PDA

Zobacz pełną wersję : Extplorer przyczyną włamania - czym zastapić



fenna
21-04-2009, 10:23
Witam,
W ciągu ostatniego tygodnia firma hostującadwukrotnie zablokowała mi stronę z powodu włamania. W obu przypadkach "zatruty" sktypt znajdował się w folderach komponentu extplorer. Znalazłam w necie informację, że podobno jest "dziurawy".. Odinstalowałam go myśląc, że może nie jest niezbędny do funkcjonowania strony ale jednak jest.. Czym można go zastąpić?
Pozdrawiam
Kamila

zwiastun
21-04-2009, 13:44
Komponent extplorer do funkcjonowania strony niezbędny nie jest. Jesli znalazł się na liście podatnych na uszkodzenie, to lepiej go odinstalować. Powód problemów jest chyba inny - pozostałości po włamaniu? Samo usunicie wrażliwego komponentu to nie metoda napawy witryny po włamaniu.

fenna
21-04-2009, 14:07
Po usunięciu tego komponentu witryna nie działa.. Nie chcę go instalować ponownie, bo ma najwidoczniej jakąś lukę.
Wyskakuje błąd 404 - nie znaleziono komponentu.

zwiastun
21-04-2009, 14:50
Znasz 10 najgłupszych sztuczek administratorów Joomla! (http://wiki.joomla.pl/10_najg%C5%82upszych_sztuczek_administratora_Jooml a!)? Bo właśnie upierasz się przy jednej z nich. Przy pierwszej!

fenna
21-04-2009, 15:39
Ok, przepraszam :) wgrałam komponent z powrotem na próbę i nadal coś nie działa. No nic, jakoś sobie poradzę. W każdym razie dzięki za odpowiedź/podpowiedź. Pozdrawiam

zwiastun
21-04-2009, 15:45
Dziewczyno! Dowiedziałaś się, że komponent jest podatny na włamania. Mądrze zrobiłaś, żeś go usunęła, ale ten następny krok - przywrócenie - to znów jeden z 10.
Żaden komponent instalowany dodatkowo nie jest niezbędny do działania Joomla! Zdarza się czasem, że komponenty instalują równocześnie jakiś dodatek albo moduł i go uaktywniają.
Jeśli nie miałaś włamania, bo zaradziłaś odpowiednio wcześnie, a tylko usunięcie komponentu jest powodem, to sprawdź dokładnie w pliku .xml w pakiecie instalacyjnym, jakie składniki i gdzie komponent umieszcza. I sprawdź, czy rzeczywiście wszystko zostało usunięte.
Może też masz jakieś odwołanie w pozycjach menu do komponentu.