PDA

Zobacz pełną wersję : serwis rozrywkowy na joomli



grayhat
13-06-2006, 19:36
witam.
chce otworzyc serwis rozrywkowy na joomli.
prawie nie znam tego cmsa i jego mozliwosci.
bedzie dobry do tego?
jakie moduly polecacie zainstalowac?

Rybik
13-06-2006, 20:02
a jakie masz doswiadczenie w tworzeniu serwisow rozrywkowych, obsludze systemow CMS jako takich i co nazywasz rozrywka, jesli mozna wiedziec ?

skobel
13-06-2006, 21:52
witam.
chce otworzyc serwis rozrywkowy na joomli.
prawie nie znam tego cmsa i jego mozliwosci.
bedzie dobry do tego?
jakie moduly polecacie zainstalowac?



witam,
sam pracuje nad projektem serwisu.

kiedyś w trybie tekstowym w html coś robiłem.

przez przypadek (szef w pracy chciał zmian w serwisie które ma dla niego miliony zarobić:rolleyes: ) trafiłem na joomle.

na początku zraziłem się, kiedy czytałem na wikipedi o podziale projektów: joomla i mambo....

ale jak zaczłem studjować strony zwjązane z joomla... to bardzo się zdziwiłem, iż coś tak WIELKIEGO powstało, co ma zastosowanie komercyjne..

(tak tak..wiem linuks, wikipedia, open office..też tworzone jest przez pasjonatów)


z swoich analizm mogę powiedzięć joomla nadaje się do stworzenia w pełni wydajnego serwisu.

wystarczy sprawdzić www.myszka.org
podcast komercyjny który osiągnoł 0,5 miliona uu.

Joomla posiada wszelkie narzedzia, aby storzyć społeczność w danym servisie:
- sondy
- newslettery
- kometarze
- shot boxy
- ankiety
- forum
- zakladanie kont


Ponadto przygotowane sa wszelkie moduly do zasysania tresci z innych serwisów: np. filmy z yahoo, prognoz pogody itp, choć jescze nei wiem jak rss zasysać:)

Dodatkowym plusem jest serwis informacyjny na joomla.pl i innych stronach i te forum gdzie w uzyskałem odpowiedź na pytanie w ciagu 12h!:) (nawet windows tnie ma)

Ponadto na korzyśc joomla przemawia fakt, że tam gdzieś daleko już wesja 1.5 powstała.... która tylko czeka, aby została przeniesona na potreby polskiego laika.

Tak się składa, że nie znam się na programowaniu...co nieco z basicu na comodzie bawiłem sie a potem w htmlu....
ale to wystarczylo by zaistalować joomle i powolutku budować serwisik:) premiera wkrótce

zdrowko
skobel

Rybik
13-06-2006, 23:05
Moze troche niepotrzebnie ironizuje - ale warto miec swiadomosc ze budowanie powaznego serwisu z jednoczesna nauka joomla to odkrywanie wierzcholka gory lodowej.

(ponizsze potraktowac non-offence i z przymruzeniem oka)
Zaczyna sie niewinnie: ma dzialac i zeby sie dalo napisac "witajcie oto nasz nowy serwis w ktorym bedzie kiedys ...", nastepnie w owczym pedzie statystyczny user instaluje galerie, plikownie, 10 templakow i proste forum po czym idzie spac z wypiekami na twarzy.


Na nastepny dzien dlugo oglada swoje "prawie gotowe dzielo" ;) wywala 3/4 templakow ... i laduje kolejne 10, po stwierdzeniu, ze to prozna zabawa wybiera sobie jeden "najladniejszy" i postanaia przy nim pozostac (na jakis czas, najwyzej sie cos pozmienia). Pierwsza proba konfiguracji komponentow konczy sie zwykle wizyta na forum z pytaniem skad te bledy i postem zatytuowanym "pomocy", wtedy zaczyna cos docierac o ustawieniach serwera i o ile nie zaczal na jakiejs darmowce to pod wieczor mozna uznac ze wszystko hula, plikownie, galerie i fora maja dzyliony podfolderow przygotowanych "juz tylko na wrzucenie tresci", koledzy zostaja obdarowani stosownymi rangami moderatorow, adminow i managerow a ulubiona kolezanka ktora chce pisac o ładności, powabach i stosownych chemikaliach otrzymuje nawet authora z frontendu. Poznym wieczorem stopka zawiera juz dumne "(c) by Antonio & friends", wszystkie maile do adminow sa na miejscu a oryginalny banner zostaje zastapiony wychuchanym Naszym logosem.


