PDA

Zobacz pełną wersję : Autroska templatka do ocenienia



procek
28-04-2009, 12:48
Przeniosłem serwis i postanowiłem zrobić własną - ultralekką templatkę pod Joomlę 1.5. Kod który wypluwa jest bez tabel dzięki SEF404. Trochę z kłopotami się to styluje, ale wyszło chyba lekko jeśli chodzi o kod. Czy możecie ją ocenić? Jeśli macie jakieś wskazówki to również będę wdzięczny. Całość można podziwiać pod adresem: http://7pl.info - jeszcze w fazie budowy - templatka natomiast skończona.

zwiastun
28-04-2009, 12:57
Kod który wypluwa jest bez tabel dzięki SEF404.

Mógłbyś to jakoś wytłumaczyć? Co ten piernik ma do wiatraka?

procek
28-04-2009, 16:23
Standardowo masz tabele np. w nawigacji na dole strony...

zwiastun
28-04-2009, 16:33
??? Nie rozumiem

kondorek
28-04-2009, 17:27
widzę ześ ją tak odświeżał, że nawet wzmianki w kodzie żródłowym o Joomli nie ma :rolleyes:

PeFik
28-04-2009, 22:26
może i bez tabel, ale kolory jak "dziecko ze szkoły specjalnej" ... więc mnie jako klienta/internautę ów ultralekkość śmieszy

stasio
28-04-2009, 22:29
rany znów ta strona?

procek
28-04-2009, 22:31
??? Nie rozumiem - ok napiszę jaśniej. Joomla 1.5 wypluwa tabelki w różnych miejscach czy tego chcemy czy nie(np w nawigacji na dole strony). Dodatek sh404SEF ma opcję "Use table-less output".
"widzę ześ ją tak odświeżał, że nawet wzmianki w kodzie żródłowym o Joomli nie ma" - z tego co czytałem w licencji to Joomli można używać bez "chwalenia się nią", a po drugie templatka jest od początku do końca zrobiona przeze mnie. Oczywiście wiem, że w licencji Joomli jest punkt, który mówi, że można nią komercyjnie obracać, ale nie można się chwalić, że Joomla sama w sobie to nasze dzieło - punktu tego nie złamałem, więc jest chyba ok. Choć może się mylę, to niech mnie ktoś oświeci...

stasio
28-04-2009, 22:34
masz racje usuń wzmiankę o joomla i podpisz sie pod tym projektem , bo jeszcze koś obcy zobaczy i się wystraszy ze joomla robi takie rzeczy

procek
28-04-2009, 22:40
No i o co Ci znów chodzi? Wiesz o co chodzi z tym usunięciem info o Joomla? Wklepujesz w Google "Powered by Joomla" i masz długą listę stron... Potem ktoś po kolei robi ataki, bo zaś się jakaś luka pojawiła. Sam miałem taką akcję - na szczęście nie udaną z komponentem Jooget... Jeśli licencja Joomli nie nakazuje wstawiania informacji o tym systemie, a ja tego nie zrobiłem, to chyba nikomu krzywda się nie stała...

stasio
28-04-2009, 22:44
masz racje mnie to przekonało...
jesteś rozgrzeszony Amen(T)

procek
28-04-2009, 23:10
Dalej nie wiem o czym mówisz, ale niech Ci będzie...
Popatrzcie do załącznika->Ciekaw jestem teraz Waszych komentarzy.

stasio
28-04-2009, 23:17
fajne... trochę za dużo białego, ale ok....

procek
28-04-2009, 23:33
Kurczę już 2 raz to samo. Mi nie chodzi o to, żeby usłyszeć "fajnie" czy "to jest do kitu". Chodzi mi o konkretne argumenty. Rzeczowe było owszem to z napisem Joomla, ale tą sprawę chyba wyjaśniliśmy :) Krytyka jest przydatna jeśli do czegoś prowadzi, krytykanctwo już nie ;)

kwidzi
29-04-2009, 00:26
Troszkę za monotonna ta szata. Dominuje 1 kolor - Zielony, te odcienie zielonego też mi jakoś nie podchodzą. Logo również nie w moim guście.
Ale przecież to jest piękne że każdemu się co innego podoba :p

zwiastun
29-04-2009, 00:53
Dalej nie wiem o czym mówisz, ale niech Ci będzie...
Popatrzcie do załącznika->Ciekaw jestem teraz Waszych komentarzy.
1. Po pierwsze to z obrazka w oryginale nie jest zielone, na dodatek tak potworkowato,
2. Po drugie, to nie jest joomla!, tylko wiki i na pewno nie na wystawę ładnych szablonów!
PS Dalej nie rozumiem związku wiatraka i piernika :)

