PDA

Zobacz pełną wersję : Subdomeny i domena wiodąca



Danny76
10-04-2009, 10:51
Witam All,
na początku chciałbym powitać wszystkich, gdyż jestem nowym "członkiem" na tym forum. Od razu zaznaczam, że przekopałem się przez forum i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, albo coś przeoczyłem.

Mam w zamyśle stworzyć jedną domenę np. www.domena.pl która będzie administrowana przeze mnie. Do tego będzie kilka subdomen administrowanych przez inne osoby i ja nie będę wnikał w to jak będzie wyglądał layout oraz jakie będę moduły na tych stronach (będą to autonomiczne instalacje Joomli). Zależy mi jednak na tym, aby artykuły z serwisów subdomen wyświetlały się na stronie głównej mojego serwisu oraz aby wszystkie artykuły na mojej stronie były poukładane hronologicznie.
Czyli obrazując to, ja tworzę serwis, na środku mam blok z artykułami (wiadomościami) z mojej firmy (z mojej lokalizacji). Oddziały tworzą sobie serwisy na swoich serwerach w domenach oddzial1.domena.pl, oddzial2.domena.pl itd. Jednak tylko informacje główne (wiadomości) pojawiające się na ich serwisach, pojawiają się również na mojej stronie. Czyli moja strona pełniłaby rolę grupującej wszystkie artykuły publikowane na poszczególnych stronach. Nie zależy mi na tym aby z 'wyższego poziomu" publikować informacje na serwisach oddziałów.

Pytania:
1. Czy jest to możliwe do zorganizowania?? Jeżeli tak, to w jaki sposób??
2. Czy wszystkie serwisy muszą być na tym samym serwerze, czy też każdy oddział może mieć serwis na swoim serwerze a informacje będą w jakiś sposób możliwe do eksportu na moją stronę.
3. Czy konieczne jest trzymanie wszystkich serwisów na jednym z serwerów a subdomeny w podkatalogach?? Wolałbym tego uniknąć.
4. W najgorszym razie, czy istnieje dla Joomli moduł RSS, który zaciągałby tematy z tych oddziałów i umieszczał w jakimś bloku, z możliwością oznaczenia poszczególnych tematów różnymi kolorami przypisanymi do poszczególnych oddziałów??


Mam nadzieję, że napisałem zrozumiale. Liczę na konstruktywną odpowiedź.

Pozdrawiam

idek
10-04-2009, 12:26
konkretów Ci nie powiem, ale może co nieco rozjaśnie

- cięzko będzie zrobić żeby na Twoim serwisie wyświetlały się info z podserwisów.. ale jak dobrze zauważyłeś możesz to rozwiązać na RSSie, chyba innej opcji nie widzę, ale nie wiem wszystkiego, wiec może ktoś coś mądrego jeszcze dopisze;

- co do serwerów i subdomen, to chyba nie da rady zrobić, żebyś subdomeny wydelegował na inne serwery, więc prawdopodobnie będziesz musiał utrzymywać wszystkie strony na jednym serwerze w podkatalogach

ale jak zaznaczam nie jestem w 100% pewny, poczekaj na odpowiedzi mądrzejszych ode mnie w tej kwestii

wojsmol
10-04-2009, 18:42
- co do serwerów i subdomen, to chyba nie da rady zrobić, żebyś subdomeny wydelegował na inne serwery, więc prawdopodobnie będziesz musiał utrzymywać wszystkie strony na jednym serwerze w podkatalogach

ale jak zaznaczam nie jestem w 100% pewny, poczekaj na odpowiedzi mądrzejszych ode mnie w tej kwestiijak najbardziej się da tylko musimy na serwerze gdzie jest domena.pl mieć dostęp do zarządzania strefą DNS domena.pl. Zakładając, że na serwerze gdzie jest wydelegowana domena.pl mamy panel DA i chcemy wydelegować subdomene test na serwer o IP 111.111.111.111:
1.wchodzimy do DA
2.z listy domen podpiętych do serwera wybieramy domena.pl.
3.wchodzimy w Zarządzanie DNS[DNS Managment].
3.dodajemy 2 nowe rekordy A o następującej treści

Nazwa Typ Wartość
test A 111.111.111.111
www.test A 111.111.111.1114.Na serwerze o IP 111.111.111.111 podpinamy test.domena.pl jak zwykła domenę.
Subdomena działa na serwerze 111.111.111.111 prawie natychmiast.
Pozdrawiam

Danny76
10-04-2009, 20:02
Wojsmol, trochę nie rozumiem co ma piernik do wiatraka. Przecież każdy CMS wyświetla informacje na podstawie danych zawartych w bazie. Skoro np. są 4 różne serwery, na każdym z nich jest osobna (autonomiczna) instalacja Joomli to w jaki sposób dane z tych 4 portali będą zaciągane i wyświetlane w jeszcze innym serwisie??

