 1.5 w szablonie YAML

ncl
23-03-2009, 13:21
Nie zrozumieliśmy sie...

Mam juz dzialajaca templatke, i chce tylko skorzystac z mozliwosci podmenu jakie oferuje - nie chce jej mdyfikowac czy grzebac w kodzie. Nie wiem co tylko zrobic zeby te podmenu pojawily sie na ekranie.

OK - dla przykladu pokaze templatke z przykladowymi ustawieniami.
http://img410.imageshack.us/img410/6543/templatka.jpg

Przyklad NR1 - gdy klinke home - ponizej nie ma zadnego podmenu

Przyklad NR2 - gdy klikne Joomla Overview - pokazalo sie podmenu i pod mneu gornym i w main menu (dwie strzalki wskazuja dokladnie gdzie).

U mnie jak opisalem wczesniej - czy klikne na Przedstawiciele czy Odzialy - zawsze mam efekt jak w przykladzie NR1 - brak podmenu. A chcialbym zeby bylo jak w przykladzie NR2. Albo w przykladzie NR3 - gdzie po kliknieciu SPORT mam w podmenu - Football, Golf, Motor...itd (w moim przypadku po kliknieciu PRZEDSTAWICIELE powino byc pod spodem Piotr, Adam, Tomek)

zwiastun
23-03-2009, 13:36
To cóż trudniejszego, jak zainstalować testowo (chyba nawet masz) Joomla 1.5.9 z danymi i dokładnie obejrzeć:
a) ustawienia pozycji menu
b) ustawienia wyświetlających je modułów

ncl
23-03-2009, 14:59
To cóż trudniejszego, jak zainstalować testowo (chyba nawet masz) Joomla 1.5.9 z danymi i dokładnie obejrzeć:
a) ustawienia pozycji menu
b) ustawienia wyświetlających je modułów

Nie miałem fizycznie za bardzo jak przez weekend, dlatego pytałem.
OK - poniżej zdjęcie z palnelu administracji:
http://img6.imageshack.us/img6/6543/templatka.jpg
- są to standartowe przykładowe dane dodane podczas instalacji. Zaznaczyłem w kółeczko to - o co pytam.

Jak zrobić takie podmenu?

Bazyl
23-03-2009, 15:39
Przy tworzeniu nowej pozycji menu zaznaczasz dla niej pozycję nadrzędną.
Tutaj: Joomla Overview.