Jola
29-04-2009, 03:46
Witam,
trzy sprawy:
1. kolor - Twoja strona - Twój wybór. Ale ja to nazywam: wścieklica - jarzenica : dłuższe oglądanie daje po oczach. Warto by trochę uspokoić.
2. trochę dziwny układ, proporcja: długi tekst artykułu kontra krótka lista modułów (i to z obu stron). Może wystarczy jedna pozycja?
3. RSS takie piąte koło u wozu - albo nie to miejsce, albo nie ten rozmiar
Pozdrawiam

procek
29-04-2009, 07:18
Dziękuję, za rzeczowe odpowiedzi:)
"PS Dalej nie rozumiem związku wiatraka i piernika" - jeszcze jaśniej... Bez tabelek nie można tego tak łatwo oscylować w CSSie. Np. nie da się wycentrować nawigacji na dole strony :/
"Może wystarczy jedna pozycja?" - nie łapię tego, możesz to rozwinąć?

stasio
29-04-2009, 08:06
związek wiatrak - piernik? oba mają 7 liter....

procek
29-04-2009, 08:11
Wiatrak można spotkać na pudełku z kakao, a to z kolei można dodawać do piernika - czyli dygresję kulinarną już mamy ;) Co do zielonego: http://www.joomla.pl/ - dokładnie taka sama kolorystyka co u mnie- prócz topu ;) Wie ktoś może jak ostylować tą nawigację, żeby była wyśrodkowana? Nie można jej określić parametru width, bo za każdym razem będzie inna szerokość :/

stasio
29-04-2009, 08:19
Co do zielonego: http://www.joomla.pl/ - dokładnie taka sama kolorystyka co u mnie- prócz topu
Polecam ten artykuł http://portalwiedzy.onet.pl/27384,,,,daltonizm,haslo.html
Ty masz ten kolor #038D04
a na joomli masz taki #228800

dla mnie to jest różnica...

zwiastun
29-04-2009, 11:46
Są rzeczy, za które się, brać nie należy, chyba, że się musi i nie ma absolutnie żadnego innego wyjścia. Szablonów nie musi się robić, jest tysiące w Sieci o niebo doskonalszych pod każdym względem.
I nie jest to tylko kwestia gustu, ale braku tego czegoś, co powoduje, że powstaje np. "wścieklica - jarzenica", a Ty patrzysz i zamiast Cię przerażać, wydaje Ci się coraz ładniejsze, bo Twoje.

I jeszcze w sprawie piernika i wiatraka:
SEF404 obsługuje proste adresy, a nie szablon. To, że ma opcję "Use table-less output" dotyczy jakiegoś jednego i pewno banalnego szczegółu na stronie, a nie szablonu jako całości.

Ćwicz dalej, ale daruj nam ocenianie tego.

procek
29-04-2009, 20:58
"pod każdym względem" - tu nie masz racji. Owszem graficznie może i jest to "dzieło pijanego daltonisty", ale w kod pewnie nikt z Was nie zaglądnął więc takie ogólnikowe stwierdzenie nie ma dla mnie wartości. Faktycznie może niepotrzebnie zawracam Wam głowę... W końcu każdy z Was już od urodzenia robi świetne szablony za grube pieniądze...

stasio
29-04-2009, 22:00
ja nie robię od urodzenia bo potrzebowałem tygodnia na naukę czytania i pisania wiec nieco której robię strony...
nie wiem co modyfikowałeś w kodzie ale nie jest to zauważalne...


tak a propos zmień hasło do zaplecza na inne bo to co masz jest za proste i łatwo idzie sie zalogować do zaplecza prostym robocikiem

procek
29-04-2009, 22:10
"nie wiem co modyfikowałeś w kodzie ale nie jest to zauważalne..." - wejdź sobie choćby na joomla.pl, otwórz źródło i wyszukaj frazę "<table", potem poszukaj u mnie. Niestety Wordpress jest w tym względzie lepszy od Joomli, ale i tak nie zamierzam jej opuszczać, bo ma dużo innych fajnych bajerów :)

Co do drugiego zdania to zachowujesz się trochę jak twórcy Joomli - szkoda tylko, że nie piszesz tego o sobie tylko o kimś. "Najmądrzejsze" co można zrobić to dokładnie opisać problem błędu, a potem wydać łatkę - Ci którzy nie poprawią tego błędu w kilka dni są położeni...