Dnia trzeciego na forum pojawiaja sie stosowne linki do manuala w odpowiedzi napytania "jak dodac", "jak wyswietlic", "czemu sie nie da" i zaczynaja powstawac nowe - inne sekcje, kategorie, linki, foldery a kolo 14tej ktos w koncu stwierdza ze dwustopniowy stopien zagniezdzenia to kicha i trzeba wszystko przeorganizowac. Podczas gdy majster przeorganizowuje, okazuje sie ze artykuly o sporcie i samochodach przenoszone z portali rozrywkowo - informacyjnych wprost do edytorka wysiwych rozkladaja templaka swoimi ukrytymi, tabelami z wpisanymi na sztywno szerokosciami. Na forum alarm ze Joomla ma bledy w grafice ... po 2 godzinnym refreszowaniu forum pod naporem niedobrych administratorow majster podaje nazwe templaka i linka. Po godzinnej debacie, zasygnalizowaniu wspoltworcom nadchodzacych kolejnych powaznych zmian, rozeslaniu mailem linkow do tutoriali html, css, php, sql i przykazaniu, zeby na razie nic nie wpisywali. Ok 22giej, po przebrnieciu przez artykul "co to za klodka", lekturze pierwszego rodzialu kursu css i kilku tekstow z forum namietnie odsylajacych do manuala nadchodzi czas zmian w templaku.... Zmiany sa owocne ...

Ok 4 rano nadchodzi odwlekany moment reinstalacji templaka :D

Zaspanym oczom Majstra, okolo poludnia jawi się zdyszany nadgorliwy viceMajster (kiedys powiedzialbym "trzymajacy na dyskietce") z nowiutkim cieplym kodem sklepu. Rozterki templatowe z dnia poprzedniego, podsumowane powaznym "juz wiem jak to zrobic, potem wam pokaze" odchodza na drugi plan, wszyscy sikaja z wrazenia na widok sklepu. (forum dostaje koleja serie pytan, poczynajac od "gdzie to rozpakowac", przez "jak zmienic podatek" az po "jak zainstalowac platne smsy"). Hurraoptymistyczny szal instalacji kolejnych rotatorow produktow, gdzieniegdzie przetykanych pogoda, urodzinami, sonda "jak oceniacie nasza nowa strone" i 2 niezaleznymi modulami statystyk przerywaja kolejni "ałtorzy", ktorzy, nie wiedziec czemu zamiast dziendobry mowia "sluchaj, nie wiesz gdzie sie ustawia ... ?". Dzien ten znany jest pod nazwa "dnia przesytu i przerazenia" .




Zanim mnie tu ktos zbeszta za drwiny powiem tylko, ze przechodzilem to sam :) najpierw w kilku innych dziedzinach, jak pisanie gier, potem z CMSami inkszej masci a na koniec z Joomla, kiedy to nieopatrznie przyznalem sie ze costam umiem zmajstrowac (wsrod slepych jednooki jest krolem). Zaprzegnieto mnie do pracy i cale szczescie ze to byla nasza inicjatywa a nie cudza inwestycja.


Moze to sprawy oczywiste, ale dobry serwis mozna stworzyc w miare szybko metoda kompromisu wymagan z mozliwosciami (naszymi a nie CMSa) - pod warunkiem, ze ma sie jasno sprecyzowane cele, opanowana strukture witryny i sporo cierpliwosci i pokory. Bez tego Joomla bedzie tylko zabawka z wodotryskami. Stad tez pierwotne pytanie o to co to jest "serwis rozrywkowy". Jezeli autor tematu spodziewa sie rzeczowych porad, musi jasno okreslic czego wymaga i przygotowqc sie na sporo pracy. Najlepiej na poczatek zainstalowac i sie pobawic, poznac sposoby wyswietlania zwyklych artykulow zanim sie siegnie po bajerne komponenty. Przygotowac ladna "atrape" strony w htmlu i css a potem dopiero przerabiac templaki ... i takie tam administratorskie dyrdymaly ... dzisiaj grafomanski dzien ;)

Sova
14-06-2006, 09:32
Rybik już pisałem kiedyś na forum o moich uczuciach do Cebie (info dla niewtajemniczonych: miłość to nie jest a szacunek jeno:D). Tekst powyższy piękny i chciałbym go wykorzystać - w związku z tym zapytuję czy tak jak i Joomla! jest na Licencji GNU/GPL ? Oczywiście zamierzam pozostawić nie zmieniony i adnotację o autorze oczywiście zamieszczę - więc mogę?

Rybik
14-06-2006, 16:48
Tekst na licencji Creative Commons BY/NC/SA (http://pl.wikipedia.org/wiki/Licencja_Creative_Commons) (nie podpisywac mailem) :D - nastepnym razem postaram sie o polskie krzaczki.:)

p.s. a Poradnik Joomla Dla Rycerstwa (http://forum.joomla.pl/forum/showthread.php?t=2698) czytal ?