W dużym uproszczeniu chodzi mi o taką sytuację:
Tworzę swój serwis i chcę aby oprócz informacji tworzonych przeze mnie pokazywały mi się wiadomości np. z Waszych portali. Jednak założenie jest takie aby wszystkie wiadomości pokazywały się chronologicznie w dziale wiadomości.
Coś wydaje mi się, że lekko przekombinowałem i trzeba będzie załatwić to na zasadzie RSS w menu bocznym. Tylko czy do Joomli jest RSS zczytujący informacje np z 4-8 kanałów??
Sorki za lamerskie pytania, ale dotychczas używałem (nadal używam) Post-Nuke, ale czas najwyższy na zmiany i ujednolicenie wszystkich CMSów w firmie i oddziałach.

zwiastun
10-04-2009, 20:09
Przeczytaj swój pierwszy post, odpowiedź Idka i wyjaśnienie wojsmola.
To nie problem piernika i wiatraka, tylko rozwianie wątpliwości Idka, ale to Ty pytałeś, czy subdomeny mogą być na różnych serwerach, a nie Idek. Więc Wojsmol Tobie przede wszystkim odpowiedział!

Danny76
11-04-2009, 09:28
Zwiastun, albo źle się wyraziłem albo źle się zrozumieliśmy, dlatego spieszę z wyjaśnieniami. Nie pytałem się czy mogą, ale raczej czy muszą byś te serwisy zainstalowane na tym samym serwerze. Chodzi raczej o to, aby każdy z serwisów był zainstalowany na oddzielnym serwerze tak, jak to jest teraz zorganizowane. Im mniej spraw na mojej głowie tym lepiej ;-)
Pomijając fakt, że coraz bardziej zaczynam wątpić w możliwość realizacji swojego założenia za pomocą joomli, to nadal nie otrzymałem od Was (jako speców i długoletnich użytkowników) odpowiedzi, czy istnieje moduł RSS zaciągający informacje z kilku kanałów i prezentujący je w danym loku w rożnych kolorach, wcześniej ustalonych i przypisanych do danego kanału?

zwiastun
11-04-2009, 10:13
A po co jeden moduł pobierający wiadomości z różnych kanałów? Małe jest piękne. Użytkownik nie musi widzieć, ile Ty masz modułów. Do każdego kanału odrębny moduł (kopia) z własnymi parametrami)

juzio5
26-09-2010, 15:32
Nie czepiaj się joomli tylko pokombinuj, w zasadzie zostały już udzielone wszystkie odpowiedzi na Twoje pytanie, ale że jako jesteś teoretycznie nowy to podpowiem Ci tak:
1. Np. Jeden serwis główny i cztery subdomeny = zazwyczaj 5 osobnych instalacji joomla i 5 osobnych baz danych
2. Bez znaczenia gdzie będą bazy, to i tak będą zawsze osobne bazy

Jak wyświetlić w jednym module np. 4; 5 ; 10; 50; 1000 rss ułożonych jak chcesz?

1. Na subdomenach instalujesz np. komponent ninjarsssyndicator do tworzenia kanałów RSS z dowolnych kategorii
2. Na domenie głównej instalujesz komponent feedgator starszą wersję 2.0.3 działa bez problemu lub nową 2.2.3 i kombinuj przez kilka dni z ustawieniami

Ad. 2 feedgator
Feedgator importuje do bazy dane z udostępnionych kanałów RSS. Jak zaimportujesz po jednym kanale RSS ze wszystkich 4 subdomen do jednej kategorii joomla na głownej domenie, to wyświetlisz wszystkie informacje np. standardowym modułem joomla np. losowe wiadomości, ostatnie itd.

Ps. Ustaw tak feddgator by importował Ci kanały po kliknięciu w odnośnik więcej by od razu przenosiło na subdomenę, a nie rozwijało artykuł.

Skutki uboczne:
Importowane wiadomości powiększają trochę bazę danych, a po zaciągnięciu przez google robią dublicate content, ale to ostatnie można ograniczyć dla robota, by nie indeksował, a pierwsze co jakiś czas kasować ręcznie co nie potrzebne

dkint
26-09-2010, 15:34
Witam

juzio5 lubisz "odgrzewać stare kotlety" ?

pozdrawiam
Krzysiek

juzio5
26-09-2010, 15:51
:) faktycznie
Szukałem czego innego i nie spojrzałem na datę, ale może ktoś inny będzie kombinował podobnie