stasio
29-04-2009, 22:16
Co do drugiego zdania to zachowujesz się trochę jak twórcy Joomli - szkoda tylko, że nie piszesz tego o sobie tylko o kimś.
nie rozumiem zły jesteś ze zwróciłem ci uwagę na to ze masz hasło łatwe? napisałem to żebyś zrobić trudniejsze to wszystko. Problem błędu jest takie ze tworzy sie hasła "nielogiczne" a nie słownikowo-literowe... na to łatki nie ma poza tym wymyślenie hasła siedzi po stronie admina nie joomli

procek
29-04-2009, 22:28
Nie o to chodzi. Nie jestem zły, a nawet się cieszę, że zwróciłeś mi uwagę :) Chodzi mi tylko o to, że nie musiałeś tego pisać na ogólnodostępnym forum - to wszystko. Z twórcami Joomli chodzi o to, że sami opisali jaki był błąd zanim go naprawili na joomla.org - efekt był taki, że strona padła trupem po ataku... Nic do Ciebie nie mam - próbuję tylko konkretnie dyskutować ;)

stasio
29-04-2009, 22:34
chcesz konkretnie pogadać postaw flaszkę

zwiastun
29-04-2009, 22:36
@genialny koderze szablonów: będzie złośliwie, ale sam dałeś powód:

1. Kiedy joomla.pl prezentowało strony w szablonie bez tabel to Ty prawdopodobnie jeszcze mówiłeś "czekolada" na coś, co przywołuje czasem @stasio.
2. Kiedy na joomla.pl uczono, jak robić szablony bez tabel, to Ty być może dowiadywałeś się dopiero co to jest Joomla.
3. Żeby wyrokować, jak jest zrobione to, czego kodu nie widzisz, musisz się jeszcze sporo nauczyć. Szablony Joomla - na joomla.pl nigdy nie były oparte na tabelach, aktualne również nie są.

procek
29-04-2009, 22:36
Jutro na WIMiIP AGH o 8:00 może być? ;)

BlackPanther
29-04-2009, 22:43
No więc tak.... kolorystyka na pierwszy rzut oka jest miła, ale mnie po 10 minutach rozbolały oczy (to tylko moje zdanie). W artykułach niekonsekwentnie używasz formatowania tekstu (np. "linux - początki ..." pierwszy akapit masz wyjustowany, a w "amaroku ..." wyrównany do lewej; tak jest w kilku miejscach, ale poszukaj sam). Brakuje odstępów od testu i ilustracji. W "amaroku..." jeden z modułów zachodzi na obrazek. Kolor czcionki działów w menu głównym oraz belek tego menu są zbyt mało kontrasotwe, przez co są nieczytelne. Pogrubienie czcionki w "popularne" daje ten sam efekt: nieczytelne. Moim zdaniem niepotrzebny ten ogromny RSS.
Układ: "popularne" i ten RSS dałbym pod menu. Ewentualnie także partnerów. Poza tym to zwykły 3-kolumnowy układ. Menu górne możesz zlikwidować (jest niepotrzebne i niewidoczne), a "szukajkę" daj pod menu główne.
Ogólnie: jak troszkę "podciągniesz" kontrasty i popraujesz nad układem i wielkością czcionek wyjdzie ci poprawna templatka. Żadna rewelacja, ale od czegoś trzeba zacząć.
pozdrawiam

procek
29-04-2009, 22:44
A czy ja mówiłem, że są oparte na tabelach? Mówiłem że posiadają tabelki - można je spotkać w "ciele głównym strony". <table class="blog"... - to na pewno nie jest tabela, prawda? Nie chodzi o to, że ja kogoś krytykuje, ale nie lubię jak ktoś zaczyna po mnie jeźdźić, a sam robi to samo dokładnie tak samo...

stasio
29-04-2009, 22:55
Jutro na WIMiIP AGH
ok już wiemy ze masz więcej niż 18 lat :D teraz dopasuj szablon do wieku i będzie się wszystko zgadzało...

procek
29-04-2009, 23:05
Dobra, Panowie wygraliście... Popracuję jeszcze nad tą grafiką... Zwiastun ma rację, że jak się coś zrobi samemu to nie można tego trzeźwo ocenić, więc jak mi 5 osób mówi, że do poprawy to coś trzeba z tym zrobić...

stasio
29-04-2009, 23:09
5 osób? hmm ja występuje pod 3 postaciami!

pejot
08-05-2009, 12:55
Dobra, Panowie wygraliście... Popracuję jeszcze nad tą grafiką... Zwiastun ma rację, że jak się coś zrobi samemu to nie można tego trzeźwo ocenić, więc jak mi 5 osób mówi, że do poprawy to coś trzeba z tym zrobić...

Oj tak tak zrób coś z tym ... najlepiej wywal ;)