Sova
14-06-2006, 18:22
Dzięki Rybik - licencja będzie przestrzegana :D

skobel
15-06-2006, 16:44
Moze troche niepotrzebnie ironizuje - ale warto miec swiadomosc ze budowanie powaznego serwisu z jednoczesna nauka joomla to odkrywanie wierzcholka gory lodowej.
Witam, dokładnie tak.

ale dla chcacych budować serwis rozrywkowe, podaje 2, które działaja pod joomla:
www.myszka.org (http://www.myszka.org)
www.slowawsieci.com (http://www.slowawsieci.com)

dziwne ze nie ma ich w zestawieniu top joomla (chyba że jestem ślepy)
A dlaczego na forum nie można dodać wiecj niż 4 uśmieszki?:)
I czy pomoc w joomla, mogłaby być w jednym dokumencie .pdf do pobrania, gdyż nie można ogarnoć co się już wydrukowało, co przeczytało co do przeczytania.
Ja osobiście lubie pisać po tym co czytam, dodawać uwagi, swoje prykłady, podkreślać itp...
czy plik configuratio.php ma mieć dostęp: 666?

zdruufko, skobel

Sova
16-06-2006, 15:35
czy plik configuratio.php ma mieć dostęp: 666?

Ma mieć - 644

nexus246
17-06-2006, 14:23
Oczywiście Joomla nadaje się do większego serwisu jak podane powyżej jednak zabierając się do pracy trzeba mieć świadomość że jej prostota jest pozorna i trzeba pewnego doświadczenia żeby osiągnąć dobry efekt.

Dobrze jest też zapoznać się z wadami i zaletami korzystania z Joomli na plus jest np duże community, sporo dodatków i dokumentacji, bardzo przyjemny panel adm. a na minus (znowu np :)) ubogi system szablonów, brak zintegrowane multilanguage w standardowej dystrybucji (wiem że jest fish ale sprawia problemy), brak multidomain.

skobel
17-06-2006, 22:48
Ma mieć - 644

Witam,
a to włąsnie dla mnie dziwne...

bo z panelu admina pod joomla z plikiem configuration.php i chmode 664,
nie mogę zmienić nawet metatagów.

pod 666 mogę zmieniać, to trzeba robić ręcznie?
zmienic co się chce i znów na 644?

podobny problem miałem z wgrywaniem zdjęć z panelu administracyjnego przez barzędzie w bibliotece multimedialnej.
jak wgrywałem zdjęcie to wchodzilo z: adnotacją root (albo coś związane z systemem) i pod DiectAdmin nie mogłem tego skasować. Musiałem ftp kasować.

Czy to normalne, że w bibliotece multimedia: nie wiedać obrazów w nowo powstałym katalogu. Tylko w utworzonym przez joomle katalogach mogę tworzyć podkatalogi.

zdroofko
skobel

zwiastun
18-06-2006, 01:00
A mnie ciekawi, niezależnie od tego, że warto wiedzieć, co komu po tym w przypadku Joomli?
W konfiguracji jest boxik zmień prawa dostępu na czas zapisu. Pan super admin bez grzebania po serwerze może dowolnie konfigurację zmieniać kiedy chce.
Może byście więc ludkowie mili nie zawracali gitary tam, gdzie jej zawracać nie potrzeba

zwiastun
18-06-2006, 16:32
ad. nexus
http://forge.joomla.org/sf/projects/joomlamultisites

nexus246
19-06-2006, 09:35
Dzięki za link. Rozwiązanie (jak i inne) ma jedną wadę:
"It is developed for Joomla 1.0.7 but some have reported success on installing on 1.0.8, although the effects are unknown in the long term..."

Chociaż jeśli ktoś jest w miarę obyty to sobie poradzi w poźniejszych wersjach.

skobel
22-06-2006, 21:00
Moze to sprawy oczywiste, ale dobry serwis mozna stworzyc w miare szybko metoda kompromisu wymagan z mozliwosciami (naszymi a nie CMSa) - pod warunkiem, ze ma sie jasno sprecyzowane cele, opanowana strukture witryny i sporo cierpliwosci i pokory. Bez tego Joomla bedzie tylko zabawka z wodotryskami. Stad tez pierwotne pytanie o to co to jest "serwis rozrywkowy". Jezeli autor tematu spodziewa sie rzeczowych porad, musi jasno okreslic czego wymaga i przygotowqc sie na sporo pracy. Najlepiej na poczatek zainstalowac i sie pobawic, poznac sposoby wyswietlania zwyklych artykulow zanim sie siegnie po bajerne komponenty. Przygotowac ladna "atrape" strony w htmlu i css a potem dopiero przerabiac templaki ... i takie tam administratorskie dyrdymaly ... dzisiaj grafomanski dzien ;)


Witam,
coraz bardziej się boje zadawać pytania na tym forum by nie zostać skarconym... wiec czytam czytam czytam...

z tej nauki czytania mogę pochwalić, się iż administratorzy www.joomla.pl (http://www.joomla.pl)
popełnili niedociągnięcie w projektowaniu serwisu.

Otóż w jednym z arykułów, jest napisane, iż logo w lewym górnym rogu powinno prowadzić do strony startowej (jest tam gdzieś nawet taka uwaga,że projektaci serwisów o tym zapominają i stosują sufowe szablony....)

Panowie zapomnieliścnie o tej cennej uwadze:)

zdruffko

skobel

Rybik
22-06-2006, 21:05
tak bylo ale wszyscy w to klikali i sie zacielo :D

trytyt
07-06-2007, 20:04
jakos dziwnie sie ta Twoja strona rozkrzacza